Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?
Energia elektryczna jest postrzegana, jako drogie źródło ciepła. Jednak dzięki zmianom, jakie zaszły w ostatnim czasie w technologii budowy domów okazuje się, że ogrzewanie elektryczne w wielu przypadkach stało się rozwiązaniem konkurencyjnym.

Koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Największy wpływ na koszty ogrzewania ma zapotrzebowania budynku na ciepło, czyli technologia, w jakiej budynek został wykonany i straty ciepła, jakie w nim występują.

Rodzaj budynku Zapotrzebowanie na ciepło
Budynek energooszczędny ok. 40 kWh/m2/rok
Budynek nowy - dobra izolacja cieplna ok. 80 kWh/m2/rok
Budynek stary - słaba izolacja cieplna ok. 200 kWh/m2/rok

Tabela prezentuje zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w zależności od standardu budynku (są to wielkości orientacyjne, realne zapotrzebowanie budynku należy określić na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej przez osobę do tego uprawnioną). Widać wyraźnie, że koszty ogrzewania w starym budynku mogą być wielokrotnie wyższe niż w nowym domu energooszczędnym!

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną. W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 2016 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,56 zł. Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00-6:00 i 13:00-15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł.

Wykorzystując tańszą taryfę energetyczną G12 warto dodatkowo akumulować ciepło. Stosuje się w tym celu zbiornik buforowy.

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym w domu energooszczędnym i tradycyjnym o pow. 150 m2

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym w domu energooszczędnym i tradycyjnym o pow. 150 m2, przy zastosowaniu różnych taryf opłat za energię elektryczną, zastosowaniu bufora do akumulacji ciepła w tańszej taryfie oraz przy współpracy z kominkiem.
(dane orientacyjne, obliczone na podstawie średniej ceny energii w Polsce, 05.2016).

W budynku o pow. 150 m2, w którym zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 6 kW a roczne zapotrzebowanie na ciepło ok. 12.000 kWh, przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego - bufor o pojemności 500-800 l powinien zapewnić pracę kotła w taniej taryfie przez 80-100% czasu w ciągu sezonu grzewczego. W takim przypadku średni koszt 1 kWh spada już tylko do 0,33 zł.

Firma Kospel produkuje szereg urządzeń elektrycznych do ogrzewania. Dostępne są kotły EKCO.MN2.WiFi ze sterownikiem pogodowym, które można podłączyć do internetu i zdalnie zarządzać ich pracą, jak i kotły w wersji podstawowej EKCO.LN2, które należy doposażyć w regulator pokojowy. W ostatnim czasie oferta została poszerzona o kotły dwufunkcyjne EKD, które poza ogrzewaniem przygotowują również wodę użytkową. Urządzenie posiada wbudowany zasobnik o pojemności 130 litrów.

Kocioł Kospel EKD.M.WiFi

Firma Kospel ma w ofercie kotły, które można dopasować do potrzeb budynku i wymagań użytkownika.

KOSPEL - logo
KOSPEL S.A.
ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin
tel. 94 346 04 32, infolinia 801 011 225
faks 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl,
www.kospel.pl
aktualizacja: 2017-09-12

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Kocioł Victrix Tera marki Immergas. Nowe technologie dostępne dla każdego Kotły i podgrzewacze
We wrześniu 2017 na rynku pojawił się nowy model kotła kondensacyjnego marki Immergas - Victrix Tera. Wyróżniają go nowoczesne rozwiązania, zapewniające jeszcze większą ...
Kiedy wymiana instalacji grzewczej ma sens? Kotły i podgrzewacze
Przed przystąpieniem do remontu instalacji grzewczej, należy wyraźnie określić, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Czy poprawiamy komfort cieplny w domu, ekonomikę ...
Porównanie 42 modeli kotłów na paliwo stałe Kotły i podgrzewacze
Kocioł to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Obecnie w naszym kraju najczęściej stosowane są modele na paliwo stałe. Kotły te - choć dość kłopotliwe w obsłudze ...
PORÓWNANIE 35 modeli kotłów gazowych Kotły i podgrzewacze
Gaz jest stosunkowo tani, a zasilane nim kotły, w przeciwieństwie do modeli na paliwo stałe, są praktycznie bezobsługowe. Nic więc dziwnego, że większość inwestorów, ...
Jaki wybrać system przygotowania ciepłej wody? Kotły i podgrzewacze
Ciepła woda użytkowa jest tak samo potrzebna jak ogrzewanie domu. I zwykle zapewnia ją ten sam kocioł. Jednak możliwości jest znacznie więcej, a nawet ogrzewanie przez ...
Czym ogrzewać dom? Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku Kotły i podgrzewacze
Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania ...