Ocieplenie ścian - wypełnienie szczeliny powietrznej

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ocieplenie ścian - wypełnienie szczeliny powietrznej

Budynki ze ścianami warstwowymi z ciągłą szczeliną powietrzną można docieplić poprzez jej wypełnienie luźnym materiałem izolacyjnym. 

aktualizacja: 2021-10-14 10:03:04

Wypełnieniem szczeliny powietrznej zajmują się tym wyspecjalizowane ekipy, które nawiercają w ścianach niewielkie otwory (najczęściej od strony elewacji) i wdmuchują pod ciśnieniem do środka izolator, np. granulat styropianu, piankę poliuretanową czy impregnowaną celulozę. Po zakończeniu ocieplania, otwory zaklejane są klejem mrozoodpornym.

Metoda ta jest mało kłopotliwa dla domowników, szybka i stosunkowo czysta. Jej zaletą jest też to, że po termomodernizacji nie zmienia się grubość ściany. Przy jej stosowaniu konieczna jest jednak dokładna wiedza o sposobie wzniesienia ścian. Wszelkie odstępstwa od projektu mogą prowadzić do tego, że granulat nie wypełni całej przestrzeni. Poza tym szczeliny w ścianach warstwowych są z reguły dość wąskie (zazwyczaj ok. 4-6 cm), więc ich wypełnienie nie poprawi w wystarczający sposób izolacyjności przegrody.

Ocieplenie ścian warstwowych z ciągłą szczeliną powietrzną poprzez jej wypełnienie materiałem izolacyjnym - od zewnątrz i od wewnątrz (fot. Into-Ocieplenia)

Korzyści z ocieplenia ścian pianką poliuretanową

ŚCIANA PRZED DOCIEPLENIEM:

  • cegła ceramiczna pełna 51 cm
  • szczelina powietrzna 5 cm
  • cegła silikatowa 12 cm
  • U = 0,873 W/(m2·K)

PO WYPEŁNIENIU PUSTKI PIANKĄ POLIURETANOWĄ:

  • U = 0,380 W/(m2·K)

 

Koszt wypełnienia szczeliny powietrznej w ocieplanym budynku

Wypełnienie szczeliny powietrznej granulatem styropianu kosztuje 10-30 zł/m² z robocizną (przy szczelinie o szerokości 5 cm).

Norbert Skupiński

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Termodach

09 Mar 2016, 15:04

Niestety, opisana metoda u mnie się nie sprawdziła. Jako, że sam wykonuję tego rodzaju prace, próbowałem i granulat styropianowy i włókna wełny mineralnej oraz wełnę celulozową. Z bardzo miernym skutkiem. Obecnie czas na iniekcje z pianki poliuretanowej.

12 Aug 2015, 12:18

cud malina - za około 100zł/m2

Gość gosc43

12 Aug 2015, 11:56

istnieje system ocieplenia od środka domu za pomocą termoizolacyjnej masy aerożelowej o grubości jedynie 1mm

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!