Wymagania prawne odnośnie standardu energetycznego budynków

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymagania prawne odnośnie standardu energetycznego budynków

W Polsce standard energetyczny budynków został zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim, do praktyki projektowej wdrożono wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej (EP) przez budynki na 1 m2 powierzchni użytkowej.

Zmiany w wymaganiach Warunków Technicznych rozpoczęły się w styczniu 2014 r. (WT 2014), dziś aktualne są te wprowadzone w styczniu 2017 r. (WT 2017), a kolejne zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. (WT 2021).

Według obecnie obowiązujących przepisów, budynki nie mogę przekroczyć maksymalnych wartości współczynników przenikania ciepła U dla zewnętrznych przegród budowlanych oraz granicznej wartości zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. Wymagania względem domu jednorodzinnego w standardzie WT 2017, WT 2021 przedstawiamy w tabeli.

Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej i energii pierwotnej, wg WT 2017, WT 2021, dla domu jednorodzinnego.
UC(max) / EPmax [W/(m2·K)] WT 2017 WT 2021
UC(max) - ściany zewnętrzne 0,23 0,20
UC(max) - podłogi na gruncie 0,30 0,30
UC(max) - okna 1,1 (1,3 - dachowe) 0,9 (1,1 - dachowe)
UC(max) - dachy, stropodachy 0,18 0,15
EP (nieodnawialna energia pierwotna) [kWh/m2rok] 95 70

Czy łatwo osiągnąć wymagany w rozporządzeniu standard energetyczny? Wydawałoby się, że wielkości 95 i 70 kWh/(m2·rok) są dość duże i łatwe do osiągnięcia. Bliższa ich analiza ujawnia jednak pewne problemy:

Po pierwsze, maksymalne wartości EP, podane w tabeli, dotyczą zużycia energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej łącznie.

Średnie obliczeniowe zużycie energii użytkowej na przygotowywanie c.w.u. wynosi: EUcwu = 20 kWh/(m2·rok).

Jeśli przyjmiemy, ze przygotowujemy tę wodę w podgrzewaczu elektrycznym, to EPcwu, wyniesie około 65 kWh/(m2·rok), więc na ogrzewanie i wentylację zostanie niecałe 25 kWh/(m2·rok) energii pierwotnej, co po uwzględnieniu wskaźników nieodnawialnej energii i sprawności systemu grzewczego daje wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową:

EUco + w = ok. 15 kWh/(m2·rok) (zatem mamy do czynienia z domem pasywnym).

W przypadku głównego źródła ciepła dla budynku w postaci kotła gazowego lub nowoczesnego węglowego, EUco + w (centralne ogrzewanie + wentylacja) będzie w granicach 35-40 kWh/(m2·rok) - co oznacza wymagania dla budynku niskoenergetycznego.

Po drugie, nie wystarczy spełnić wymagań szczegółowych względem izolacyjności przegród zewnętrznych, aby automatycznie były spełnione warunki dotyczące EP (nieodnawialna energia pierwotna).

Po trzecie, zwłaszcza w przypadku budynku spełniającego wymagania WT 2021, trudno praktycznie osiągnąć ten standard bez wykorzystania OZE lub energii produkowanej w najbardziej efektywny sposób - czyli w jednym procesie technologicznym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną, w tzw. skojarzeniu. Przykładowo, zastosowanie kolektorów słonecznych redukuje zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. o połowę.

Dr inż. Arkadiusz Węglarz
Właściciel samodzielnie zbudowanego domu energooszczędnego
fot. otwierająca: pixabay.com / Jobbeat

Zdaniem naszych Czytelników

Gość as

01 Oct 2018, 12:11

dom145m2 użytkowych, zużycie energii 11240kWh/rok, EP 77,5 po 1 roku. ściany 30cm izolacji, podłoga 30cm izolacji dach 30cm izolacji szkielet w systemie steico . ogrzewanie kominek plus elektryczne podłogowe w łazienkach, pralni i wiatrołap. dom zbudowany w 2017 ... masakra nie łapię ...

Gość adik3451

05 Sep 2017, 19:52

Buduję dom samodzielnie. Nie wiem jaką osiągnę energooszczędność. Mam mor 44poroterm okna weka 3 szybowe 8 komorowe z ciepłą ramką. Ogrzewanie podłogowe na całosci 200m kwadratowych.KOlektory słoneczne 98 rur.OCieplenie całego poddasza celuloza 30 spady 40 na prosto.Kotłowni jeszcze brak

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!