Taras drewniany - krok po kroku

Artykuł na: 4-5 minut
Taras drewniany - krok po kroku
Taras drewniany jest bardzo łatwy do wykonania. W zależności od jego kształtu i różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią tarasu, można go wykonać na wiele sposobów. Jeżeli różnica ta jest duża, taras projektuje się na słupach, które wynoszą ponad poziom terenu nośny rusz z belek. Jeśli jest ona mała - ruszt układa się na bloczkach lub słupkach betonowych.

Budowa tarasu drewnianego

Prace nad wykonaniem tarasu drewnianego rozpoczynają się od wykopania dołków pod betonowe stopy na głębokość ok. 0,5 m. Przekrój dołka może być kwadratowy o wymiarach ok. 30x30 cm lub okrągły, a rozstawienie dołków powinno tworzyć siatkę o odstępach 1x1,5 m między słupkami.

Dołki wypełnia się betonem klasy B15 do poziomu terenu, a po jego stwardnieniu montuje się deskowanie umożliwiające wykonanie nadziemnej części słupków.

Zamiast deskowania można wykorzystać okrągłe szalunki kartonowe, przycięte na wymaganą długość lub ustawić betonowe pustaki zasypowe. Podczas betonowania w osi słupków umieszcza się metalowe kotwy umożliwiające zamocowanie legarów.

Górne powierzchnie słupków powinny znajdować się na jednakowym poziomie, co kontroluje się przy użyciu np. długiej poziomnicy lub lasera.

Po stwardnieniu betonu, do kotew mocuje się legary, zwracając uwagę na równoległe ich ustawienie. Jako pokrycie podłogi tarasu drewnianego, można użyć desek z drewna iglastego lub egzotycznych gatunków, znacznie odporniejszych na warunki atmosferyczne. Ich szerokość nie powinna przekraczać 15 cm.

Deski mocuje się przybijając je lub przykręcając do legarów, w odstępach o szerokości ok. 1 cm. Przed ułożeniem deskowania na legarach, warto zamocować siatkę z tworzywa sztucznego o drobnych oczkach, która zabezpieczy przed wpadaniem drobnych przedmiotów pod pokrycie tarasu.

Minimalna grubość desek tarasowych to:

  • 25 mm przy rozstawie legarów 40-50 cm; 
  • 40 mm przy rozstawie ok. 100 cm.

Przekrój legarów zależy zaś od odległości pomiędzy słupkami. Im gęściej rozstawione są punkty podparcia, tym mniejsze mogą być wymiary krawędziaków. Najmniejszy stosowany w praktyce wymiar to 5 × 10 cm. Jednak zwykle są znacznie większe (np. 8 × 18 cm), bo łatwiej jest ułożyć grubsze belki niż betonować wiele słupków.

Taras drewniany w kilku krokach

Budowa tarasu drewnianego: odprowadzenie wody
Krok 1) Przed budową tarasu należy się zastanowić, w jaki sposób będzie odprowadzana woda opadowa z rur spustowych.
Budowa tarasu drewnianego: pod bloczki betonowe podsypano piasek wymieszany z cementem
Krok 2) Pod bloczki betonowe podsypano piasek wymieszany z cementem.
Budowa tarasu drewnianego: wykonanie podbudowy i osadzenie bloczków na podsypce cementowo-piaskowej
Krok 3) Wykonanie podbudowy i osadzenie bloczków na podsypce cementowo-piaskowej. Pomiędzy bloczkami i elementami drewnianymi powinna być ułożona izolacja z papy lub folii fundamentowej.
Budowa tarasu drewnianego: ułożenie konstrukcji z belek zabezpieczonych impregnatem
Krok 4) Ułożenie konstrukcji z belek zabezpieczonych impregnatem.
Budowa tarasu drewnianego: wypoziomowanie legarów i ustabilizowanie ich za pomocą kleju poliuretanowego na czas montażu desek
Krok 5) Wypoziomowanie legarów i ustabilizowanie ich za pomocą kleju poliuretanowego na czas montażu desek.
Budowa tarasu drewnianego: przymiarka desek
Krok 6) Przymiarka desek. Taras ma mieć nieregularny kształt.

Cezary Jankowski, Emilia Rosłaniec
zdjęcia: T. Rybarczyk

aktualizacja: 2018-09-25

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę dwa razy w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych Budowa krok po kroku
Od wielkości wnętrz w dużej mierze zależy ich funkcjonalność i wygoda mieszkańców. Zakłada się, że ich łączna powierzchnia w przypadku czteroosobowej rodziny ...
Gdzie i jak montować skrzynkę gazową? Budowa krok po kroku
w artykule odpowiadamy na pytania: Gdzie należy zamontować skrzynkę gazową? Jaki kolor musi mieć skrzynka gazowa? Co mówią przepisy o instalacji gazowej budynku?
Budowa dobrze zaizolowanego akustycznie domu Budowa krok po kroku
Uzyskanie ciszy w domu jest nie mniej istotne niż zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń, światła słonecznego czy świeżego powietrza. W hałasie nie wypoczniemy, ...
Malowanie pomieszczeń - krok po kroku Budowa krok po kroku
W przystępny sposób opisujemy, jak pomalować pomieszczenie w 14 krokach. Od czego zacząć, jakie materiały będą nam potrzebne i jakimi narzędziami będziemy się posługiwać?
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach Budowa krok po kroku
Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne można zamontować na kilka sposobów. Szczegóły dotyczące tych prac należy ustalić z montażystą podczas składania zamówienia. ...
Montaż elektrycznego podgrzewacza wody - krok po kroku Budowa krok po kroku
W 12 krokach pokazujemy, jak samodzielnie wykonać montaż elektrycznego podgrzewacza wody. Opisujemy, jaki wybrać typ urządzenia i jakie mamy możliwości podłączenia ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom