Jakie są korzyści ze stosowania regulatorów do kotłów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są korzyści ze stosowania regulatorów do kotłów?

Odpowiedź eksperta: Trudno wyobrazić sobie nowoczesny, ekologiczny kocioł grzewczy bez regulatora.

aktualizacja: 2019-07-17 11:00:18

Regulator to "mózg" zarządzający nie tylko zewnętrznymi urządzeniami typu pompy, wentylator, podajnik, ale przede wszystkim swoisty strażnik procesu spalania oraz bezpieczeństwa użytkownika.

Stare konstrukcje regulatorów dwustanowych umożliwiały tylko wspomaganie procesu spalania tak, by osiągnąć zadaną temperaturę. Kocioł pracował na mocy maksymalnej do osiągnięcia zadanej temperatury, a później przechodził w tryb podtrzymania procesu palenia. Po spadku temperatury poniżej zadanej ponownie załączał podawanie paliwa i nadmuch powietrza z mocą 100%.

Nowoczesne regulatory adaptacyjne (np. z algorytmem PID) pracują w pełnym zakresie mocy. Płynnie modulują częstotliwością podawania paliwa oraz ilością dostarczanego powietrza. Takie rozwiązanie powoduje, że proces spalania jest równy i nie dochodzi do skokowych zmian temperatury ani na kotle ani w komorze spalania czy kominie.

Oczywiście ważna jest także możliwość współpracy regulatora z urządzeniami zewnętrznymi typu siłownik zaworu mieszającego, moduł zdalny czy termostat pokojowy, które poprawiają komfort użytkowania. Nowoczesne regulatory oferują także możliwość pełnej, zdalnej kontroli nad kotłem poprzez sieć GSM lub internet.

Bardzo ważną kwestią jest też zapewnienie bezpieczeństwa użytkownika. Regulatory muszą zabezpieczać przed niekontrolowanym wzrostem temperatury na kotle czy też zapaleniem się opału w zasobniku, a zdarzają się już takie które współpracują z czujnikiem czadu.

Może cię zainteresować
Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak działa sterowanie EOS 6? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Ile prądu zużywa piec na pellet? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Czym można palić w kotle 5. klasy? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy?
Zobacz więcej Zwiń

Artur Kopaczewski
koordynator produkcji i sprzedaży kotłów c.o.
KOMIZ

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image