Jak poznać, że zadbano o eliminację mostków cieplnych?

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2014-06-27 10:09:27
Jak poznać, że zadbano o eliminację mostków cieplnych?

Mostki cieplne będące wynikiem błędów wykonawczych powstają, gdy jakiś element zostanie zrealizowany niezgodnie z projektem lub po prostu niestarannie.

Typowymi przykładami są źle obsadzone okna i wadliwie izolowane poddasza. Izolacja cieplna może być ułożona z przerwami, może nie być jej wcale albo może być niezabezpieczona przed wilgocią, a mokra traci swoje właściwości.

Jednak "inwencja" wykonawców jest właściwie nieograniczona. Takie wady są nieprzewidziane i nieuwzględnione w bilansie cieplnym. Niejednokrotnie bardzo trudno je wykryć i poprawić.

Jedyny sposób uniknięcia mostków cieplnych to zatrudnienie naprawdę dobrych fachowców i częsty nadzór. Jednak energooszczędne budowanie jest u nas mało popularne i niejeden inwestor musi najpierw przebić się przez barierę niechęci oraz utartych nawyków, słysząc przy tym "Panie, tak się nie buduje".

Jak poznać, że w projekcie zadbano o eliminację mostków cieplnych?

Przede wszystkim przyjrzyjmy się:

  • czy termoizolacja na rysunkach tworzy ciągłą warstwę? Każde jej przerwanie to ucieczka ciepła;
  • jak rozwiązano detale? Czy w projekcie opisano, jak ma być izolowany fundament, dach, ściany szczytowe?;
  • jak osadzone mają być okna? Mostek cieplny na ich obwodzie to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernych strat ciepła. Pod względem cieplnym, okna najlepiej jest umieścić w grubości izolacji termicznej. Jednak jest to sposób wymagający użycia wsporników zakotwionych w murze i wysuniętych w izolację. Sposób wykonania tej konstrukcji powinien być opisany w projekcie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Isover

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!