Koszty budowy domu - ocieplenie poddasza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty budowy domu - ocieplenie poddasza

Dwuspadowy dach domu w projekcie Konwalia Mała II nie powinien sprawiać problemów przy docieplaniu. Tym bardziej, że ścianka kolankowa jest wystarczająco wysoka (ponad 60 cm), aby do miejsca styku więźby ze ścianami zewnętrznymi był dobry dostęp.

aktualizacja: 2023-10-12 08:26:02

Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dachu na poddaszu mieszkalnym musi być bardzo niski, nie może przekraczać 0,15 W/(m2·K). Żeby to osiągnąć typowa izolacja z wełny mineralnej musi być gruba na ok. 30 cm. To o wiele więcej niż wynosi przeciętna wysokość krokwi (16 cm). Dlatego poniżej krokwi trzeba wykonać umocowany do nich ruszt, którego pola wypełnia się kolejną warstwą wełny mineralnej. Gwarantuje to bardzo dobrą izolacyjność i niweluje wpływ krokwi jako mostków cieplnych. Ma się rozumieć, pod warunkiem, że całość zostanie wykonana bardzo starannie i fachowo.

Niestety, takie ocieplenie i wykończenie poddasza płytami g-k jest dość kosztowne i wymaga dużej staranności od wykonawców. Ogromne znaczenie ma np. szczelne ułożenie od strony pomieszczeń (pod płytami) folii paroizolacyjnej. Jej brak na poddaszu użytkowym może w ciągu kilku lat doprowadzić nie tylko do poważnego zawilgocenia samej wełny mineralnej, ale również do zagrzybienia więźby.

Koszty wykonania ocieplenia poddasza

WYKAŃCZANIE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ocieplenie poddasza 17 000 15 000 32 000

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Climowool

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!