Zamówiłem bramę segmentową bez tłoczeń, żeby nie zbierał się na nich kurz

Zamówiłem bramę segmentową bez tłoczeń, żeby nie zbierał się na nich kurz
U polskiego producenta zamówiłem wrota segmentowe i otwierane do góry, ale celowo bez tłoczeń na blasze. Nie chciałem, żeby na nich zbierał się kurz. Zamówiłem również wewnętrzny rygiel i markowy napęd z trzema pilotami - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2014 r.

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 34 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

  • Segmentowa, górna; wymiary 5000 × 2100 mm; wykonana z gładkiej blachy ocynkowanej o gr. 0,5 mm, wykończona okleiną w kolorze złoty dąb; ocieplenie z pianki poliuretanowej o gr. 58 mm. 
  • Napęd – z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 1000 N, 50 cykli/dzień; system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada przed podważeniem. 
  • Sterowanie – 3 piloty czterokanałowe.

Decyzja: projekt gotowy wskazywał zamknięcie jedną bramą szerokiego na 5 m otworu wjazdowego w garażu. Nic tu nie zmieniałem – ani rozmiarów otworu, ani liczby bram, bo takie rozwiązanie jest wygodne. U polskiego producenta zamówiłem wrota segmentowe i otwierane do góry, ale celowo bez tłoczeń na blasze. Nie chciałem, żeby na nich zbierał się kurz. Zamówiłem również wewnętrzny rygiel i markowy napęd z trzema pilotami. Zewnętrzny pochwyt, zamek na klucz, przycisk na ścianie uznałem za niepotrzebne, podniosłyby tylko cenę. Bramę podpiąłem do alarmu. Montaż wykonał sprzedawca, dwóm pracownikom zajął 4 godziny.

Mocne sprężyny nad nadprożem otworu wjazdowego, linka do awaryjnego otwierania, uszczelki (w nadprożu i między segmentami).
Mocne sprężyny nad nadprożem otworu wjazdowego, linka do awaryjnego otwierania, uszczelki (w nadprożu i między segmentami).

Górna segmentowa brama garażowa - rady i przestrogi:

Ze szczelnością i izolacją termiczną bramy jest bardzo dobrze! Już podczas wybierania rodzaju i modelu ważny dla mnie był współczynnik U całych wrót. Gruba warstwa pianki poliuretanowej daje U = 1,14 W/(m2·K). A ochronę przed wiatrem – elastyczne uszczelki. Laminat złoty dąb idealnie pasuje do okien i drzwi, raz w roku myję go myjką ciśnieniową. Cztery kanały pilotów zaprogramowałem do obsługi bramy wjazdowej, garażowej, alarmu, antynapadu. W następnym domu powtórzyłbym wszystkie rozwiązania, nie dodając żadnych dodatkowych.

Radzę dopilnować, żeby tynkarze i posadzkarze nie mieszali zapraw i nie cięli płytek wewnątrz garażu, w którym jest już zamontowana brama. U nas tak robili i pył osadził się na prowadnicach. Brama zaczęła stawać przy otwieraniu. Wezwałem serwisanta. Usunął pył, nasmarował prowadnice i wyregulował bramę. Kolejny raz przyjechał przed zimą do przesmarowania elementów jezdnych, przejrzenia napędu. Pokazał mi wtedy, jak samodzielnie konserwować je w przyszłości. Robię to co rok.

Górna segmentowa brama garażowa - koszty:

  • brama z napędem i montażem 5800 zł.
Dla napędu doprowadzono zasilanie z sieci elektrycznej 230 V.
Dla napędu doprowadzono zasilanie z sieci elektrycznej 230 V.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-09-12

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Dwie bramy są za wąskie, a mechanizmy łańcuchowe głośno pracują Garaż
Bryła domu nie wyglądała ładnie z jedną szeroką bramą, więc poprosiliśmy architektkę o dwie mniejsze. Takie rozwiązanie jest dobre również dlatego, że nie korzystamy ...
Dzięki bramie roletowej mamy więcej miejsca w garażu Garaż
Postanowiliśmy z żoną wymienić wrota na nowocześniejsze, z automatyką. Wtedy przeczytaliśmy o bramach roletowych. Przy okazji wymiany bramy wydłużyliśmy przestrzeń ...
Zamówiłem bramę segmentową bez tłoczeń, żeby nie zbierał się na nich kurz Garaż
U polskiego producenta zamówiłem wrota segmentowe i otwierane do góry, ale celowo bez tłoczeń na blasze. Nie chciałem, żeby na nich zbierał się kurz. Zamówiłem ...
Utrata ciepła w budynku. Jak się przed nią ustrzec? Garaż
Podczas projektowania domu energooszczędnego kluczową rolę odgrywa stolarka okienno-drzwiowa, osłony oraz brama, zwłaszcza gdy garaż jest integralną częścią budynku. ...
Wykończenie bram garażowych Garaż
Bramy ze stalowym poszyciem mogą być powlekane lakierem poliestrowym lub nakładanym proszkowo. Dostępne są różne kolory z palety RAL, choć najpowszechniejszy jest biały.
Wymagane odległości wokół otworu wjazdowego Garaż
Wymagane odległości wokół otworu wjazdowego dla poszczególnych typów bram garażowych
Topowe produkty
Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort
Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.