Dlaczego kocioł głośno pracuje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dlaczego kocioł głośno pracuje?

Odpowiedź eksperta: Kotły c.o. pracują prawidłowo, jeśli zostaną właściwie zainstalowane, a ich wnętrze jest wolne od zanieczyszczeń. Każdy kocioł jest jednak narażony na odkładanie się osadu (tzw. kamienia kotłowego), składającego się głównie z węglanu wapnia i tlenku żelaza.

aktualizacja: 2020-06-10 08:21:50

Najwięcej powstaje go w instalacjach otwartych (z kotłami na paliwo stałe), w których trzeba uzupełniać wodę grzewczą, jednak najgroźniejszy jest on dla niskotemperaturowych kotłów gazowych i olejowych. Ilość tlenku żelaza w instalacji wzrasta przy tym stale, nawet jeśli nie wymieniamy wody grzewczej.

W kotle osady pokrywają przede wszystkim wymiennik ciepła. Nawet ich warstwa o grubości setnych części milimetra obniża sprawność kotła o kilka procent (przy grubszej warstwie straty mogą sięgnąć 30%).

Nowoczesne kotły mają zwykle niewielkie wymienniki o cienkich ściankach, wykonane z miedzi lub aluminium (by kocioł mógł być mały i lekki, a wymiennik szybko przekazywał ciepło). Prędkość przepływu wody jest w nich duża, a jej temperatura nie przekracza 75°C. Jeśli powierzchnię wymiennika pokryje kamień, to woda zatrzymana w szczelinach tej warstwy zaczyna wrzeć, choć reszta przepływającej wody ma znacznie niższą temperaturę. Powoduje to miejscowe przegrzanie ścianek wymiennika i po pewnym czasie ich uszkodzenie. Pierwszym objawem tego zjawiska jest głośna praca kotła, niekiedy także wibracje. Jest to efekt gwałtownego połączenia pary wodnej ze stosunkowo chłodną wodą (implozji pary wodnej).

W tradycyjnych kotłach wysokotemperaturowych to zjawisko jest mniej odczuwalne, bo temperatura całej wody grzewczej jest bliska temperaturze wrzenia i wynosi ok. 90°C. Ponadto wymienniki w tych kotłach (często żeliwne) są bardziej odporne na przegrzanie, bo muszą być przystosowane do stałego kontaktu z bardzo gorącą wodą.

Odkładaniu się kamienia trzeba zapobiegać, dodając do wody w obiegu grzewczym specjalne środki. Co kilka lat można też zlecić oczyszczenie instalacji - najpierw stosuje się wówczas środki rozpuszczające osady, a następnie przepłukuje całą instalację dużą ilością wody.

Jarosław Antkiewicz
fot. L. Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

23 Sep 2023, 23:17

Ten model De Dietricha jest wyjątkowo niewydażony.Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

23 Sep 2023, 19:19

Komentarz dodany przez Janek: Mam piec MCR3 Evo 24T jednofunkcyjny z zasobnikiem 100l.Zainstalowany w marcu 2023r.Jak piec grzeje wodę w zasobniku to bardzo szumi w rurkach tak jakby się woda gotowała.Instalator odpowietrzał go już raz ale to na krótko pomogło.Nadal to występuje tylko ...

28 May 2009, 12:11

Tak jak napisał mark01 – każdy kocioł wymaga właściwej konserwacji, by działał prawidłowo i osiągał parametry deklarowane przez producenta. Niestety często się o tym zapomina, i wzywa serwisanta nie na przegląd, ale dopiero do naprawy. Kotły kondensacyjne to bardzo dobre, oszczędnie ...

28 May 2009, 09:11

Cytat Z tego co pan napisał ,wnioskuję ze kocioł kondensacyjny to złom , a tak naprawdę to nie widzialem jeszcze kotła CO. który miał wymiennik aluminiowy .I znowu bzdury pan wypisuje.Proponuje zmienić temat na łatwiejszy. ...

Gość Edward D

28 May 2009, 00:02

Z tego co pan napisał ,wnioskuję ze kocioł kondensacyjny to złom , a tak naprawdę to nie widzialem jeszcze kotła CO. który miał wymiennik aluminiowy .I znowu bzdury pan wypisuje.Proponuje zmienić temat na łatwiejszy.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image