Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Armatura w domowej instalacji z pompą ciepła i podłogówką

W nowoczesnych domach często stosuje się energooszczędne źródła ciepła (np. kolektory słoneczne czy pompy ciepła). Zdarza się, że inwestorzy całkowicie rezygnują też z grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. Jakie zawory sprawdzają się w instalacjach tego typu?

Armatura w domowej instalacji z pompą ciepła i podłogówką
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
esbe.eu
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56, 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nowoczesny system grzewczy jest wyposażony w wydajną i energooszczędną armaturę regulacyjną. Prezentujemy najważniejsze parametry i cechy zaworów przełączających, zaworów mieszających i siłowników lub sterowników, które stosuje się w instalacji z pompą ciepła i podłogówką w domu jednorodzinnym. Są to jedynie przykładowe, ideowe elementy instalacji, które wskazują jednak kierunek wyboru armatury regulacyjnej.

Dokładna regulacja przepływu w instalacji ogrzewania podłogowego

Instalacja z pompą ciepła w naszej strefie klimatycznej wymaga stosowania dodatkowego źródła ciepła, które może ogrzewać dom w chłodniejsze dni. Istnieją różne wydajne kosztowo rozwiązania, wśród których wyróżnia się np. kolektory słoneczne czy nowoczesne kotły gazowe.

W instalacji z większą liczbę źródeł ciepła należy zamontować zawór przełączający (np. ESBE serii VZD), który jest wyposażony w precyzyjne mechanizmy pozwalające na szybką zmianę przepływu medium między dwoma odbiornikami.

Pozycją zawieradła steruje w nim sygnał 2-punktowy siłownika, odpowiedni dla funkcji przełączania. Jeżeli zdarzy się, że pompa ciepła będzie pracować dłużej niż tydzień, siłownik będzie chwilowo i „profilaktycznie” poruszał zaworem. Dzięki temu w razie konieczności zawór przełączający płynnie przełączy się na drugie źródło ciepła (bez awaryjnej blokady).

Kable zasilające w zaworze przełączającym ESBE serii VZD
Kable zasilające w zaworze przełączającym ESBE serii VZD

Podłączenia kabli od siłownika do pompy ciepła należy dokonać zgodnie z instrukcją obsługi, zwracając uwagę na kolorystykę przewodów (jest ona zgodnie z powszechnie stosowanymi rozwiązaniami).

Warto również wiedzieć, że jeżeli w domowej instalacji występuje wyłącznie ogrzewanie podłogowe (bez grzejników), nie ma konieczności stosowania zaworu przełączającego po stronie odbiorników.

Sprawność i komfort w jednym - różne sposoby regulacji podłogówki

Istnieją różne sposoby regulacji „podłogówki”. Wśród popularnych rozwiązań należy wymienić zawór mieszający z siłownikiem lub zawór mieszający ze sterownikiem.

Schemat ideowy wielostrefowego ogrzewania podłogowego z zaworem obrotowym i sterownikiem - regulacja na podstawie temperatury wewnętrznej/zewnętrznej; 1-zawór mieszający, 2-sterownik
Schemat ideowy wielostrefowego ogrzewania podłogowego z zaworem obrotowym i sterownikiem - regulacja na podstawie temperatury wewnętrznej/zewnętrznej; 1-zawór mieszający, 2-sterownik

Należy zadbać o wybór wydajnego zaworu mieszającego (odpowiedniego dla wymaganej wartości Kvs, rozmiaru DN przyłącza i funkcji), a także właściwe dopasowanie siłownika do parametrów zaworu i wymagań technicznych instalacji.

Funkcja mieszania jest częściej realizowana przez sygnał 3-punktowy sterownika, niż sygnał proporcjonalny. Podstawowymi parametrami instalacji, które należy brać pod uwagę są także: średnica DN, rodzaj napięcia (230V czy 24V) oraz czas obrotu siłownika.

Z kolei kluczowym pytaniem podczas wyboru sterownika, jest pytanie o poziom komfortu wymaganego przez użytkownika. W razie potrzeby „podstawowe” sterowniki (regulujące np. temperaturę medium na podstawie temperatury wewnętrznej) można rozbudować do urządzeń o bardziej zaawansowanych funkcjach.

Inne przydatne właściwości armatury regulacyjnej w domowej podłogówce

Armatura regulacyjna w nowoczesnym domu ma być przede wszystkim energooszczędna i stosunkowo tania w eksploatacji. Długość okresu eksploatacji zależy m.in. od odporności zaworów na odcynkowanie. Zawory przełączające i zawory mieszające są wykonane z materiałów zabezpieczonych przed korozją, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Aby zapobiec szybszemu zużyciu się armatury regulacyjnej w „podłogówce” stosuje się także np. inhibitory korozji.

Przykład oznaczenia materiału - CW602N - mosiądzu odpornego na odcynkowanie, który stosuje się w zaworach mieszających

Przykład oznaczenia materiału - CW602N - mosiądzu odpornego na odcynkowanie, który stosuje się w zaworach mieszających

Właściwie zaplanowana, wykonana i użytkowana instalacja z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym to inwestycja na lata. Szacuje się, że koszty ogrzewania domu jednorodzinnego pompą ciepła mogą być nawet kilkukrotnie niższe od tradycyjnych rozwiązań.

Źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems