Które obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Które obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?

Nie wszystkie obiekty budowlane, jakie chcemy usytuować w otoczeniu domu, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że działkę, która jest naszą własnością, możemy zagospodarować w dowolny sposób. W przypadku każdej budowy, nawet wiaty - należy brać pod uwagę przepisy techniczno-budowlane oraz sprawdzić, czy planowane prace nie wymagają zgłoszenia odpowiedniemu organowi.

aktualizacja: 2020-08-26 11:38:15
Streszczenie artykułu
W Polsce niektóre obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę, co jest regulowane przez prawo budowlane. Wśród nich znajdują się m.in. budynki gospodarcze, garaże, altany, wiaty, a także budowle małej architektury, takie jak ogrodzenia, place zabaw czy baseny. Ważne jest jednak, aby taka inwestycja spełniała określone warunki - nie może przekraczać określonej wysokości, powierzchni czy kubatury. Ponadto, budynki te muszą być zlokalizowane na terenie nieruchomości, której jesteśmy właścicielami lub użytkownikami. Przykładowo, garaż wolnostojący może mieć maksymalnie 35 m2 powierzchni, a jego wysokość nie może przekroczyć 5 metrów. Altany i wiaty mogą natomiast mieć powierzchnię do 25 m2, a ich wysokość nie może przekraczać 3,5 metra. W przypadku budowli małej architektury, takich jak ogrodzenia czy place zabaw, ważne jest, aby ich wysokość nie przekraczała 2,2 metra. Warto również pamiętać, że nawet jeśli nasza inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, to nie zwalnia nas to z obowiązku zgłoszenia takiego zamiaru do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Co nie wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. 

Zgodnie z prawem budowlanym, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeśli budowla ma fundamenty, ściany i dach oraz jest przeznaczona do celów gospodarczych (czyli np. do przechowywania narzędzi ogrodowych), to jest budynkiem gospodarczym. Trudniej skonstruować definicję wiaty, altany czy oranżerii. Przepisy prawa nie są tutaj pomocne, więc trzeba posłużyć się rozumieniem potocznym.

Wynika z tego, że wiata to lekka konstrukcja w postaci dachu opartego na słupach. Altana zaś to niewielka, często ażurowa konstrukcja, będąca elementem architektury ogrodowej lub obiektem użytkowym do rekreacji codziennej, umożliwiającym głównie wypoczynek albo schronienie przed słońcem lub deszczem. Natomiast oranżeria to konstrukcja w znacznej części przeszklona, służąca do uprawy roślin i rekreacji.

Co z planem zagospodarowania przestrzennego?

Kiedy już wiemy, że nasza inwestycja mieści się w definicji budynku gospodarczego, altany, wiaty lub oranżerii, wyliczamy, czy powierzchnia zabudowy wynosi nie więcej niż 35 m2. Jeśli chcemy wybudować na naszej działce więcej niż jeden taki obiekt, to musimy również zadbać o to, by na każde 500 m2 działki nie przypadało więcej niż dwa takie obiekty.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy na obszarze, na którym chcemy zrealizować inwestycję, obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, należy przeanalizować, co dany dokument stanowi na temat planowanych przez nas obiektów. Przykładowo, czy nie ma w nim zakazu sytuowania budynków gospodarczych na działkach mniejszych niż 400 m2 lub zakazu budowy obiektów o wysokości przekraczającej 3 m itd.

Jeżeli brakuje obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to przed rozpoczęciem budowy budynku gospodarczego, konieczne trzeba wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla naszej inwestycji. Dopiero w tym momencie, możemy przejść do formalności związanych ze zgłoszeniem budowy u starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu).

W przypadku samowoli budowlanej...

Gdy wybudujemy wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiatę, altanę czy ogród zimowy o powierzchni zabudowy do 35 m2 bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo sprzeciwu wniesionego przez starostę, to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego podejmie postępowanie zmierzające do legalizacji naszego przedsięwzięcia. Rozbiórka całości lub części inwestycji jest ostatecznością i będzie miała miejsce dopiero w razie braku możliwości jej legalizacji.

Jeżeli inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (lub decyzją o warunkach zabudowy) oraz nie narusza innych przepisów, to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wstrzyma prowadzone przez nas roboty (gdy ich jeszcze nie zakończyliśmy) i wezwie nas do przedłożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednich szkiców lub rysunków, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych odrębnymi przepisami, projektu zagospodarowania działki lub terenu, zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy.

Gdy przedłożymy powyższe dokumenty, to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ustali wysokość opłaty legalizacyjnej, która, co ważne, jest stała i w przypadku wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego: wiaty, altany oraz ogrodu zimowego o powierzchni zabudowy do 35 m2, wynosi 5000 zł.

Stawianie budynków do 35 m2: jakie formalności w urzędzie?

Budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych oraz przydomowych ogrodów zimowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 wymaga zgłoszenia staroście. Zgłoszenia dokonuje się co najmniej na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Jeżeli w tym czasie starosta nie wyda decyzji wnoszącej sprzeciw wobec naszego zamierzenia, to można przystąpić do realizacji inwestycji we wskazanym w zgłoszeniu terminie. Na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe budowy wiaty do 50 m2 nie musimy zgłaszać. Nie musimy również zgłaszać budowy wolno stojącej altany o powierzchni zabudowy do 35 m2. Przy czym ich liczba nie może przekroczyć 2 na każde 500 m2 powierzchni działki.

Co istotne, na realizację inwestycji na podstawie zgłoszenia mamy 2 lata od określonego w nim terminu rozpoczęcia robót. Sprzeciw może być wniesiony, gdy zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę lub budowa/wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz - w zależności od potrzeb - odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

W praktyce, konieczne jest opisanie, w jaki sposób planowany obiekt powstanie, a także określenie na mapce jego położenia ze zwymiarowaniem odległości od pobliskich obiektów budowlanych i granicy działki. Dodatkowo warto w zgłoszeniu wskazać, czy na naszej posesji posiadamy już wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty, altany i przydomowe oranżerie.

Urzędnik sprawdzi w pierwszej kolejności, czy zgłoszenie zostało prawidłowo wypełnione - czy podano inwestora, przedmiot inwestycji oraz numer działki, a także czy zgłoszenie jest własnoręcznie podpisane przez wnoszącego. Następnie zajmie się sprawdzeniem zgodności zamierzenia budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Poza tym, zostanie sprawdzona zgodność z innymi przepisami, np. czy roboty nie będą prowadzone przy zabytku (wtedy należy dołączyć pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków).

W przypadku budynków gospodarczych, obowiązuje przepis nakazujący ich sytuowanie w odległości 4 m (jeśli ściana ma okna lub drzwi) lub 3 m (w przypadku ściany bez okien i drzwi) od strony sąsiedniej działki budowlanej. Ponadto wiata, altana ani budynek gospodarczy nie mogą przesłaniać sąsiednich budynków, jeżeli są w nich pomieszczenia, w których jedna osoba przebywa dłużej niż cztery godziny na dobę (pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi). Dodatkowe wymagania dotyczą także wiat, które mają służyć jako miejsca postojowe. Wówczas obowiązuje nas zachowanie odległości 7 m od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i 3 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Zgłoszenie zamiast pozwolenia po nowelizacji Prawa Budowlanego

Według nowelizacji prawa budowlanego, które weszło w życie 28 czerwca 2015 r. w celu rozpoczęcia budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją konieczne jest zgłoszenie budowy właściwemu organowi wraz z projektem budowlanym.

Zgłoszeniu podlegają także:

  • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze (w tym garaże oraz przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m2 - z tym, że łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki);
  • wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 (liczba tych obiektów nie może wynosić więcej niż jeden na każde 500 m2 działki);
  • wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Jednak do zgłoszenia budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z projektem budowlanym wymagane jest dołączenie prawie wszystkich dokumentów kompletowanych dotychczas w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Dla inwestora zatem zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę na rzecz ustanowienia obowiązku zgłoszenia nie wiąże się z kluczowymi uproszczeniami.

Istotna różnica polega na zniesieniu obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej. Weryfikacja spełnienia przez budynek tych warunków jest dokonywana na etapie oddawania inwestycji do użytkowania. W praktyce - sam obowiązek przygotowania wskazanych dokumentów nie został zniesiony, ale weryfikację jego realizacji przesunięto w czasie.

Uwaga! Mimo że dokumenty te nie są wymagane, to dla własnego komfortu i uniknięcia ewentualnych późniejszych problemów, dobrze jest przed rozpoczęciem budowy uzyskać od właściwych instytucji dwa dokumenty – potwierdzające dostęp do drogi publicznej i do sieci energetycznej.

Michał Bursztynowicz, Martyna Sługocka, Aleksandra Korczak

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Które obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?

    Obiekty budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę, to m.in. budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m2, altany, szklarnie, wiaty, małe konstrukcje inżynierskie, ogrodzenia do 2,2 m wysokości, a także instalacje solarne.
  • Czy budynki gospodarcze wymagają pozwolenia na budowę?

    Budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę.
  • Jakie wymagania muszą spełniać ogrodzenia, aby nie wymagały pozwolenia na budowę?

    Ogrodzenia, aby nie wymagały pozwolenia na budowę, muszą mieć wysokość do 2,2 m.
  • Czy instalacje solarne wymagają pozwolenia na budowę?

    Instalacje solarne nie wymagają pozwolenia na budowę.
  • Czy na budowę altan, szklarni czy wiat wymagane jest pozwolenie?

    Altany, szklarnie i wiaty nie wymagają pozwolenia na budowę.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

18 Jun 2023, 11:56

13 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Ansset: "wolno stojące" - tyle mi wystarczy, aby wiedziec, ze tę TFUrczość powinno sie omijac szerokim lukiem. Piedzieleni analfabeci..   Jeśli krytyka dotyczy tego wpisu, to jest jak najbardziej ...

17 Jun 2023, 22:45

Komentarz dodany przez Ansset: "wolno stojące" - tyle mi wystarczy, aby wiedziec, ze tę TFUrczość powinno sie omijac szerokim lukiem. Piedzieleni analfabeci..

12 Apr 2023, 21:53

7 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Marcin: A jak zinterpretować jurtę czyli namiot  Art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego, namiot zaliczany jest do tymczasowych obiektów budowlanych, który w myśl art. 28 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy nie ...

12 Apr 2023, 13:44

Komentarz dodany przez Marcin: A jak zinterpretować jurtę czyli namiot

30 Aug 2022, 18:17

Najlepiej przenieść jezioro razem z sauną.Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Gość Jadwiga

30 Aug 2022, 11:52

A co w takim przypadku - na działce na jeziorem mam mobilną saunę (można ją przesunąć w inne miejsce), która wygląda jak mały domek. Nadzór upiera się, że to samowola budowlana. Ma rację?

Gość Piotr

13 Feb 2022, 19:09

A jak wygląda sprawa przenoszenia gazociągu na działce ile kosztują takie pracę, gazociąg niskiego ciśnienia o średnicy 90mm

05 Jan 2022, 23:54

10 minut temu, podczytywacz napisał:   I jak już dostał nakaz rozebrania obiektu, to to nowe prawo go przed rozbiórką uchroni?   Nie wiem, jeszcze nie czytałem, trzeba sprawdzić. Ale w prawie jest tak, że jeśli nowe jest korzystniejsze, to ...

05 Jan 2022, 23:42

1 godzinę temu, retrofood napisał:   Ale od poniedziałku prawo się zmieniło. Budowlane też.   I jak już dostał nakaz rozebrania obiektu, to to nowe prawo go przed rozbiórką uchroni?

05 Jan 2022, 22:19

24 minuty temu, Gość Rajmund napisał: Ja postawiłem garaż drewniany miał być blaszak dostałem zgodę z gminy na postawienia garażu typu blaszak ale postawiłem typu drewno i zebrałem podpisy z bloku lokatoruw wydali wszyscy zgodę a inspektor nadzoru budowlanego każą ...

05 Jan 2022, 22:10

13 minut temu, Gość Rajmund napisał: inspektor nadzoru budowlanego każą rozebrać Ale TY, generalnie widzisz różnicę pomiędzy blaszakiem, a garażem   15 minut temu, Gość Rajmund napisał: typu drewno prawda??? czy nie widzisz ...

Gość Rajmund

05 Jan 2022, 21:54

Ja postawiłem garaż drewniany miał być blaszak dostałem zgodę z gminy na postawienia garażu typu blaszak ale postawiłem typu drewno i zebrałem podpisy z bloku lokatoruw wydali wszyscy zgodę a inspektor nadzoru budowlanego każą rozebrać jest takie prawo chociaż do końca nie z ...

Pytać w gminie co można tam postawić.

Gość Raff

27 Jun 2021, 22:49

Witam serdecznie Mam działkę 440 metrów kwadratowych. Działka budowlana. Na terenie natura 2000 Czy mogę postawić domek do o 35m2 bez zezwolenia?

Gość ALA

18 Jun 2021, 19:21

Czy można uzyskać pozwolenie na budowę na same fundamenty?

17 Jun 2021, 20:45

29 minut temu, Gość ja napisał: Traktujemy to łacznie ? A jak potraktowali to w księgach podatkowych? Może to samowolka - ten "budynek gospodarczy"?

Gość ja

17 Jun 2021, 20:15

a jak traktować budynek gospodarczy w którym są 2 pokoje , kuchnia , łazienka i który łączy się płynnie z głównym domem . Stanowi poprostu część mieszkania w głównym domu. Traktujemy to łacznie ?

2 godziny temu, Gość Agnieszka napisał: Napisaliście państwo że na 500m2 można zbudować dom nie większy jak 35m2, a czy jeśli ktoś ma działkę ponad 1000m2 to może zbudować dwa domki 35m2 ale jeden koło drugiego i połączyć je np korytarzem? Najpierw ...

07 Jun 2021, 09:38

Dom musi być wolno stojący, dlatego nie może być połączony z innym.

Gość Agnieszka

07 Jun 2021, 08:59

Napisaliście państwo że na 500m2 można zbudować dom nie większy jak 35m2, a czy jeśli ktoś ma działkę ponad 1000m2 to może zbudować dwa domki 35m2 ale jeden koło drugiego i połączyć je np korytarzem?

Gość M

22 May 2021, 11:12

Chcę zbudować kopułę geodezyjną-drewniana konstrukcja nie przytwierdzona do podłoża, która będzie obłożona folią. Czy muszę ją zgłaszać?

Przecież będzie trwale związany z gruntem i nie będziesz wiaty co miesiąc przestawiał. Zgłaszaj bo jak nie zgłosisz to na 100% sąsiad zgłosi za Ciebie

Gość Robert

28 Mar 2021, 23:36

Witam. To wkoncu jak to jest, mam działkę rolna chce wybudować wiatę ogrodowa 5x4 m. Zgłaszać czy nie, z powyzszego art zrozumiałem że nie

22 Mar 2021, 19:43

gdyby tak było, na środku osiedla domków jednorodzinnych ktoś mógłby wybudować kuźnię i stalownię - bo to jego działka. Albo wysoki blok.

Gość wolność to nie przywilej

22 Mar 2021, 07:08

Chory kraj, na swojej własności powinna być swoboda w zabudowie, święte prawo własności i urzędasom nic do tego. Najpierw rzucają kłody pod nogi a gdy już wybudujesz, wydasz ciężko zarobione własne pieniądze od których zapłaciłeś podatek dochodowy, następnie 23% vatu w materiałach, ...

05 Mar 2021, 06:49

Dnia 22.02.2021 o 09:03, Gość Jola napisał: Witam a jesli planuje przystawic przybudówke do domu pod uzytek na kotłownie jakie warunki trzeba spełnic i czy sa potrzebne plany - pozwolenia???? Przede wszystkim zastanowić się nad sensownością kotłowni bo to ...

Gość Tomasz

05 Mar 2021, 05:06

Witam Czy przebudowa schodów na taras o powierzchni około 9m² bez zadaszenia wymaga pozwoleń?

Gość Kamila

23 Feb 2021, 22:03

Witam masz budynek gospodarczy ma 35m2 i chcemy do niego odbudować jeszcze 15m2 czy musimy mieć pozwolenie budynek gospodarczy stoij od 35lat

22 Feb 2021, 12:31

przybudówka jest de facto rozbudową domu.  Projekt, pozwolenie na budowę.

Gość Jola

22 Feb 2021, 09:03

Witam a jesli planuje przystawic przybudówke do domu pod uzytek na kotłownie jakie warunki trzeba spełnic i czy sa potrzebne plany - pozwolenia????

Gość kuba

14 Feb 2021, 12:41

witam . a co jesli budynek gospodarczy 15m. juz istnieje i przylega do samej granicy sąsiada czy mogę dobudowac te 35m. aby razem tworzył przydomową oranzerje ?zaznaczam ze ten budynek istieje od 100 l. a sąsiad od swojej strony dobudował garaz i wyższej kondygnacji

Gość MarcinD

10 Feb 2021, 10:29

Witam, jestem rolnikiem, chciałbym zbudować magazyn/garaż/szopę na kombajn o wymiarach 12mx12m Konstrukcja prefabrykowane stalowa pokryta blachą. Czy taki obiekt można postawić na zgłoszenie? Czy

Warunki zabudowy określa MPZP lub indywidualne decyzja o WZ,a  odległości zależne są od lokalizacji  konkretnej nieruchomości. Co do zasady -  dopuszczalne odstępy to - 4m, 3 m. 1,5 m i w granicy (czyli nie mneij niz 1,5 m lub 0 m).

Gość DS

04 Feb 2021, 08:56

Nie ma wyjątków co do odległości od granicy sąsiada? Co z odległością 1,5 m? budynek gospodarczy/garaż jeśli ściana nie przekracza 6,5 m długości oraz wysokości do 3m

Gość murarz

07 Jan 2021, 10:41

Jestem budowlańcem z stażem 40 lat i mogę stwierdzić że przepisy prawa budowlanego są nie preyzyjne i mało liberalne lub urzednicy nie wysilają sie w ich zrozumieniu. Urzednik z automatu poprosi o wszystkie dokumenty które nie są wymagane.

Na 99.0 % po zgłoszeniu zamiaru budowy w Urzędzie dostaniesz od Urzędników na piśmie decyzję o uzyskanie zaleceń od konserwatora wojewódzkiego. To jednak wszystko zależy od warunków jakie sa przypisane do tej działki. Możliwe, ze tam jest strefa archeologiczna a możliwe, że ...

Gość Beata

18 Dec 2020, 20:59

Witam czy na działce na której była nieruchomość przeznaczona do rozbiórki przez konserwatora można wybudować domek do 35 m kw pomijając konserwatora

Dnia 5.10.2019 o 22:04, Gość Gość napisał: Witam Czy do zgłoszonego budynku 35m2 można dobudować wiatę? jeżeli tak to czy wymagane jest zgłoszenie takiej wiaty? Z tego co mi wiadomo, na przykładzie budynków działkowych na RODO, 35 m i nie wlicza się ...

Możliwe, że w przypadku domu jednorodzinnego  da się wybudować taką kotłownię zgodnie z procedurą odnoszącą się do budynków gospodarczych. Ale może być też wymagane zgłoszenie z projektem budowlanym lub wniosek o pozwolenie na budowę. Kotłownia ze składem opały nie ...

Zależy od wielkości kotła i powierzchni zabudowy  - dla potrzeb domu jednorodzinnego  z reguły może funkcjonować jako budynek gospodarczy.

Gość Hans

03 Dec 2020, 13:52

Czołem, Czy kotłownia wolnostojąca ze składem opału jest budynkiem gospodarczym?

aru

20 Nov 2020, 11:00

tu też tak było....

Dnia 22.10.2020 o 14:19, Gość Ulas napisał: Po prostu PRL nadal pełną gębą. Na swojej posesji, za swoją kasę chcę dobudować pokój 10 m2 i na to muszę mieć pozwolenie z gminy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Projekt od Architekta ( parę tysięcy zł) plus kierownika budowy ...

20 Nov 2020, 00:07

czyli nie chcesz zbudować tarasu ale zadaszony ganek - zgłoszenie.

Gość Marta

19 Nov 2020, 16:44

Witam, A co w przypadku gdy chcę dobudować do domu taras zadaszony dachówką na konstrukcji drewnianej do 35m2, czy w takiej sytuacji należy zgłosić do Starostwia?

Gość Ulas

22 Oct 2020, 14:19

Po prostu PRL nadal pełną gębą. Na swojej posesji, za swoją kasę chcę dobudować pokój 10 m2 i na to muszę mieć pozwolenie z gminy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Projekt od Architekta ( parę tysięcy zł) plus kierownika budowy .Cha cha cha .... bo Pani urzędnik jest najważniejsza i ...

Trzeba też sprawdzić sąsiedztwo i okolice. Wtedy będziesz miał szlak częściowo przetarty.

Gość lukasz

06 Oct 2020, 12:12

Ja mam taką sytuację, działka rolna z uwarunkowaniami jako zabudowa zagrodowa. niemniej jednak po złożeniu dokumentów dla budowy budynku gospodarczego. otrzymałem ze starostwa odmowę, uzasadnienie są to działki nieurządzone jakimikolwiek budynkami (oczywiście te działki które ...

Dokładnie tak, a poza tym Panie w Gminie mogły pamiętać jakiś dokument, który czytały ostatnio na temat innej działki. Dziwne jest to, że Akt Notarialny jest rozbieżny z relacją pani z gminy.   Jeżeli dostaniesz WZ i będą one rozbieżne z treścią Aktu notarialnego ...

Po prostu należy do gminy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Niemniej kupując działkę trzeba było upewnić się jakie jest jej przeznaczenie. 

Poproś o oficjalne pismo z Lasów Państwowych i wystąp pisemnie z ta podkładką do gminy. Odpowiedzi na piśmie łatwiej przedstawiac ewentualnie w Sądzie. Akt notarialny jest prawomocny, a jeśli była jakaś zmiana w kwalifikacji terenów, to musi być to przeprowadzone Uchwałą ...

Gość Paweł

06 Oct 2020, 09:18

Witam, proszę o poradę i pomoc, kupiłem działkę nad morzem 400m2, w akcie notarialnym jest napisane że to są tereny rolne, lasy państwowe twierdzą ze to nie jest las, brak plany zagospodarowania, chciałem zgłosić budowę pomieszczenia gospodarczego do 35 m2, panie w gminie twiedzą ...

01 Sep 2020, 16:12

1 godzinę temu, Gość Krzychu napisał: W mojej gminie tak się czepiają jak jesteś "legalny", masz działkę w obszarze chronionym? 59 minut temu, Gość marcin napisał: witam chce postawic budynek gospodarczy49m/k drewniany szkieletowy 3sciany ...

Gość marcin

01 Sep 2020, 15:13

witam chce postawic budynek gospodarczy49m/k drewniany szkieletowy 3sciany i brama ,jakie papiery potrzebne pozdro

Gość Krzychu

01 Sep 2020, 14:25

W mojej gminie tak się czepiają jak jesteś "legalny", że budynek teoretycznie bez pozwolenia to droga przez mękę. Ja chciałem zrobić wszystko po ludzku, 2garaże + budynek gospodarczy coś w rodzaju schowka. W koło same łąki, nieużytki gleba najgorszej klasy w dodatku podmokłe. ...

31 Aug 2020, 15:27

4 godziny temu, Gość Robert napisał: Witam. Proszę o poradę, chce wybudować bud. gospodarczy do 35m2 na działce budowlanej o powierzchni 22ary(stoi tam dom). Bud. gospodarczy chciałem postawić 150cm od działki sąsiedniej na której nie ma żadnych zabudowań. Proszę ...

Gość Robert

31 Aug 2020, 11:17

Witam. Proszę o poradę, chce wybudować bud. gospodarczy do 35m2 na działce budowlanej o powierzchni 22ary(stoi tam dom). Bud. gospodarczy chciałem postawić 150cm od działki sąsiedniej na której nie ma żadnych zabudowań. Proszę o podpowiedź czy jest szansa na budowę bud. gos. W ...

Myślę, że zmiana konstrukcyjna wymaga projektu i pozwolenia. W Ustawie o Prawie Budowlanym jest "wyliczanka" obiektów, które nie wymagają pozwolenia. Kwestie sporne interpretuje urzędnik.

Gość E

24 Aug 2020, 06:32

Witam. Mam betonowe schody prowadzące do budynku mieszkalnego, z dwóch stron otoczone ścianami tego budynku. Chciałabym dobudować dwie ściany i na tych schodach zbudować ganek (i oddzielne schody do niego). Czy mogę to zrobić na zgłoszenie? Ganek miałby około 8m kwadratowych.

Gość Olka

23 Aug 2020, 18:19

Tak Panie Sylwku trzeba mieć pozwolenie na adaptacje budynku gospodarczego na mieszkalny i trzeba zgłosić w Urzędzie Miasta .Posiadac prawo do dysponowania gruntem.

12 Aug 2020, 22:53

5 godzin temu, Gość sylwek napisał: czy jak przebuduje obore w budynek mieszkalny to musze to zgłosić i wnieść to na jakiś plan i to gdzies zgłosic najpierw zmiana przeznaczenia - z gospodarczego na stały pobyt ludzi. Projekt przebudowy, pozwolenie na budowę.

Gość sylwek

12 Aug 2020, 17:48

czy jak przebuduje obore w budynek mieszkalny to musze to zgłosić i wnieść to na jakiś plan i to gdzies zgłosic

Wyjaśnienie symboli powinno być  w legendzie mapy- załącznika do MPZP, a możliwość budowy zależeć będzie od  wyboru odpowiedniego projektu zgodnego z wymaganiami tego planu.

Gość Radek

19 Jun 2020, 16:37

Witam mam działkę budowlaną symbol D30MN, czy mogę postawić domek rekreacyjny całoroczny? Czy musi być dom całoroczny? Nie mogę określić co oznacza symbol D30?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy na planowaną rozbudowę pozwala MPZP lub w przypadku jego braku zapoznanie się z lokalnymi  przepisami odnośnie zabudowy działek, studium zagospodarowania i wystąpienie o wydanie warunków zabudowy do gminy. Od tych ustaleń zależne będzie dalsze ...

Gość Patryk

15 Jun 2020, 10:08

Witam Mam pytanie odnośnie prac związanych z rozbudową całej konstrukcji dachu oraz dobudową budynku gospodarczego do istniejącej budowli ( garaż) , mianowicie chciałbym dowiedzieć się czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę w obu przypadkach. Istniejący garaż jest ...

03 Jun 2020, 18:40

2 godziny temu, Gość Ja napisał: Witam Chciałbym do istniejącego domu jednorodzinnego na wsi dobudować pokój max 20 m2 Czy muszę na to robić projekt czy wystarczy zgłoszenie? Z góry Dziękuję za odpowiedź już dostałeś.

aru

03 Jun 2020, 16:55

Dnia 31.03.2020 o 20:28, Gość Maro39 napisał: Witam Chciałbym do istniejącego domu jednorodzinnego na wsi dobudować pokój max 20 m2 Czy muszę na to robić projekt czy wystarczy zgłoszenie? Z góry Dziękuję za odpowiedź   Dnia 1.04.2020 o 12:25, ...

Gość Ja

03 Jun 2020, 15:55

Witam Chciałbym do istniejącego domu jednorodzinnego na wsi dobudować pokój max 20 m2 Czy muszę na to robić projekt czy wystarczy zgłoszenie? Z góry Dziękuję za odpowiedź

Gość Ornafel

18 May 2020, 21:02

Garaż na zgłoszenie mogę wybudować oddalając się po 3m od granicy. Budując w granicy muszę mieć plan budowlany i koszta rosną do kilku tysięcy za same papiery. Za to wiatę z trzema ścianami mogę postawić w granicy bez żadnego zgłoszenia. To jest prawo polskie właśnie.

Gość Anna

17 May 2020, 17:37

Posiadam działkę 28 ar z warunkami zabudowy na dwa domy mieszkalne na terenie wiejskim Chciałam teraz sprzedać działkę 10 ar jednakże gmina nie pozwala gdyż mimo ze są warunki zabudowy nowy nabywca podobno ich nie dostanie bo od nowego roku 2020 weszła jakaś ustawa elektrowni wiatrowych ...

15 May 2020, 19:38

wg. orzecznictwa sadów wiata jest obiektem budowlanym.

Gość Darek

15 May 2020, 16:37

W PZPG mam zapis że moja działka może być dokładnie cytuje" Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej może być zabudowany jednym obiektem budowlanym zgodnie z rysunkiem". Czy mogę zatem zbudować wiatę drewnianą doklejona do budynku istniejącego już mojego domu od 10 lat na kotwach ...

Gość Gosc

15 May 2020, 16:16

Czy mogę postawić budynek gospodarczy 35m2 z przedłużonym dachem na 2 miejsca parkingowe?

Gość Rolnik

07 Apr 2020, 01:55

Jestem rolnikiem, chcę wybudować na polu o powierzchni 4 ha szopę 35m2 niezbędną dla działalności rolniczej. Czy muszę ją zgłaszać?

Gość Bogdan

01 Apr 2020, 14:29

mam dzialke budowlana na ktorej istnieje dom mieszkalny,posiada prad i wode,szambo chce wybudowac obiekt budowlany 35m2 jaka moze miec wysokosc , adazialka nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego jest kwadratowa 35mx37m. czy musze miec warunki zabudowy oraz opinie gestorow sieci el,gaz,wod-kan.

01 Apr 2020, 12:25

15 godzin temu, Gość Maro39 napisał: Witam Chciałbym do istniejącego domu jednorodzinnego na wsi dobudować pokój max 20 m2 Czy muszę na to robić projekt czy wystarczy zgłoszenie? Z góry Dziękuję za odpowiedź Projekt rozbudowy domu, pozwolenie na budowę, ...

Gość Maro39

31 Mar 2020, 20:28

Witam Chciałbym do istniejącego domu jednorodzinnego na wsi dobudować pokój max 20 m2 Czy muszę na to robić projekt czy wystarczy zgłoszenie? Z góry Dziękuję za odpowiedź

Gość mhtyl

26 Mar 2020, 17:07

22 godziny temu, Gość Inwestor napisał: Witam serdecznie. Chciałbym postawić obok siebie dwa budynki gospodarcze każdy do 35 m2. interesuje mnie minimalna odległość między tymi dwoma budynkami. Mogą stać obok siebie, nie ma wymaganej odległości. Odległości ...

Gość Inwestor

25 Mar 2020, 18:35

Witam serdecznie. Chciałbym postawić obok siebie dwa budynki gospodarcze każdy do 35 m2. interesuje mnie minimalna odległość między tymi dwoma budynkami.

Gość Łukasz1981

23 Mar 2020, 11:05

Witam mam takie pytanie zburzyłem balkon w swoim domu na 1 piętrze z powodu jak to powiedział szef firmy budowlanej beton zmószał i co roku było go coraz mniej kruszył się na głowy .W miejsce starego postawiłem większy nie przekraczający 35m2 DREWNIANY na słupach do połączenia ...

18 Mar 2020, 09:59

3 godziny temu, Gość Rafal napisał: Witam, jestem właścicielem budynku gospodarczego 60m chce dostawić do niego metalowe schody które również będą znajdować się na mojej działce, czy potrzebuje zgłoszenie lub pozwolenie na budowę? Jeżeli bez fundamentu, ...

Gość Rafal

18 Mar 2020, 06:24

Witam, jestem właścicielem budynku gospodarczego 60m chce dostawić do niego metalowe schody które również będą znajdować się na mojej działce, czy potrzebuje zgłoszenie lub pozwolenie na budowę?

Gość natka

27 Feb 2020, 11:26

witam . ojciec w 2016 roku dobudował ganek do domu , 22m kw nie zgłosił tego faktu do urzędu . rozumiem, że już wtedy obowiazywało prawo zwalniające z pozwolenia na budowe?. jednak fakt budowy zglosić powinien Jak to teraz wyprostować ?? długo zajmuje proces zgłoszenia i uznania samowoli ??

Gość mhtyl

25 Feb 2020, 20:58

4 minuty temu, Gość Katarzyna napisał: Sąsiad chce zrobić wiatę na samochód na naszym wspólnym dość stromym zjeździe do garażu. Konstrukcja zasłoni mi prawdopodobnie widok do połowy okna w kuchni. Co w tej sytuacji mówi prawo budowlane? Kto mu na to ...

Gość Katarzyna

25 Feb 2020, 20:51

Sąsiad chce zrobić wiatę na samochód na naszym wspólnym dość stromym zjeździe do garażu. Konstrukcja zasłoni mi prawdopodobnie widok do połowy okna w kuchni. Co w tej sytuacji mówi prawo budowlane?

01 Feb 2020, 14:43

bo ma tak wpisane do ewidencji.

Gość Marcin

01 Feb 2020, 12:42

Kupiłem stary kiosk typu ruch, ma powierzchnię zabudowy 6m2, natomiast na 3 stronach jest blaszany daszek. Kiosk postawiony jest na terenie pasa drogowego. Bardzo proszę mi wyjaśnić dlaczego ZDMK nalicza opłatę za powierzchnię rzutu poziomego 10m2 (łącznie z daszkiem) ? Przecież ...

Zwykle przyjmuje się, że powierzchnia zabudowy budynku to  powierzchnia jego rzutu po obrysie ścian zewnętrznych. Bez uwzględniania daszków i okapów. ZA to zadaszone tarasy zalicza się już do powierzchni zabudowy. Jednak w przepisach prawa nie ma podanej wprost definicji powierzchni ...

Powierzchnia mierzona po zewnętrznym obrysie ścian, a określone odległości między budynkami  na działce nie są wymagane chyba,  że dopuszczalne rozmieszczenie  zawiera  MPZP. Konieczne jest również  zachowanie wymaganych odległości od granicy działki z uwzględnieniem szerokości ...

Gość Seba

08 Jan 2020, 21:52

Ponawiam pytanie Gość Gaw Witam. Jak jest mierzona powierzchnia takiego budynku do 35m czy mierzymy do ścian czy wystający dach też się do tego wlicza? Czy jeśli spełniam warunki 500m na taki budynek to czy mogę obok niego postawić drugi taki sam na kolejnym 500 jak tak to w jakiej ...

Zgłaszamy zamiar budowy, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace. Inaczej jest to samowola budowlana. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z MPZP, jeżeli plan jest to niezależnie od tego jakie warunki w nim zawarto nie występujemy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Odnośnie garażu ...

Gość Zakłopotany

07 Jan 2020, 23:58

Postawiłem garaż 35m2, co się okazuje zmieniły się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i nie mogę go zgłosić tylko muszę złożyć wniosek o warunki zabudowy. Co teraz ? Rozbiórka ? Czy można to jakoś obejść?

Rozbudowa wymaga przede wszystkim uzyskania warunków zabudowy niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę chyba,  że  jest przyjęty MPZP , pozwalający na tego typu rozbudowę obiektu usługowego. 

Potrzebne będzie pozwolenie na budowę. To wymaga zatrudnienia projektanta i opracowania kompletnej dokumentacji. Dodatkowe uzgodnienia mogą być konieczne, choćby ze względu na przepisy przeciwpożarowe, ochronę środowiska itd.

Gość Jarek

04 Jan 2020, 15:36

Witam, Posiadam lokal usługowy drewniany "stale przyłączony do gruntu" o powierzchni 40m2. Lokal stoi na dzierżawionym gruncie od wspólnoty mieszkaniowej, Grunt za który płace to 60m2, czyli jest większy niż lokal. Chciałbym lokal rozbudować o zaledwie i maksymalnie 5m2 czyli ...

Gość Gaw

01 Jan 2020, 10:07

Witam. Jak jest mierzona powierzchnia takiego budynku do 35m czy mierzymy do ścian czy wystający dach też się do tego wlicza? Czy jeśli spełniam warunki 500m na taki budynek to czy mogę obok niego postawić drugi taki sam na kolejnym 500 jak tak to w jakiej odległości jeden od drugiego? ...

Gość Ogrodnik

31 Dec 2019, 15:52

A co z zapisami dotyczacymi garazy? Garaż - wymagane odległości od granicy działki Przy budowie garażu w zabudowie jednorodzinnej wymagane są następujące odległości: 4 m od granicy działki, gdy garaż jest zwrócony do niej ścianą z oknem lub drzwiami, 3 m od granicy działki, ...

31 Dec 2019, 10:22

9 godzin temu, Gość Maciej napisał: Witam chcę postawić 45 garaży na wynajem jakie dokument są potrzebne mam działkę budowlaną w mieście przede wszystkim informację o przeznaczeniu terenu w planie miejscowym - czy plan to dopuszcza. No i kwestia dojazdu ...

To już w trybie pozwolenia na budowę. Tym bardziej, że to będzie działalność gospodarcza.

Gość Maciej

31 Dec 2019, 01:18

Witam chcę postawić 45 garaży na wynajem jakie dokument są potrzebne mam działkę budowlaną w mieście

16 Dec 2019, 17:40

16 minut temu, Gość Gość Darek napisał:   Zgody nie chcą mi udzielić na postawienie innego Obiektu tymczasowego. Czy jest jakaś możliwość postawienia takiego pawilonu???? A kto to wie? Chyba tylko wróżka, bo nam się szklana kula popsuła.

Gość Gość Darek

16 Dec 2019, 17:23

Miałem postawione stoisko handlowe na działce prywatnej, przyjechał nadzór twierdząc ze stosuje bez zeswolenia i kazi mi rozebrać. Teraz wiem ze stałem po za linia zabudowy i dla tego musiałem rozebrać. Zgody nie chcą mi udzielić na postawienie innego Obiektu tymczasowego. Czy jest ...

13 Dec 2019, 18:13

Dnia 10.12.2019 o 16:44, Gość Marek napisał: Uwaga! Z urzędami warto się kopać. "Urzędnicy" - bardzo często - wymagają tego, co od dawna nie jest im już potrzebne lub tego, co mają w swojej bazie danych. I pytać należy o podstawę prawną. To znaczy domagać ...

Gość Marek

10 Dec 2019, 16:44

Uwaga! Z urzędami warto się kopać. "Urzędnicy" - bardzo często - wymagają tego, co od dawna nie jest im już potrzebne lub tego, co mają w swojej bazie danych.

30 Nov 2019, 16:52

17 minut temu, Gość Bart napisał: Miałem kontrole z nadzoru budowlanego odnośnie budynku gispodarczego4/6m jaki czas obowiązuje na dostarczenie decyzji? Jakiej decyzji?

Gość Bart

30 Nov 2019, 16:34

Miałem kontrole z nadzoru budowlanego odnośnie budynku gispodarczego4/6m jaki czas obowiązuje na dostarczenie decyzji?

29 Nov 2019, 15:05

Dnia 3.10.2019 o 11:26, Gość Bronek napisał: Przy domu mam wiatrołap ok. 5m2 dobudowany przez poprzednich właścicieli, w złym stanie technicznym. Czy mogę go powiększyć dobudowując z jednej strony 2x1 m dobudówkę i ocieplając całość bez zgody i pozwoleń? Wiatrołap ...

28 Nov 2019, 21:03

36 minut temu, Gość Seba napisał: Witam mam pytanie czy można do domku właśnie takiego bez zezwoleń do 35m2 dobudowac oranzerie Poczekaj, rząd przygotował jakąś zmianę przepisów, za parę tygodni wszystko się wyjaśni.

Gość Seba

28 Nov 2019, 20:27

Witam mam pytanie czy można do domku właśnie takiego bez zezwoleń do 35m2 dobudowac oranzerie

26 Nov 2019, 12:08

14 godzin temu, Gość kuba napisał: czy jak zbudował bym sciany nie wykraczające poza obrybalkonu coś na zasadzie garnku i miało by to okno i główne drzwi to potrzebuje pozwolenie? Tak - bo zmieniasz obrys budynku. Balkon nie zaznacza obrysu budynku, nie zmienia ...

26 Nov 2019, 00:22

To jest zmiana fasady i w niektórych miejscowościach takie odstępstwo od projektu jest niedopuszczalne, a w innych mało kogo obchodzi. Więc zależy gdzie ta budowa.

Gość kuba

25 Nov 2019, 21:41

mam pytanie bo jestem w trakcie budowy domu mieszkalnego wolnostojącego. nad drzwiami wejściówki mam balkon . i moje pytanie czy jak zbudował bym sciany nie wykraczające poza obrybalkonu coś na zasadzie garnku i miało by to okno i główne drzwi to potrzebuje pozwolenie?

W przypadku budynków handlowych i usługowych potrzebne jest pozwolenie na budowę. Niezależnie od ich wielkości. W 2015r. był pomysł żeby dopuścić możliwość zgłoszenia w przypadku małych obiektów. Ale ostatecznie senat go odrzucił.

24 Nov 2019, 21:55

2 godziny temu, Gość Marta napisał: Proszę o info. Czy przy budowie pomieszczeń usługowych do 35 m 2 definicja zgłoszenia również jest aktualna?czy jednak potrzebuje całej procedury budowlanej ze względu na przeznaczenie- usługi? A z punktu widzenia skarbówki ...

Gość Marta

24 Nov 2019, 19:27

Proszę o info. Czy przy budowie pomieszczeń usługowych do 35 m 2 definicja zgłoszenia również jest aktualna?czy jednak potrzebuje całej procedury budowlanej ze względu na przeznaczenie- usługi?

O ile są altanami ogrodowymi.

Racja, przeoczyliśmy przy aktualizacji.

Gość Emka

11 Nov 2019, 19:42

Widzę że artykuł wprowadza w błąd. Drodzy państwo proszę czytać prawo budowlane. Na dzień dzisiejszy czyli 11/11/2019 Altany nie wymagają żadnych zgłoszeń o ile są do 35mkw.

30 Oct 2019, 11:22

Słuchałem wczoraj w radiu wypowiedzi jakiegoś wiceministra, otóż przygotowywana jest nowelizacja prawa budowlanego upraszczającego proces uzyskania PnB jak też umożliwiajaca legalizację różnych samowoli budowlanych. Radzę więc wszystkim odczekanie jeszcze trochę, sytuacja może ...

18 godzin temu, Gość Babcia napisał: Dostaliśmy mały dom niedawno dowiedziałam sie ze kuchnia łazieńka i przedpokoj są dobudowane bez zezwolenia.Chce to mieć zgłoszone .czy dostane jakąś kare? Rozbudowa domu bez pozwolenia /zgłoszenia traktowana jest ...

Gość pinio

27 Oct 2019, 18:19

Ten dyrektor to był na miejscu i mierzył tę droge że wie że o 17 cm jest węższa? Kolejny niedouczony urzędnik tobie sie trafił.

Gość LW

27 Oct 2019, 17:15

Gmina wydała wz na 6 działek. Na dwóch z tych działek starostwo wydało pozwolenie na budowę i wybudowano już dwa domy. Kolejnych dwóch inwestorów z następnych tych działek złożyło projekty do starostwa czekając na decyzję. Okazuje się że nowo powołany dyrektor wydziału ...

Gość Babcia

27 Oct 2019, 14:48

Dostaliśmy mały dom niedawno dowiedziałam sie ze kuchnia łazieńka i przedpokoj są dobudowane bez zezwolenia.Chce to mieć zgłoszone .czy dostane jakąś kare?

Gość Szczery

14 Oct 2019, 16:33

Chce postawić budynek o wymiarach 7×4 bez fundamentów . I będzie to budynek pod działalnosc gospodarczą . Czy potrzebuje zezwolenia ?

Gość Gość

05 Oct 2019, 22:04

Witam Czy do zgłoszonego budynku 35m2 można dobudować wiatę? jeżeli tak to czy wymagane jest zgłoszenie takiej wiaty?

Gość Bronek

03 Oct 2019, 11:26

Przy domu mam wiatrołap ok. 5m2 dobudowany przez poprzednich właścicieli, w złym stanie technicznym. Czy mogę go powiększyć dobudowując z jednej strony 2x1 m dobudówkę i ocieplając całość bez zgody i pozwoleń? Wiatrołap postawiony jest na płytkim (40 cm)fundamencie. Artykuł ...

Obiekt taki można klasyfikować jako wiatę, na postawienie której niepotrzebne jest pozwolenie, ani zgłoszenie . (PB art. 29 ust.1 pkt 2 c)

03 Oct 2019, 09:22

Nie wszystkie obiekty budowlane, jakie chcemy usytuować w otoczeniu domu, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że działkę, która jest naszą własnością, możemy zagospodarować w dowolny sposób. W przypadku każdej budowy, nawet wiaty – należy brać ...

Gość Tomasz Franczak

03 Oct 2019, 09:22

Czołem. Czy pergola przytwierdzona z jednej strony do ściany a z drugiej podparta na dwóch słupach, bez ścian, z przesuwanym materiałowym dachem zakrywającym taras wymaga pozwolenia? Powierzchnia około 20m2.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!