Stabiler, czyli wentylacja grawitacyjna dla oszczędnych

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Stabiler, czyli wentylacja grawitacyjna dla oszczędnych
Mimo rosnącej świadomości i znaczenia wentylacji z odzyskiem ciepła, nadal funkcjonują tysiące budynków wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej. Wymiana zużytego powietrza wiąże się w tym przypadku z wysokimi kosztami ogrzewania. Jest jednak na to prosta i skuteczna rada. Stabiler firmy Schiedel. Proste urządzenie, które hamuje lub zwiększa przepływ powietrza dokładnie wtedy, kiedy to potrzebne.

Stabiler, czyli pewny sposób na oszczędność

Należałoby się więc zastanowić, czy istnieje sposób regulacji przepływu powietrza tak, aby z jednej strony ograniczyć straty energii, ale z drugiej - zapewnić zdrowy i komfortowy poziom wymiany powietrza. Tą listę życzeń można by zresztą rozbudować. Warto byłoby na przykład, żeby instalacja takiego systemu była prosta i nie wymagała większych prac budowlanych, a sam system nie był zasilany elektrycznie (samo doprowadzenie kabli elektrycznych to już z reguły całkiem spore przedsięwzięcie). Najlepiej żeby całość sama się regulowała, ograniczając przepływ powietrza tylko wtedy kiedy to potrzebne.

Brzmi jak science fiction? Niekoniecznie. Albo też: już nie. Mowa o systemie Stabiler. Jest to element, a właściwie zestaw elementów montowanych zamiast tradycyjnej kratki jako wlot do kanału wentylacyjnego. Składa się on z kasety montażowej, przepustnicy (czyli serca systemu) i jednej z estetycznych osłon stanowiących jedyny widoczny element urządzenia.

Sama przepustnica jest dość prostym, samoregulującym urządzeniem mechanicznym, ograniczającym przekrój kanału pod wpływem wzrastającego ciśnienia. Kiedy różnica temperatur między powietrzem zewnętrznym, a wewnętrznym jest niska, niewielka jest również konwekcja.

Zasada działania systemu Stabiler - schemat

Przepustnica systemu Stabiler pozostaje wówczas całkowicie otwarta i wentylacja działa tak, jak została zaprojektowana, zapewniając optymalną wymianę powietrza. Kiedy jednak temperatura na zewnątrz maleje i rośnie konwekcja, łopatki przepustnicy zaczynają się wychylać pod wpływem ciśnienia i ograniczają przekrój kanału. Dzięki temu poziom wymiany powietrza pozostaje niezmieniony.

Całość pozwala na oszczędności sięgające 20% w porównaniu ze stanem sprzed zastosowania Stabilera. Jednocześnie montaż systemu nie wymaga w zasadzie żadnych skomplikowanych prac budowlanych ani doprowadzania zasilania. Dzięki zastosowanym gumowym zderzakom i wiskotycznemu tłumikowi drgań praca przepustnicy przebiega również bezgłośnie.

W całości oznacza to, że Stabiler jest doskonałym urządzeniem dla wszystkich budynków z wentylacją grawitacyjną. Dzięki swojej prostocie, ale również dzięki bardzo prostym, estetycznym osłonom jest to urządzenie, o którym inwestor zapomina niemal natychmiast po montażu. Przypomina sobie o nim jedynie sprawdzając rachunki za ogrzewanie - i za każdym razem jest to bardzo przyjemne zdziwienie.

Wentylacja tradycyjna i jej wysokie koszty

Na temat zmian, które w ostatnich latach nastąpiły w zakresie projektowania wentylacji w nowych budynkach napisano już wiele. Znane są zarówno ogólne tendencje, jak i proponowane rozwiązania szczegółowe. W projektowaniu i budownictwie dążymy do osiągnięcia jak najwyższych oszczędności, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty użytkowania budynku. Opisując rzecz skrótowo - dążymy do projektowania budynków o możliwie jak największej energooszczędności, najlepiej pasywnych. Aby to osiągnąć w zakresie instalacji wentylacyjnych - musimy stosować rozwiązania mechaniczne z odzyskiem ciepła, warto również wspierać się gruntowym wymiennikiem ciepła.

W wypadku nowych budynków sprawa jest stosunkowo prosta (przynajmniej na etapie projektu). Ciągle jeszcze pozostają jednak tysiące budynków już zbudowanych i wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej. Można postawić niemal jako pewnik, że także ich właściciele i użytkownicy chcieliby obniżyć koszty użytkowania. Tymczasem tradycyjna wentylacja grawitacyjna odpowiada za około 40 - 50% strat energii cieplnej w budynku. Cóż więc można z tym zrobić?

Schiedel Stabiler - logoPierwszym nasuwającym się rozwiązaniem jest wymiana instalacji wentylacyjnej. W zasadzie nie jest to rozwiązanie złe, ma jednak kilka wad.

  • Po pierwsze jest kosztowne.
  • Po drugie - wiąże się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu.
  • Po trzecie w końcu - nie zawsze jest możliwe do wykonania. Spróbujmy więc znaleźć inne rozwiązania.

Aby to zrobić - przyjrzyjmy się najpierw zasadzie działania wentylacji grawitacyjnej.

Jak działa wentylacja grawitacyjna

Mechanizm działania jest w tym wypadku bardzo prosty i bazuje głównie na niedoskonałości technologii używanych dawniej w budownictwie. Napływ świeżego powietrza następuje głównie przez nieszczelności okien, w później budowanych obiektach przez specjalnie stosowane nawiewniki, natomiast do wyprowadzania powietrza zużytego służą w tym wypadku specjalne kanały wentylacyjne z kratkami umieszczonymi pod sufitem pomieszczenia. Napływające powietrze jest więc zimne. W pomieszczeniu następuje jego ogrzanie, ale także zużycie znajdującego się w nim tlenu. Ciepłe powietrze zgodnie z zasadą konwekcji unosi się do góry i jest wyprowadzane kanałem wentylacyjnym. W takim uogólnieniu wszystko wydaje się mało energooszczędne, ale przynajmniej skuteczne.

Nowość! Inteligentny system wentylacyjnySprawa zaczyna wyglądać zdecydowanie gorzej, kiedy sprawdzimy działanie systemu wentylacji grawitacyjnej w zależności od temperatury na zewnątrz. Przy umiarkowanej temperaturze zewnętrznej wynoszącej ok 10 - 15℃ wszystko działa optymalnie. Powietrze nawiewane do pomieszczenia jest ogrzewane do temperatury około 20℃ (a więc nakład energii możemy uznać za umiarkowany), a różnica temperatur umożliwia jego konwekcyjne wyprowadzenie z optymalną prędkością.

Co jednak, jeśli zrobi się naprawdę zimno? Przy różnicy temperatur zbliżającej się do 40℃ konwekcja działa zdecydowanie zbyt intensywnie. Strumień powietrza wyprowadzanego z budynku kanałami wentylacyjnymi staje się bardzo duży, siłą rzeczy równie duży strumień zimnego powietrza z zewnątrz musi uzupełniać powstającą różnicę ciśnień. Straty energii stają się ogromne, dodatkowo w pomieszczeniu robi się zwyczajnie zimno. Żeby temu zapobiec stosowano różne metody. Najczęściej wiązały się one z zaślepieniem kratek wentylacyjnych bądź uszczelnieniem okien.

W każdym wypadku kwestia regulacji była tu raczej zero - jedynkowa: wentylacja była (zdecydowanie zbyt intensywna) i powodowała wyziębienie pomieszczeń oraz marnowała ogromne ilości energii, lub też nie było jej niemal wcale, a jakość powietrza w pomieszczeniu drastycznie malała. Wiązało się to zarówno z obniżaniem ilości tlenu, jak i wzrostem ilości dwutlenku węgla i pary wodnej. To z kolei skutkowało zarówno złym samopoczuciem i pogarszającym się zdrowiem mieszkańców, jak i zawilgoceniem przegród budowlanych - a w konsekwencji ich zagrzybieniem.

Schiedel - logo
www.schiedel.com/pl/
aktualizacja: 2017-09-13

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Wentylacja z odzyskiem ciepła Wentylacja i klimatyzacja
Bez energooszczędnej wentylacji nie ma naprawdę energooszczędnego domu. Jednak zakup dobrej centrali to za mało. Dla działania systemu znaczenie ma wiele czynników – ...
Czy klimatyzacja szkodzi? Wentylacja i klimatyzacja
Przekonanie, że użytkowanie klimatyzacji szkodzi zdrowiu, to chyba najczęstsza przyczyna niechęci do jej instalowania w domu. Zwykle są to opinie wyrobione na podstawie ...
Remont wentylacji po 20 latach użytkowania Wentylacja i klimatyzacja
Dwa, trzy dziesięciolecia to szmat czasu, zmienił się standard domów. Jest jednak dziedzina, w której - przynajmniej jeżeli chodzi o przepisy budowlane - praktycznie ...
Jak chłodzić dom latem? Rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku Wentylacja i klimatyzacja
Do wyboru jest wiele urządzeń chłodzących różniących się funkcjonalnością i oczywiście ceną. Niektóre z nich można również wykorzystać do ogrzewania w chłodniejsze ...
Ring: 6 różnic między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną Wentylacja i klimatyzacja
Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. W naszym cyklu przyszedł czas na porównanie systemów wentylacji – tradycyjnej, nazywanej grawitacyjną ...
Czy warto zdecydować się na GWC? Wentylacja i klimatyzacja
Mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC), w którym ogrzewa się lub ochładza powietrze zasysane przez wentylator nawiewny.