Jak prawidłowo układać gonty bitumiczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak prawidłowo układać gonty bitumiczne?

Prawidłowe układanie gontów bitumicznych to bardzo złożone zagadnienie. Przedstawię kilka elementów, które mają istotny wpływ na trwałość powłoki dachowej i na które należy zwrócić szczególną uwagę. Podłoże pod gonty musi być równe i suche.

aktualizacja: 2018-10-16 05:12:07

Wszelkie uskoki na poszyciu mogą być z czasem nie tylko przyczyną uszkodzenia pokrycia, ale też psują estetykę dachu.

Gwoździe mają być papowe ocynkowane i takiej długości, aby mogły przebić poszycie dachu na wylot. Zapobiegnie to ich wychodzeniu z deskowania po dłuższym czasie. Bardzo ważne jest również miejsce wbijania gwoździ - zawsze bezpośrednio nad krawędzią wcięć w gontach, nigdy wzdłuż górnej krawędzi materiału.

Kosze dachowe powinny być przygotowane szczególnie starannie. Niedbale obrobione kosze są zawsze źródłem przecieków - należy przestrzegać zaleceń producenta, które uwzględniają specyfikę materiału i wynikają z doświadczenia gromadzonego przez dziesiątki lat.

Z podobną starannością należy podchodzić do obróbki wszelkich przebić przez połać dachu, szczególnie kominów. Osadzony na fundamencie komin i konstrukcja dachu są odrębnymi strukturami budowlanymi, na których styku mogą występować duże naprężenia mechaniczne, bardzo niszczące dla niestarannej obróbki. Tutaj też wszelkie zaniedbania skutkują przeciekami. Wentylacja konstrukcji i spodniej połaci dachu musi być bezwzględnie zapewniona. Na szczęście, inwestorzy i wykonawcy coraz rzadziej o niej zapominają.

Warto też dodać, że gonty bitumiczne produkowane z masy modyfikowanej elastomerem SBS, są w naszych warunkach klimatycznych bardziej odporne na procesy starzeniowe, gdyż tworzą elastyczną powłokę dachową o większej zdolności do kompensowania naturalnych mikroprzemieszczeń.

Może cię zainteresować
Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jaka papa na deskowanie? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to jest drewno klejone? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jak obrobić komin z blachy trapezowej? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zasady poprawnego montażu okna dachowego Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu
Zobacz więcej Zwiń

mgr inż. Jerzy Skowyrski
Dyrektor i doradca techniczny
STEMA Sp. z o.o.
fot. Stema

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!