Ugięte belki stropowe typu teriva - czy to grozi zawaleniem?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Ugięte belki stropowe typu teriva - czy to grozi zawaleniem?

Po rozszalowaniu stropu typu teriva okazało się, że w kilku miejscach nastąpiło ugięcie się belek mniej więcej o 3-4 cm. Czy taka sytuacja nie grozi jego zawaleniem się lub powstawaniem pęknięć? Jak ewentualnie wyrównać powierzchnię sufitu?

aktualizacja: 2024-01-26 11:26:41

Odpowiedź eksperta: Ugięcie belek stropowych nastąpiło pod wpływem niestabilnego ich podparcia np. w wyniku osiadania gruntu pod stemplami, zbyt rzadkiego rozstawienia podpór lub chwilowego przeciążenia stropu betonem podczas zalewania. Jednak nie stwarza to zagrożenia, gdyż pełną wytrzymałość strop ten uzyskuje po związaniu betonu otulającego zbrojenie belek oraz w wyniku połączenia się z warstwą nadbetonu.

Problem krzywego sufitu najłatwiej rozwiązać, montując sufit podwieszany z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi. Sufity podwieszane muszą być mocowane do stropu za pomocą elementów całkowicie metalowych (nie wolno używać plastikowych kołków rozprężnych).

Stosowane do wykonywania stropów teriva pustaki nie mają dostatecznie grubych ścianek, aby bezpiecznie osadzić w nich dyble rozprężne, dlatego do podwieszenia profili należy wykorzystywać specjalne dyble kotwowe, jedno- lub dwuskrzydełkowe. Należy je tak rozmieścić, aby otwór potrzebny do ich osadzenia wypadał mniej więcej w środku kanału w pustaku stropowym.

Do zamocowania profili sufitowych w układzie jednorzędowym lub lepiej - w krzyżowym, trzeba użyć elastycznych uchwytów dostosowanych do szerokości profili sufitowych. Wchodzą one w skład systemu stelaży do mocowania płyt gipsowo-kartonowych. Takie rozwiązanie obniża pomieszczenie o 6-10 cm i jednocześnie zapewnia możliwość dokładnego wypoziomowania sufitu niezależnie od nierówności stropu.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Zbyt mała otulina, złe zagęszczenie betonu i brak antyadhezyjnego zabezpieczenia szalunków (fot. T. Rybarczyk)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość amator

31 Oct 2013, 21:27

stek bzdura potem poprawiam roboty po takich ekspertachjak macie trochę rozsądku to darujcie sobie takie fora i korzystajcie z usług wykształconych fachowców

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!