Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!

Pokrycia dachowe zawierające szkodliwy azbest to w naszym kraju poważny problem. Według specjalistów, do usunięcia pozostało aż 14,5 mln ton wyrobów azbestowych, a łączny koszt ich demontażu i transportu oraz utylizacji wytworzonych odpadów to ok. 40 mld zł.

aktualizacja: 2019-12-11 13:01:28

Pokrycia dachowe z azbestu (eternitu) - stan prawny

Gdy okazało się, że włókna azbestowe, po przeniknięciu do płuc, mogą powodować groźne choroby, również nowotworowe, zakazano stosowania azbestu. W polskim parlamencie powstała nawet specjalna Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, a w ministerstwie gospodarki Program Oczyszczania Kraju z Azbestu 2009-2032 (również Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz obrotu i produkcji wyrobów zawierających azbest od 1 stycznia 2005 r.).

Na mocy tego prawa, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do zinwentaryzowania budynków zawierających materiały azbestopochodne. Obowiązek usunięcia azbestu spoczywa jednak na właścicielach budynków - mają oni na to czas do końca 2032 r. Wiele gmin przyznaje na ten cel dofinansowanie, w wysokości nawet 100% poniesionych kosztów. Informacji na ten temat należy szukać w lokalnych urzędach, a także na stronach urzędów marszałkowskich i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Demontaż azbestu - jak to zrobić?

Azbest mogą usuwać tylko wyspecjalizowane firmy, posiadające zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Zdemontowane materiały muszą być przetransportowane na specjalnie wyznaczone składowisko.

Prace zaczynają się od zabezpieczenia otworów okiennych i drzwiowych w budynku, ogrodzenia terenu i oznaczenia go tablicą z informacją, że w pobliżu trwają prace przy azbeście. Ekipa demontażowa musi być wyposażona w jednorazowe kombinezony i maski na twarz, zabezpieczające przed pyleniem. O ile bowiem nieuszkodzony eternit nie stanowi zagrożenia, to podczas demontażu może dojść do ukruszenia płyt i uwolnienia szkodliwego pyłu azbestowego.

Może cię zainteresować
Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaka papa na deskowanie? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Zasady poprawnego montażu okna dachowego Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie wybrać rolety do okien dachowych?
Zobacz więcej Zwiń

Aby ograniczyć ryzyko, stare pokrycie zwilża się wodą. Płyty odrywa się delikatnie, zaczynając od kalenicy. Należy je umieścić na przygotowanych wcześniej paletach. Po usunięciu wszystkich elementów, odsłonięty podkład trzeba dokładnie spłukać i zamieść. Aby konstrukcja nie pozostała odsłonięta zbyt długo, termin prac demontażowych warto zgrać z dekarzem, który położy nowy dach.

Etapy usuwania azbestu (eternitu)

Oznaczenie terenu, na którym usuwa się pokrycie z azbestu
Krok 1) Teren, na którym odbywa się demontaż azbestu, musi być wygrodzony i oznaczony. (fot. Kolex)
Zwilżanie pokrycia z azbestu
Krok 2) Pokrycie należy zwilżyć wodą, aby ograniczyć pylenie. (fot. Renovo)
Demontaż płyt azbestowych
Krok 3) Płyty trzeba demontować ostrożnie, unikając ich przełamywania. (fot. Renovo)
Zdemontowane i zabezpieczone płyty azbestu
Krok 4) Zdemontowane elementy umieszcza się na paletach i transportuje na specjalnie wyznaczone składowisko. (fot. Renovo)

Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Lolek

19 Jul 2022, 14:36

Styropian to dopiero syfek i za jakieś 15-20lat zrobi się nagonkę i każe utylizować.

02 Apr 2021, 14:09

Ciekawe. Można prosić o jakieś badania na ten temat?

Gość bomba

01 Apr 2021, 19:04

welna jest tak samo niebezpieczna jak eternit, tylko jeszcze o tym się nie mówi

Gość czytam

23 Jun 2020, 13:03

A praca z wełną mineralną - jest bezpieczna?,bardziej od eternitu?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!