Jakiego masażu możemy oczekiwać w domowym centrum wellness?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Jakiego masażu możemy oczekiwać w domowym centrum wellness?

Odpowiedź eksperta: Hydromasaż, czyli kąpiel, podczas której strumienie wody lub pary pod ciśnieniem masują ciało - relaksują, dają uczucie odprężenia i lepsze samopoczucie, a także leczą.

W dostępnych rozwiązaniach technicznych stosowane są przede wszystkim trzy rodzaje hydromasażu: wodny, wodno-powietrzny oraz powietrzny.

 

Masaż wodny jest najbardziej klasyczny - ani delikatny, ani zbyt intensywny. Pobudza i poprawia ukrwienie skóry. Jest szczególnie polecany przy dolegliwościach mięśniowych. W takim urządzeniu woda krąży w układzie zamkniętym, a jej przepływ wymuszony jest przez pompę i kierowany w stronę dysz (zwanych potocznie jetami), rozmieszczonych w wannie, kabinie lub na panelu. Stamtąd, pod ciśnieniem, woda kierowana jest na określone punkty ciała.

 

Hydromasaż Jeśli do wody dopływającej do dyszy dołączymy powietrze, otrzymamy bardziej intensywny masaż wodno-powietrzny. Pompa wodna pobiera wodę przez ssak, a następnie wtłacza ją z powrotem do wanny przez dysze. Dmuchawa zaś kieruje powietrze do kanałów powietrznych. Dzięki zasysanemu powietrzu, przy tej samej ilości wody, uzyskuje się efekt zwiększenia siły strumienia wylatującego z dysz. Jest to najbogatsza wersja masażu, gdyż ciało masowane jest ze wszystkich stron.

 

Najdelikatniejszą odmianą masażu jest masaż powietrzny, zwany też perełkowym. Przy tym typie masażu powietrze może być wtłaczane w postaci drobnych pęcherzyków przez dysze lub przez perforowane dno wanny.

 

Nowym rodzajem masażu jest masaż falami ultradźwiękowymi. Ultradźwięki mają częstotliwość bezpieczną dla zdrowia. Podczas masażu wnikają one głęboko do wnętrza ciała, aż do warstw tkanek podskórnych i powodują kurczenie i rozszerzanie komórek. Taki masaż poprawia elastyczność tkanek i zapobiega nieestetycznym zmianom naskórka (np. cellulitisowi).

 

Na koniec wypada jeszcze dodać, że chociaż hydromasaż jest zalecany dla zdrowia, to muszą z nim uważać osoby z nadciśnieniem i chorobami serca. W takich wypadkach dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza.

Redakcja BD
fot. otwierająca: L. Jampolska

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image