Łazienkowy odpływ liniowy - najczęściej zadawane pytania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Łazienkowy odpływ liniowy - najczęściej zadawane pytania

Montaż odpływu liniowego, zamiast tradycyjnego brodzika, nadaje łazienkom nowoczesny charakter. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy instalacja takiego odwodnienia możliwa jest w każdej łazience i jak sprawdza się ono podczas eksploatacji. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące łazienkowego odpływu liniowego.

aktualizacja: 2022-11-02 07:13:26
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy prysznic bez brodzika jest komfortowy w użytkowaniu?
  • Czy odpływ liniowy jest łatwy w czyszczeniu?
  • Czy odpływ liniowy pasuje do każdej łazienki?
  • Czy montaż odpływu liniowego jest możliwy w każdym budynku?
  • Jak uniknąć błędów podczas instalacji odpływu liniowego?
  • Jak kupować odwodnienie?

Odwodnienie liniowe prysznica to wbudowana w podłogę rynienka (inaczej kanał, korytko), przykryta rusztem (kratką, maskownicą, listwą), znajdującym się na poziomie posadzki. W korytku zbiera się woda, która kierowana jest następnie do odpływu. Ruszt stanowi jedyny widoczny element zamontowanego systemu. Rozwiązanie to niegdyś gościło przede wszystkim w obiektach sportowych czy szpitalach. Dziś coraz częściej spotykamy je w domach jednorodzinnych.

Czy prysznic bez brodzika jest komfortowy w użytkowaniu?

Odpływ liniowy zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Pozwala bowiem wyeliminować brodzik i poprzez zlicowanie rusztu z powierzchnią podłogi, uzyskać jednolitą, równą powierzchnię posadzki - bez progów, stopni itp. barier architektonicznych. To bardzo istotna kwestia dla osób starszych, o mniejszej sprawności ruchowej oraz dzieci. Choć instalację taką chętnie wybierają też wszyscy ci, którzy cenią komfort i prostotę. Brodzik - szczególnie wysoki - może znacznie utrudniać wejście pod prysznic. Ale nie zapominajmy, że podobnie jak wanna, jest przydatny do kąpania zwierzaków czy namaczania prania.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, wybierzmy płytki podłogowe z antypoślizgową, szorstką powierzchnią.

Odpływ liniowy w łazience
Dzięki zastosowaniu odpływu liniowego, strefę prysznica wykańczamy płytkami, eliminując brodzik. Jeśli wybierzemy listwę przystosowaną do wklejenia płytek, element ten całkowicie wtopi się w posadzkę. (fot. Tece)

Czy odpływ liniowy jest łatwy w czyszczeniu?

Podłogę wyłożoną płytkami znacznie prościej utrzymać w czystości, niż brodzik z tradycyjną kabiną - gdzie w licznych zakamarkach gromadzi się trudny do usunięcia brud.

Mitem jest też problem z utrzymaniem w czystości samego systemu odwodnienia liniowego. Ruszt odpływu można zdejmować, co daje możliwość czyszczenia elementów znajdujących się głębiej - rynienki i syfonu. Przy wyborze systemu warto też zwrócić uwagę, aby zawierał on wyjmowany syfon (tzw. suchy syfon) - bardzo łatwy do wyczyszczenia.

Może cię zainteresować
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Jak dobrać stelaż, misę WC i przyciski do zabudowy podtynkowej w łazience? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń
Wyjmowane sitko odwodnienia liniowego
Niektóre rynny odwodnień można wyposażyć w wyjmowane sitko, zatrzymujące większe zanieczyszczenia. (fot. Kessel)

Czy odpływ liniowy pasuje do każdej łazienki?

Minimalistyczny charakter odwodnienia sprawia, że wpasowuje się ono w każde pomieszczenie - niezależnie od jego stylu i wielkości. Prysznic pozbawiony brodzika i kabiny staje się praktycznie niewidoczny. To ostatnio modne rozwiązanie, idealne do nowoczesnych wnętrz, pokoi kąpielowych. Jest też niezbędne w przypadku montażu kabiny otwartej typu walk-in.

Przy zastosowaniu takiego odpływu, powierzchni i kształtu strefy prysznicowej nie ogranicza wielkość brodzika. W dowolnym miejscu można zamontować np. szklane przepierzenie (zamiast typowej kabiny). Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach niewielkich rozmiarów i o nietypowym kształcie - natrysk możemy zaplanować np. w niewielkiej wnęce, w której trudno byłoby zmieścić standardowej wielkości brodzik. Odpływ liniowy  jest też często planowany w dużych łazienkach - dzięki niemu wydają się jeszcze przestronniejsze. Umiejscowienie natrysku na środku takiego pomieszczenia (wyspowo) nie stanowi większej przeszkody.

Kratka przykrywająca korytko to jedyny element systemu widoczny w łazience. Zróżnicowane wzornictwo rusztów, modne wzory sprawiają, że nietrudno je dopasować do stylu wnętrza. Jedni dobierają je tak, by optycznie zlewały się z płytkami podłogowymi, inni kupują wyroby dekoracyjne, przykuwające uwagę. Producenci oferują produkty z różnych materiałów - metalu, ceramiki, szkła, tworzywa sztucznego, a nawet drewna egzotycznego. Muszą być one odporne na wodę, zmiany wilgotności, środki czystości i kosmetyki, a także antypoślizgowe.

Najpopularniejsze są ruszty ze stali nierdzewnej - błyszczące i matowe, perforowane i pełne (woda odpływa wąską szczeliną wokół maskownicy). Znajdziemy też listwy przeznaczone do wklejenia odpowiednio przyciętych płytek podłogowych (ceramicznych, kamiennych) - przy takim rozwiązaniu odpływ staje się niewidoczny. Wyjątkowo efektownie prezentują się maskownice z podświetleniem, włączającym się przy kontakcie z wodą. Zastosowanie źródeł światła LED umożliwia płynną zmianę kolorów.

Przykładowe listy odwodnień liniowych
Listwę odwodnienia nietrudno zgrać z wystrojem łazienki. Do wyboru mamy modele szklane, stalowe, kamienne, a także z drewna egzotycznego. (fot. Dallmer)
Odwodnienie liniowe z oświetleniem LED
Producenci zaskakują coraz to nowszymi rozwiązaniami - w rusztach montują np. oświetlenie LED. (fot. ACO)

Odpowiednio do potrzeb możemy dobrać wielkość i kształt odpływu - prosty, w kształcie litery L (narożny) lub łukowy (pasuje do zaokrąglonych kabin). Lokalizacja korytka jest dowolna, choć najczęściej znajduje się ono przy ścianie. Niekiedy w centralnej części strefy prysznicowej lub na jej obrzeżach.

Kanał odwodnienia zamontowany dookoła strefy prysznicowej

Kanał odwodnienia można umieścić w dowolnym miejscu strefy prysznicowej - nawet dookoła jej obrzeży (fot. górna: Viega). W takim przypadku najlepiej zastosować model narożny (fot. po lewej: Tece), ewentualnie łukowy (fot. po prawej: Aco).
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Czy montaż odpływu liniowego jest możliwy w każdym budynku?

Odpływ liniowy najlepiej przewidzieć na etapie projektu domu. Planuje się wtedy odpowiednią grubość poszczególnych warstw podłogi (łącznie przynajmniej 15 cm) tak, aby bez problemu zmieścić w niej kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne (rurę, która musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu). W przypadku montażu odwodnienia w użytkowanym domu, nie zaleca się podnosić poziomu posadzki w łazience - powinna znajdować się na równi z innymi pomieszczeniami. Najmniej kłopotliwe jest wykonanie odpływu liniowego na parterze z podłogą na gruncie, z uwagi na znaczną grubość ocieplenia.

Montaż systemu w istniejącym domu skonsultujmy z fachowcem - szczególnie wtedy, gdy dotyczy to łazienki na piętrze. Konstruktor powinien sprawdzić, czy strop nie jest zbyt cienki, oraz czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie przyczyni się do uszkodzenia stropu. Rury odprowadzające nie mogą przecinać się z belkami stropowymi - mogłyby je bowiem osłabić. Zamiast odpływu liniowego, czasem korzystniej zastosować syfon z odpływem w ścianie. Prace najlepiej przeprowadzić podczas generalnego remontu, bo konieczne będzie skucie płytek w celu wykonania podejścia kanalizacyjnego.

Jak uniknąć błędów podczas instalacji odpływu liniowego?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek (które po zainstalowaniu odwodnienia trudno naprawić), warto zainwestować w materiały wysokiej jakości, a roboty montażowe powierzyć doświadczonemu, poleconemu fachowcowi.

Podejście kanalizacyjne (rura odprowadzająca) powinno być zamontowane z co najmniej 1,5% spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Korytko opiera się na specjalnych nóżkach, za pomocą których można ustawić je na odpowiedniej wysokości i wypoziomować. Górna powierzchnia rusztu musi znajdować się 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Jeśli w łazience jest ogrzewanie podłogowe, zwróćmy uwagę, aby syfon znajdował się przynajmniej 30 cm od przewodu grzewczego. W przeciwnym razie będzie wysychał i przepuszczał nieprzyjemny zapach z kanalizacji. Po podłączeniu wszystkich elementów systemu należy wykonać próbę szczelności.

Aby woda była sprawnie odprowadzana do odpływu, podłoga powinna mieć niewielki (2,5%) spadek w kierunku rynienki. Formuje się go po osadzeniu korytka, z ok. 5 cm warstwy jastrychu, układanej w deskowaniu. Zależnie od umiejscowienia kanału, spadek może być jedno- lub dwustronny (w tym ostatnim przypadku przepustowość będzie lepsza). Gdy jastrych stwardnieje, za pomocą specjalnej taśmy wykonuje się uszczelnienie wokół kołnierza rynny, a następnie nanosi na podłoże hydroizolację z tzw. płynnej folii (wałkiem albo pędzlem, zgodnie z instrukcją producenta). Powinna pokrywać całą podłogę łazienki i otynkowane ściany natrysku do wysokości co najmniej 1,5 m.

Ostatnim etapem prac jest wykonanie okładziny z płytek. Ich układanie rozpoczyna się od strony odpływu, a do przyklejania na izolacji z płynnej folii używa się wysokoelastycznej zaprawy. Do wypełnienia spoin zaleca się zastosować fugę epoksydową - bardzo trwałą, wodoodporną i wodoszczelną. Płytki pod prysznicem muszą być antypoślizgowe, zaś w miejscu montażu kabiny - również gładkie (bez wystających dekorów).

Jak kupować odwodnienie?

Warto zwrócić uwagę na jego wysokość. System o niewielkiej wysokości łatwiej zmieścić w podłodze. Standardowa głębokość rynny wynosi 12 cm, ale są też kanały 8 cm. Głębokość (i długość) korytka nie ma natomiast wpływu na efektywność odprowadzania wody. Zależy ona przede wszystkim od przepustowości syfonu.

Fabrycznie wklejony kołnierz ułatwi montaż systemu i zagwarantuje szczelność połączenia korytka z membraną wodoszczelną. Funkcja zamykania odwodnienia umożliwi odcięcie go od kanalizacji, w przypadku dłuższej nieobecności domowników. Zapobiegnie to wysychaniu wody w syfonie, a więc wydostawaniu się z niego nieprzyjemnego zapachu.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Viega

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Alex

12 Aug 2021, 22:41

Zmieniłem plany i muszę kuć w podłodze na odpływ liniowy ale mam tam ogrzewanie podłogowe nie wiem czy to będzie możliwe czy hydraulik będzie to w stanie zrobić ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły