Montaż drzwi wewnętrznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Montaż drzwi wewnętrznych

Przy okazji remontu domu decydujemy się niekiedy na wymianę drzwi wewnętrznych lub nawet zmianę ich lokalizacji. W poniższym tekście podpowiadamy, jak powinny przebiegać tego typu prace.

aktualizacja: 2020-07-20 12:02:23
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są możliwości usunięcia starej ościeżnicy?
  • Jak osadzić nową ramę i skrzydło?
  • Jak podczas remontu domu osadzić drzwi wewnętrzne w nowym miejscu?
  • Jak odnowić starą ościeżnicę?

Drzwi wewnętrzne przeważnie wymieniamy dlatego, że mają przestarzały wygląd i nieestetycznie wyglądające uszkodzenia. Jeśli natomiast zmieniamy funkcję pomieszczeń, może zajść potrzeba zastąpienia tradycyjnego modelu rozwieranego z jednym skrzydłem, np. dwuskrzydłowym czy przesuwnym. To jednak zawsze wiąże się z poważniejszym remontem.

W większości przypadków drzwi kupujemy wraz z ościeżnicą (futryną). Chociaż łatwiej i taniej jest zawiesić nowe skrzydło na starej, to na ogół nie wygląda ona dobrze i psuje cały efekt. Ewentualnie ramę można okleić folią drewnopodobną lub obudować przy użyciu specjalnych nakładek.

Najlepiej jeśli przed złożeniem zamówienia w naszym domu pojawi się fachowiec z firmy, w której nabywamy drzwi, i dokona wszystkich niezbędnych pomiarów. Montaż również warto zlecić wykwalifikowanej ekipie, szczególnie gdy jest to warunek udzielenia gwarancji.

Wymiana drzwi wewnętrznych - usuwamy starą ościeżnicę

Zabieg ten jest konieczny wtedy, gdy ma ona nietypowe wymiary albo kiedy chcemy poszerzyć otwór drzwiowy.

  • Demontaż ramy drewnianej

Praca nie jest skomplikowana - na ogół najpierw wycina się fragmenty profili (obu bocznych oraz górnego), a następnie odrywa to, co pozostało. Jeśli zaś futryna była przytwierdzona tylko na piankę, można ją usunąć w całości, po zdjęciu opasek maskujących i przecięciu pianki.

Może cię zainteresować
Jakie okna przesuwne wybrać? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jak zasłonić okna na parterze? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jak myć żaluzje fasadowe? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Okna na straży bezpieczeństwa Jaka roleta na skośne okno? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak zamontować drzwi techniczne? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Co to jest szkło ornamentowe? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Co daje anodowanie aluminium? Co to za kolor Winchester? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania
Zobacz więcej Zwiń
  • Demontaż ramy metalowej

Jest ona zabetonowana w ścianie, więc zaleca się wyciąć ją szlifierką kątową. Linie cięcia powinny wyznaczać otwór pod nową ościeżnicę (większy o 1-2 cm od jej zewnętrznych wymiarów). Futryny metalowej lepiej nie wykuwać, bo to bardzo pracochłonne i łatwo można uszkodzić mur, powodując w nim większe pęknięcia.

  • Wyrównanie ościeża.

W tym celu używa się np. szybkoschnącego kleju gipsowego. Jeżeli otwór trzeba zmniejszyć, przykleja się (nawet kilkuwarstwowo) paski płyty gipsowo-kartonowej. Nie zapominajmy przy tym o zachowaniu pionu i jednakowej szerokości przejścia na całej jego wysokości.

Wymiana drzwi wewnętrznych - osadzamy nową ramę i skrzydło

Drzwi najlepiej osadzać po zakończeniu innych prac remontowych (ewentualnie przed malowaniem pomieszczeń). Podłogi trzeba jednak zabezpieczyć folią, bo zabrudzenia z pianki montażowej bardzo trudno usunąć. Choć ogólne zasady montażu są zawsze podobne, powinno się postępować zgodnie z instrukcją producenta. Obecnie sporo ościeżnic ma regulowaną szerokość (od 9 do aż 50 cm), pozwalającą na dopasowanie jej do grubości ściany.

Ościeżnica regulowana
Coraz popularniejsze są ościeżnice regulowane. Wszystkie ramy wykonywane są z tego samego materiału, co skrzydła drzwiowe, a więc na ogół z płyty drewnopochodnej lub drewna. (fot. Invado)

W pierwszej kolejności należy się upewnić, że futryna pasuje do otworu. Zbyt wysoką można skrócić maksymalnie o 3 cm, ale podciąć trzeba również skrzydło. Pamiętajmy, że większość z nich ma konstrukcję ramową i znaczne skrócenie albo wycięcie dolnej poprzeczki spowoduje deformację. Nie należy zbytnio podcinać drzwi z podłużną szczeliną od dołu lub otworami wentylacyjnymi.

Następnie wstawiamy ościeżnicę w otwór (przenosząc ją w pozycji pionowej), licujemy z płaszczyzną ściany od strony zawiasów i blokujemy za pomocą drewnianych bądź plastikowych klinów. Na wysokości około 180, 110 i 30 cm umiejscawiamy trzy regulowane rozpórki - bez nich futryna uległaby zwichrowaniu w wyniku pęcznienia pianki montażowej.

Sprawdzamy długą poziomnicą, czy rama trzyma pion i poziom. Żeby mieć pewność, że została obsadzona prawidłowo, badamy czy między profilami pionowymi i poziomym są kąty proste. Można też porównać przekątne - dopuszczalna różnica ich długości wynosi 2 mm. Później na próbę zakładamy skrzydło, aby ocenić, czy przylega do futryny i lekko się zamyka.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ościeżnicę popularnych lekkich drzwi płycinowych osadza się zwykle tylko na piankę montażową. W przypadku ciężkich modeli, np. z litego drewna, przytwierdzana jest dodatkowo do muru odpowiednio długimi kołkami rozporowymi (ich liczbę określa wytwórca). Wymaga to wywiercenia w niej otworów, ale ostatecznie miejsca te maskowane są zaślepkami.

Po oklejeniu krawędzi ramy taśmą malarską, szczelinę między futryną a ścianą wypełniamy pianką montażową. Najlepiej użyć niskoprężnej, dwuskładnikowej (tradycyjna jednoskładnikowa wymaga uprzedniego zwilżenia ościeża wodą). Aplikujemy ją równomiernie, ale nie w nadmiernej ilości, bo może to spowodować wypaczenie ramy (w konsekwencji nie będzie można domknąć skrzydła). Po stwardnieniu pianki, jej nadmiar odcinamy ostrym nożem.

W przypadku ościeżnicy stałej, mocujemy listwy maskujące (opaskę) przy użyciu kleju montażowego. Szczelinę między opaską a ścianą wypełniamy masą akrylową. Teraz możemy zawiesić skrzydło i założyć klamkę. W razie potrzeby regulujemy zawiasy - niewyregulowane mogą powodować samoczynne otwieranie i zamykanie się skrzydła, jego skrzypienie podczas ruchu oraz ocieranie o posadzkę.

Ościeżnicę wstawioną w otwór stabilizuje się za pomocą klinów i poziomych rozpórek. Jeśli trzyma pion i poziom, można aplikować piankę montażową (fot. Classen).

Ostatnim etapem prac jest wyregulowanie zawiasów (fot. Porta).

Wymiana drzwi wewnętrznych - zmieniamy lokalizację drzwi

Modernizacja domu często wiąże się z koniecznością wykucia otworu drzwiowego w nowym miejscu. Nie wszędzie jest to jednak możliwe. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana przegroda jest działowa, czy nośna. W tym drugim wypadku nie obejdzie się bez ekspertyzy konstruktora i określenia przez niego sposobu wykonania nadproża (w razie pozytywnej decyzji). Przebieg dalszych prac zależy od rodzaju materiału, z którego zbudowana jest ściana.

Jeżeli mamy do czynienia z betonem komórkowym i lekkimi odmianami bloczków ceramicznych, otwór można wyciąć za pomocą szlifierki kątowej z tarczą diamentową. Mur z cegły - po wstępnym rozkuciu - rozbiera się cegła po cegle.

Planując zmianę lokalizacji tradycyjnych drzwi rozwieranych, nie zapominajmy o tym, że sąsiadujące skrzydła nie mogą uderzać o siebie ani korkować ciągów komunikacyjnych. W ciasnych przejściach powinny uchylać się raczej do wewnątrz, by nagłe otwarcie nie stanowiło zagrożenia dla przechodzącej osoby.

Pamiętajmy jednak, że ze względów bezpieczeństwa, w łazienkach, toaletach, kuchniach i kotłowniach nie mogą uchylać się do środka (ale mogą być np. przesuwne). Mogłoby to utrudnić pomoc np. osobie, która tam zasłabła - jeśli skrzydło otwierające się do wewnątrz zostałoby zablokowane przez leżącego na podłodze człowieka. Kierunek uchylania zależy od tego, czy drzwi są lewe czy prawe - przykładowo w tych drugich zawiasy widzimy po prawej stronie, gdy stoimy od strony, na którą się otwierają.


Remont domu to dobra okazja do montażu nowoczesnych drzwi przesuwnych, chowających się w kasecie (fot. Eclisse)
Skrzydło drzwi przesuwnych porusza się po szynie montowanej nad ościeżem.

Wymiana drzwi wewnętrznych - odnawiamy starą ościeżnicę

Jeśli futryna jest w prawidłowo osadzona, w dobrym stanie i ma znormalizowane wymiary oraz rodzaj i rozstaw zawiasów, możemy ją pozostawić, wieszając na niej nowe skrzydło. Gdy chcemy odświeżyć jej wygląd, do wyboru mamy farby, okleiny i nakładki. Dwa pierwsze rozwiązania wymagają zeszlifowania lub zaszpachlowania nierówności.

Obecnie wiele skrzydeł drzwiowych wykończonych jest okleiną drewnopodobną. W takim przypadku i ościeżnicę najlepiej okleić specjalną folią samoprzylepną, dostępną w wielu odcieniach i deseniach. Przy starannym przygotowaniu podłoża, uzyskamy bardzo dobry efekt.

Ciekawą propozycją są też nakładki maskujące, oferowane w tych samych wzorach, co skrzydła drzwiowe. Przykręca się je do ramy lub mocuje na piankę po uprzednim odcięciu starych zawiasów. Pamiętajmy jednak, że nakładki zmniejszają szerokość przejścia o ok. 3 cm i wysuwają płaszczyznę drzwi jakieś 5 cm od lica ściany po stronie zawiasów.

Osłonięcie futryny nakładkami (fot. z lewej: Invado) wymaga odcięcia starych zawiasów (fot. z prawej: Toya (Yato)).

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Fotolia

Zdaniem naszych Czytelników

Gość a.s.

16 Feb 2015, 19:50

jako że jestem budowlańcem amatorem, to raczej odpuściłbym sobie samodzielne montowanie drzwi i zatrudnił fachowców, którzy wiedzą co to dobry montaż.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!