Wady i zalety ogrzewania podłogowego - co musisz wiedzieć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wady i zalety ogrzewania podłogowego - co musisz wiedzieć?

Odkrywanie zalet ogrzewania podłogowego przekształca nasze podejście do komfortu cieplnego w domach i mieszkaniach. Grzanie podłogą, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się tylko subtelnym udogodnieniem, kryje w sobie szereg nieocenionych korzyści.

aktualizacja: 2024-03-12 08:23:54
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie zalety ma grzanie podłogą?
  • Czy podłogówka ma wady?

Wśród zalet ogrzewania podłogowego wyróżnia się idealny, z punktu widzenia fizjologii człowieka, pionowy rozkład temperatury, który sprawia, że ciepło jest odczuwane jako bardziej naturalne i przyjemne. Dodatkowo, ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików, redukuje ruch powietrza i minimalizuje problem unoszącego się kurzu.

Co więcej, system ten pozwala na oszczędności energetyczne dzięki niższej, a zarazem komfortowo odbieranej temperaturze w pomieszczeniach. Mimo kilku wyzwań, takich jak ograniczenia w aranżacji wnętrz czy wyższe koszty początkowe, zalety ogrzewania podłogowego skłaniają do przemyślenia tradycyjnych metod ogrzewania.

Czy te pozytywne aspekty przeważą nad ewentualnymi niedogodnościami? Zapraszamy do lektury artykułu, który przybliża fenomen ogrzewania podłogowego, jego plusy i minusy, oraz wyjaśnia, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania w swoich domach.

Jakie zalety ma grzanie podłogą?

Największa jest następująca: pionowy rozkład temperatury w ogrzewanych przez podłogówkę wnętrzach jest, z punktu widzenia fizjologii człowieka, zbliżony do idealnego. Temperaturę odbieramy bowiem jako komfortową, gdy przy stopach są 23- 24°C, a wyżej jest chłodniej. Na wysokości klatki piersiowej powinno być 20, na wysokości głowy już tylko 19°C. Podłogówka grzeje właśnie w ten sposób, grzejniki nie.

W dodatku kaloryfery przekazują ciepło głównie w drodze konwekcji, czyli poprzez ruch ogrzanego powietrza. Stąd ciemne smugi na ścianach nad grzejnikami - tworzy je unoszony z podłogi kurz. Podłogówka grzeje przez promieniowanie i konwekcję, ale ruch powietrza jest wyraźnie słabszy. Dlatego poleca się ją alergikom.

A ponieważ promieniowanie odbieramy całym ciałem, powietrze może być nieco chłodniejsze. To kolejna zaleta ogrzewania podłogowego - odbierana jako komfortowa temperatura pomieszczenia ogrzewanego w ten sposób jest zwykle o 1-2 stopnie niższa, niż przy grzejnikach. Co oznacza oszczędności - obniżenie temperatury wnętrza o 1°C skutkuje 6% zmniejszeniem zużycia energii.

Czy podłogówka ma wady?

Nie ma rozwiązań idealnych, więc wady też da się znaleźć. Zwolennicy ogrzewania podłogowego podkreślają, że brak kaloryferów ułatwia swobodną aranżację pomieszczeń. To nie do końca prawda - nie musimy przejmować się grzejnikami, jednak jeśli podłoga ma je zastąpić, to nie może być zasłonięta, np. meblami bez nóżek. Spore ograniczenia pojawiają się przy planowaniu posadzki - dobierane materiały muszą mieć co najmniej dobre przewodnictwo cieplne. Najlepsze są płytki ceramiczne i kamienne, na rynku mamy też panele drewniane i wykładziny do montażu na ogrzewanej podłodze, ale o tradycyjnym parkiecie czy grubych dywanach lepiej zapomnieć.

Dlatego ogrzewanie podłogowe warto zaplanować na etapie projektowania domu, gdy decydujemy o rozmieszczeniu sprzętów i mebli (wanna, szafki kuchenne, itp.) oraz o sposobie wykończenia podłóg.

Wodna podłogówka jest też od grzejników droższa na etapie instalacji, natomiast elektryczna jest kosztowna w eksploatacji.

Dowiedz się więcej o ogrzewaniu podłogowym ➡️ Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PIPELIFE

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!