Poradnik prawny

Drzewo z działki sąsiada uszkodziło mój płot. Czy powinien on zapłacić za jego naprawę? Poradnik prawny

Drzewo sąsiada podczas burzy przewróciło się na mój płot i go poważnie uszkodziło. Czy sąsiad powinien go naprawić?

Sąsiad nie zgadza się na udostępnienie gruntu pod rusztowania z budowy mojego domu. Co mogę zrobić? Poradnik prawny

Wkrótce rozpoczynam budowę i, niestety, prawdopodobnie podczas budowy będzie konieczne rozstawienie rusztowań na gruncie sąsiada, który nie chce się na to zgodzić. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Mam problem z kierownikiem budowy. Co mogę zrobić? Poradnik prawny

Co zrobić w sytuacji problemów z kierownikiem budowy, który unika kontaktu i nie chce wpisać do dziennika budowy wykonanych prac i poprawek?

Remontuję elewację i pokrycie dachu swojej części bliźniaka. Czy mogę zmusić sąsiada, by wykonał analogiczny remont? Poradnik prawny

Mieszkam w bliźniaku, który wymaga odświeżenia, dlatego zdecydowałam się na remont elewacji i wymianę dachu. Nowy dach będzie brązowy (teraz jest czerwony), a elewacja – beżowa (jest biała). Chciałabym, aby sąsiad zamieszkujący drugą część bliźniaka (stojącą na jego działce) wykonał analogiczny remont, tak aby cały ...

Jak długo ważny jest operat szacunkowy dla nieruchomości? Poradnik prawny

Wraz z rodzeństwem chcielibyśmy sprzedać dom odziedziczony w spadku po ojcu. Niestety nie mamy pojęcia, jaka jest jego wartość rynkowa. Kilka lat temu rodzice zlecili wykonanie operatu szacunkowego rzeczoznawcy. Czy jest on jeszcze ważny?

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę, gdy chcę przebudować ścianę zewnętrzną mojego domu? Poradnik prawny

Mieszkam w domu jednorodzinnym. Chciałbym dokonać przebudowy jego zewnętrznej ściany, czy potrzebuję do tego pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie?

Co zrobić, gdy powierzchnia zabudowy wybranego domu jest większa, niż pozwalają na to warunki zabudowy? Poradnik prawny

Spodobał mi się bardzo projekt pewnego domu. Niestety, powierzchnia jego zabudowy jest większa, niż dopuszczają to warunki zabudowy w mojej miejscowości. Co mogę zrobić?

Czy dzieci do lat 7 muszą stale przebywać pod opieką dorosłych? Poradnik prawny

Jestem mamą dwójki dzieci w wieku 5 i 7 lat. Nie zatrudniam niani, a mąż jest marynarzem. Zdarza się, że czasem na krótko zostawiam dzieci w ogrodzie i jadę sama po szybkie zakupy. Niekiedy dzieci bawią się tez na mało uczęszczanej drodze przed domem. Sąsiadka zwróciła mi jednak uwagę, że nie powinnam tak robić i że zawiadomi ...

Czy można usunąć drzewo zagrażające linii energetycznej? Poradnik prawny

Na mojej działce rośnie rozłożysta sosna. Niestety jej gałęzie znajdują się blisko napowietrznej sieci energetycznej, przebiegającej przy granicy posesji. Sąsiad twierdzi, że w takiej sytuacji zakład energetyczny może usunąć drzewo. Czy jest to możliwe?

Czy mam obowiązek montażu skrzynki na listy? Poradnik prawny

Niedawno wprowadziłam się do nowego domu. Wciąż czeka nas wiele wydatków związanych z jego urządzeniem. Ostatnio miałam spięcie z listonoszem, który zwrócił mi uwagę, że nie mam skrzynki na listy. Czy w takim wypadku nie wystarczyłoby umieszczenie ewentualnej korespondencji w drzwiach wejściowych domu? Niby skrzynka na listy ...