Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja z odzyskiem ciepła Wentylacja i klimatyzacja

Bez energooszczędnej wentylacji nie ma naprawdę energooszczędnego domu. Jednak zakup dobrej centrali to za mało. Dla działania systemu znaczenie ma wiele czynników – od dobrego zaplanowania kanałów, przez szczelność budynku, aż po sposób sterowania i dbałość w czasie eksploatacji.

EcoVent Verso - zdecentralizowana wentylacja z odzyskiem ciepła niemieckiej firmy Helios Wentylacja i klimatyzacja

Helios EcoVent Verso zalicza się do najlepszych produktów w swojej klasie. Dzięki skonfigurowanym zestawom oraz łatwemu i szybkiemu montażowi, EcoVent Verso stanowi ekonomiczne rozwiązanie wentylacji z odzyskiem ciepła dla pomieszczeń mieszkalnych.

Stabiler, czyli wentylacja grawitacyjna dla oszczędnych Wentylacja i klimatyzacja

Mimo rosnącej świadomości i znaczenia wentylacji z odzyskiem ciepła, nadal funkcjonują tysiące budynków wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej. Wymiana zużytego powietrza wiąże się w tym przypadku z wysokimi kosztami ogrzewania. Jest jednak na to prosta i skuteczna rada. Stabiler firmy Schiedel. Proste urządzenie, które ...

Co to jest wilgotność względna? Wentylacja i klimatyzacja

Odpowiedź eksperta: Dopuszczalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna się mieścić w granicach 30-65%, optymalna – 40-50%. Jest korzystna nie tylko dla organizmu człowieka, ale także dla mebli, książek, ubrań. Wilgotność poniżej 30% nie jest wskazana ze względów fizjologicznych.

Jakie są rodzaje wymienników ciepła stosowane w centralach z odzyskiem ciepła? Wentylacja i klimatyzacja

Odpowiedź eksperta: Rozróżniamy trzy rodzaje wymienników: krzyżowe, przeciwprądowe i obrotowe. Czym się one charakteryzują?

Czy kilka klimatyzatorów można zastąpić jednym? Wentylacja i klimatyzacja

Odpowiedź eksperta: Jeżeli chcemy zamontować klimatyzatory w kilku pomieszczeniach, warto zastosować system multi-split. Zamiast kilku jednostek zewnętrznych – po jednej do każdego klimatyzatora, możemy kupić jedną, o odpowiednio większej mocy i podłączyć do niej poszczególne klimatyzatory.

Ile świeżego powietrza potrzeba w domu? Wentylacja i klimatyzacja

Odpowiedź eksperta: Poprawne zaprojektowanie wentylacji polega na doprowadzeniu świeżego powietrza do pokoi oraz kuchni i usuwaniu zużytego z kuchni, łazienek, WC lub pomieszczeń pomocniczych bez okien (składziki, garderoby).

Czy można chłodzić dom systemem grzewczym? Wentylacja i klimatyzacja

Odpowiedź eksperta: Nie tylko system wentylacyjny można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, ale także system ogrzewania powietrznego. Nie jest to rozwiązanie popularne w Polsce, może jednak ono zastąpić trzy niezależne systemy: grzewczy, wentylacyjny i klimatyzacyjny.

Do czego służy wentylacja? Wentylacja i klimatyzacja

Odpowiedź eksperta: Wszyscy wiemy, że powietrze jest niezbędne do życia. Jednak wentylacja jest nam potrzebna nie tylko po to, żebyśmy się nie podusili. Zresztą, do tego wystarczyłaby kilkakrotnie mniejsza wymiana powietrza, niż wymagają tego przepisy.

Jakie parametry klimatyzacji są najkorzystniejsze dla człowieka? Wentylacja i klimatyzacja

Odpowiedź eksperta: Dla człowieka najkorzystniejsze są parametry klimatyzacji, takie jak: