Łazienkowy odpływ liniowy - najczęściej zadawane pytania

Łazienkowy odpływ liniowy - najczęściej zadawane pytania
Montaż odpływu liniowego, zamiast tradycyjnego brodzika, nadaje łazienkom nowoczesny charakter. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy instalacja takiego odwodnienia możliwa jest w każdej łazience i jak sprawdza się ono podczas eksploatacji. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące łazienkowego odpływu liniowego.

Odwodnienie liniowe prysznica to wbudowana w podłogę rynienka (inaczej kanał, korytko), przykryta rusztem (kratką, maskownicą, listwą), znajdującym się na poziomie posadzki. W korytku zbiera się woda, która kierowana jest następnie do odpływu. Ruszt stanowi jedyny widoczny element zamontowanego systemu. Rozwiązanie to niegdyś gościło przede wszystkim w obiektach sportowych czy szpitalach. Dziś coraz częściej spotykamy je w domach jednorodzinnych.

CZY PRYSZNIC BEZ BRODZIKA JEST KOMFORTOWY W UŻYTKOWANIU?

Odpływ liniowy zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Pozwala bowiem wyeliminować brodzik i poprzez zlicowanie rusztu z powierzchnią podłogi, uzyskać jednolitą, równą powierzchnię posadzki – bez progów, stopni itp. barier architektonicznych. To bardzo istotna kwestia dla osób starszych, o mniejszej sprawności ruchowej oraz dzieci. Choć instalację taką chętnie wybierają też wszyscy ci, którzy cenią komfort i prostotę. Brodzik – szczególnie wysoki – może znacznie utrudniać wejście pod prysznic. Ale nie zapominajmy, że podobnie jak wanna, jest przydatny do kąpania zwierzaków czy namaczania prania.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, wybierzmy płytki podłogowe z antypoślizgową, szorstką powierzchnią.

Odpływ liniowy w łazience
Dzięki zastosowaniu odpływu liniowego, strefę prysznica wykańczamy płytkami, eliminując brodzik. Jeśli wybierzemy listwę przystosowaną do wklejenia płytek, element ten całkowicie wtopi się w posadzkę. (fot. TECE)

CZY ODPŁYW LINIOWY JEST ŁATWY W CZYSZCZENIU?

Podłogę wyłożoną płytkami znacznie prościej utrzymać w czystości, niż brodzik z tradycyjną kabiną – gdzie w licznych zakamarkach gromadzi się trudny do usunięcia brud.

Mitem jest też problem z utrzymaniem w czystości samego systemu odwodnienia liniowego. Ruszt odpływu można zdejmować, co daje możliwość czyszczenia elementów znajdujących się głębiej – rynienki i syfonu. Przy wyborze systemu warto też zwrócić uwagę, aby zawierał on wyjmowany syfon (tzw. suchy syfon) – bardzo łatwy do wyczyszczenia.

Wyjmowane sitko odwodnienia liniowego
Niektóre rynny odwodnień można wyposażyć w wyjmowane sitko, zatrzymujące większe zanieczyszczenia. (fot. Kessel)

CZY ROZWIĄZANIE TO PASUJE DO KAŻDEJ ŁAZIENKI?

Minimalistyczny charakter odwodnienia sprawia, że wpasowuje się ono w każde pomieszczenie – niezależnie od jego stylu i wielkości. Prysznic pozbawiony brodzika i kabiny staje się praktycznie niewidoczny. To ostatnio modne rozwiązanie, idealne do nowoczesnych wnętrz, pokoi kąpielowych. Jest też niezbędne w przypadku montażu kabiny otwartej typu walk-in.

Przy zastosowaniu takiego odpływu, powierzchni i kształtu strefy prysznicowej nie ogranicza wielkość brodzika. W dowolnym miejscu można zamontować np. szklane przepierzenie (zamiast typowej kabiny). Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach niewielkich rozmiarów i o nietypowym kształcie – natrysk możemy zaplanować np. w niewielkiej wnęce, w której trudno byłoby zmieścić standardowej wielkości brodzik. Odwodnienie liniowe jest też często planowane w dużych łazienkach – dzięki niemu wydają się jeszcze przestronniejsze. Umiejscowienie natrysku na środku takiego pomieszczenia (wyspowo) nie stanowi większej przeszkody.

Kratka przykrywająca korytko to jedyny element systemu widoczny w łazience. Zróżnicowane wzornictwo rusztów, modne wzory sprawiają, że nietrudno je dopasować do stylu wnętrza. Jedni dobierają je tak, by optycznie zlewały się z płytkami podłogowymi, inni kupują wyroby dekoracyjne, przykuwające uwagę. Producenci oferują produkty z różnych materiałów – metalu, ceramiki, szkła, tworzywa sztucznego, a nawet drewna egzotycznego. Muszą być one odporne na wodę, zmiany wilgotności, środki czystości i kosmetyki, a także antypoślizgowe.

Najpopularniejsze są ruszty ze stali nierdzewnej – błyszczące i matowe, perforowane i pełne (woda odpływa wąską szczeliną wokół maskownicy). Znajdziemy też listwy przeznaczone do wklejenia odpowiednio przyciętych płytek podłogowych (ceramicznych, kamiennych) – przy takim rozwiązaniu odpływ staje się niewidoczny. Wyjątkowo efektownie prezentują się maskownice z podświetleniem, włączającym się przy kontakcie z wodą. Zastosowanie źródeł światła LED umożliwia płynną zmianę kolorów.

Przykładowe listy odwodnień liniowych
Listwę odwodnienia nietrudno zgrać z wystrojem łazienki. Do wyboru mamy modele szklane, stalowe, kamienne, a także z drewna egzotycznego. (fot. Dallmer)
Odwodnienie liniowe z oświetleniem LED
Producenci zaskakują coraz to nowszymi rozwiązaniami – w rusztach montują np. oświetlenie LED. (fot. ACO)

Odpowiednio do potrzeb możemy dobrać wielkość i kształt odpływu – prosty, w kształcie litery L (narożny) lub łukowy (pasuje do zaokrąglonych kabin). Lokalizacja korytka jest dowolna, choć najczęściej znajduje się ono przy ścianie. Niekiedy w centralnej części strefy prysznicowej lub na jej obrzeżach.

Kanał odwodnienia zamontowany dookoła strefy prysznicowej
a) (fot. Viega)
Narożny kanał odwodnienia
b) (fot. TECE)
Łukowy kanał odwodnienia
c) (fot. ACO)
Kanał odwodnienia można umieścić w dowolnym miejscu strefy prysznicowej – nawet dookoła jej obrzeży (a). W takim przypadku najlepiej zastosować model narożny (b), ewentualnie łukowy (c).

CZY MONTAŻ MOŻLIWY JEST W KAŻDYM BUDYNKU?

Odpływ liniowy najlepiej przewidzieć na etapie projektu domu. Planuje się wtedy odpowiednią grubość poszczególnych warstw podłogi (łącznie przynajmniej 15 cm) tak, aby bez problemu zmieścić w niej kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne (rurę, która musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu). W przypadku montażu odwodnienia w użytkowanym domu, nie zaleca się podnosić poziomu posadzki w łazience – powinna znajdować się na równi z innymi pomieszczeniami. Najmniej kłopotliwe jest wykonanie odpływu liniowego na parterze z podłogą na gruncie, z uwagi na znaczną grubość ocieplenia.

Montaż systemu w istniejącym domu skonsultujmy z fachowcem – szczególnie wtedy, gdy dotyczy to łazienki na piętrze. Konstruktor powinien sprawdzić, czy strop nie jest zbyt cienki, oraz czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie przyczyni się do uszkodzenia stropu. Rury odprowadzające nie mogą przecinać się z belkami stropowymi – mogłyby je bowiem osłabić. Zamiast odpływu liniowego, czasem korzystniej zastosować syfon z odpływem w ścianie. Prace najlepiej przeprowadzić podczas generalnego remontu, bo konieczne będzie skucie płytek w celu wykonania podejścia kanalizacyjnego.

Odpływ do montażu w ścianie
Alternatywę dla standardowych odwodnień liniowych stanowią odpływy montowane w ścianie. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku podłóg zbyt niskich, by zamontować system, oraz tych, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe. (fot. Viega)

CZY PODCZAS INSTALACJI ŁATWO POPEŁNIĆ BŁĘDY?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek (które po zainstalowaniu odwodnienia trudno naprawić), warto zainwestować w materiały wysokiej jakości, a roboty montażowe powierzyć doświadczonemu, poleconemu fachowcowi.

Podejście kanalizacyjne (rura odprowadzająca) powinna być zamontowana z co najmniej 1,5% spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Korytko opiera się na specjalnych nóżkach, za pomocą których można ustawić je na odpowiedniej wysokości i wypoziomować. Górna powierzchnia rusztu musi znajdować się 1–2 mm poniżej poziomu płytek. Jeśli w łazience jest ogrzewanie podłogowe, zwróćmy uwagę, aby syfon znajdował się przynajmniej 30 cm od przewodu grzewczego. W przeciwnym razie będzie wysychał i przepuszczał nieprzyjemny zapach z kanalizacji. Po podłączeniu wszystkich elementów systemu należy wykonać próbę szczelności.

Aby woda była sprawnie odprowadzana do odpływu, podłoga powinna mieć niewielki (2,5%) spadek w kierunku rynienki. Formuje się go po osadzeniu korytka, z ok. 5 cm warstwy jastrychu, układanej w deskowaniu. Zależnie od umiejscowienia kanału, spadek może być jedno- lub dwustronny (w tym ostatnim przypadku przepustowość będzie lepsza). Gdy jastrych stwardnieje, za pomocą specjalnej taśmy wykonuje się uszczelnienie wokół kołnierza rynny, a następnie nanosi na podłoże hydroizolację z tzw. płynnej folii (wałkiem albo pędzlem, zgodnie z instrukcją producenta). Powinna pokrywać całą podłogę łazienki i otynkowane ściany natrysku do wysokości co najmniej 1,5 m.

Ostatnim etapem prac jest wykonanie okładziny z płytek. Ich układanie rozpoczyna się od strony odpływu, a do przyklejania na izolacji z płynnej folii używa się wysokoelastycznej zaprawy. Do wypełnienia spoin zaleca się zastosować fugę epoksydową – bardzo trwałą, wodoodporną i wodoszczelną. Płytki pod prysznicem muszą być antypoślizgowe, zaś w miejscu montażu kabiny – również gładkie (bez wystających dekorów).

MONTAŻ ODPŁYWU LINIOWEGO W ŁAZIENCE
Montaż odpływu liniowego w łazience - korytko montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości
a) (fot. Schedpol)
Montaż odpływu liniowego w łazience - poziomowanie posadzki i układanie w deskowaniu warstwę jastrychu
b) (fot. Tece)
Montaż odpływu liniowego w łazience - uszczelnienie wokół korytka
c) (fot. Tece)
Montaż odpływu liniowego w łazience - naniesienie izolacji z płynnej folii i układanie płytek
d) (fot. Tece)
Korytko montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości (a), a posadzkę wokół niego poziomuje, układając w deskowaniu warstwę jastrychu (b). Po wykonaniu uszczelnienia wokół korytka (c) i naniesieniu izolacji z płynnej folii, można przystąpić do układania płytek (d).

Jak kupować odwodnienie?

Warto zwrócić uwagę na jego wysokość. System o niewielkiej wysokości łatwiej zmieścić w podłodze. Standardowa głębokość rynny wynosi 12 cm, ale są też kanały 8 cm. Głębokość (i długość) korytka nie ma natomiast wpływu na efektywność odprowadzania wody. Zależy ona przede wszystkim od przepustowości syfonu.

Fabrycznie wklejony kołnierz ułatwi montaż systemu i zagwarantuje szczelność połączenia korytka z membraną wodoszczelną. Funkcja zamykania odwodnienia umożliwi odcięcie go od kanalizacji, w przypadku dłuższej nieobecności domowników. Zapobiegnie to wysychaniu wody w syfonie, a więc wydostawaniu sie z niego nieprzyjemnego zapachu.

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Połączone artykuły
Wanny, kabiny, brodziki - przegląd i ceny Łazienka
Wanna czy prysznic? Źle postawione pytanie. Istotniejsze jest, ile miejsca możemy przeznaczyć na osobistą strefę kąpielową. Bo dziś nawet na wyjątkowo skromnej powierzchni ...
Pokój kąpielowy - funkcjonalność padła ofiarą estetyki Łazienka
Do niedawna z wanny korzystam okazjonalnie. Teraz ze względów zdrowotnych muszę zażywać kąpieli częściej, więc wanna okazuje się bardziej przydatna. Ma jednak wady... ...
ŁAZIENKA BEZ BARIER - rozwiązanie dla seniorów Łazienka
Zależało mi, żeby nowy prysznic był większy, np. o wym. 90 × 120 cm, i miał zupełnie płaską podłogę. Myślałam o takim bezbarierowym rozwiązaniu ze względu ...
Odwodnienie liniowe prysznica. Co znajdziemy na rynku? Łazienka
Liniowe odwodnienie zdobywa coraz większą popularność. Skutecznie oprowadza wodę spod prysznica, a jednocześnie nadaje łazience nowoczesny charakter. Wybierają je ...
Pozostałe artykuły z kategorii
Obudowa wanny prostokątnej i narożnej - krok po kroku Łazienka
W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać obudowę wanny prostokątnej i narożnej. Od czego zacząć? Jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne?
Montaż ceramiki w łazience - co i jak zamocujemy sami? Łazienka
Aranżacja nowej łazienki lub remont starej to spore wyzwanie - wymaga od nas zarówno dobrego pomysłu na wykończenie, jak i przemyślanego budżetu. Montaże przyłączy ...
Czym można wykończyć nowoczesną łazienkę? Łazienka
W sprzedaży znajdziemy wodoodporne wersje przeróżnych materiałów wykończeniowych - z ceramiki, naturalnego kamienia i drewna. Z natury nienasiąkliwe oraz niewrażliwe ...
Zasady planowania łazienki Łazienka
Projektanci wnętrz często uznają aranżowanie łazienki za zadanie bodajże najtrudniejsze, w porównaniu z resztą domowych wyzwań. I nierzadko tak jest w rzeczywistości, ...
Wanna czy prysznic? Wady i zalety obu rozwiązań Łazienka
Najlepiej mieć i jedno, i drugie, w każdej łazience, albo prysznic w mniejszej gościnnej na parterze, a wannę w dużej – blisko sypialni domowników. Nie zawsze jednak ...
Ściany i podłoga w łazience - przegląd i ceny Łazienka
Kiedyś łazienka mogła być albo praktyczna, albo piękna. Dziś bez trudu łączymy wodoodporność i higienę z efektownym wyglądem – nowoczesne okładziny ścienne ...