Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach

Artykuł na: 6-9 minut
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach
Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne można zamontować na kilka sposobów. Szczegóły dotyczące tych prac należy ustalić z montażystą podczas składania zamówienia. Na tym etapie wypełnia się kartę pomiarową, w której umieszcza się informacje dotyczące wymiaru, usytuowania wyrobu w ościeżu, posadowienia progu, sposobu mocowania, uszczelnienia i obróbki. Poniżej prezentujemy jeden ze sposobów montażu.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 1.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - sprawdzanie wymiarów otworu i produktu
Montaż drzwi rozpoczyna się od sprawdzenia przygotowanego przez inwestora otworu do osadzenia konstrukcji. Należy zwrócić uwagę, czy ma on odpowiednie wymiary oraz czy właściwie przygotowano podłoże pod konstrukcję (dokładność poziomu), zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Sprawdza się również wymiar gotowego wyrobu, zgodność z zamówieniem inwestora, a także to, czy wyrób nie ma uszkodzeń mechanicznych. W ten sposób unikamy ewentualnych nieporozumień. Aby ułatwić montaż ościeżnicy, przed rozpoczęciem prac należy zdemontować skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 2.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - mocowanie ościeżnicy do muru za pomocą kotew
Jest wiele sposobów mocowania ościeżnicy do muru, np. za pomocą kołków rozporowych, dybli, śrub, kotew. W tym przypadku zdecydowano się na ten ostatni łącznik.

Zasada rozmieszczenia elementów mocujących jest następująca: maks. 15 cm od narożnika wewnętrznej ościeżnicy lub słupka, a kolejny rozstaw elementów mocujących nie rzadziej niż co 70 cm (ta reguła dotyczy każdego rodzaju łączników). Kotwę zapinamy do ościeżnicy, a następnie przykręcamy wkrętem samowiercącym. Ważne, by była przykręcona do muru na dwa (a nie na jeden) wkręty montażowe. Zapobiegnie to obruszaniu się elementów mocujących w murze podczas pracy konstrukcji.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 3.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - przygotowanie podłoża do osadzenia konstrukcji
Przygotowujemy podłoże do osadzenia konstrukcji. W tym przypadku również istnieje kilka metod przygotowania podłoża pod próg. Pomiędzy progiem a posadzką aplikujemy pianę poliuretanową. Można dodatkowo zabezpieczyć pianę od spodu, układając na posadzkę fartuch z folii EPDM lub wykleić nią próg już po posadowieniu ramy w otworze.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 4.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - osadzanie ościeżnicy w otworze
Osadzamy ościeżnicę w otworze. Jak wspomniano, ważne by wcześniej ustalić z montażystą sposób wzmocnienia i posadowienia progu. W systemie T-SLIDE (zwanym też HS) występują dwa progi: niski o wys. 2, 5 cm (tzw. próg adaptacyjny) oraz wyższy o wys. 5 cm (tzw. ciepły próg). Oba można zatopić w posadzkę na tzw. "0".

Wiadomo, że w nowo budowanych domach na pierwszej warstwie podłogi zostanie położone ocieplenie, być może ogrzewanie podłogowe, następnie wylewka, mata wygłuszająca i amortyzująca, a potem posadzka (płytki ceramiczne, panele, deska etc.). Te kolejne warstwy są zazwyczaj dużo wyższe niż próg. W związku z tym elementu tego i całej ościeżnicy nie należy montować na cegłach podpierających w narożnikach lub punktowo, a na odpowiednio dobranej wysokości, poszerzeniu lub ciepłym parapecie pod całą szerokością drzwi.

Ze względu na gabaryty, drzwi T-SLIDE są zazwyczaj bardzo ciężkie. Taki sposób posadowienia progu zapewni komfort użytkowania i stabilność konstrukcji na długie lata.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 5.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - ościeżnicę ustawiamy na twardych klockach podporowych
Ościeżnicę wraz z zamocowanym do progu poszerzeniem lub ciepłym parapetem ustawiamy na twardych klockach podporowych (zazwyczaj wykonanych z PVC lub twardego, zaimpregnowanego drewna) w odległościach nie większych niż 30 cm. Klocki podporowe muszą być ustawione centralnie pod pionowymi elementami ościeżnicy oraz pod słupkiem. W przeciwnym razie próg ościeżnicy może wygiąć się pod ciężarem drzwi. Klocków nie należy usuwać - muszą pozostać pod konstrukcją na stałe.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 6.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - dokonujemy precyzyjnej korekty pionu i poziomu drzwi
Dokonujemy precyzyjnej korekty pionu i poziomu drzwi (najlepiej przy użyciu poziomicy laserowej). Następnie klinujemy ościeżnicę w otworze przy użyciu klinów z PVC lub drewna i przytwierdzamy kotwami do muru. W przypadku montażu wyrobu w sposób pośredni, a więc na dyble, śruby wiercone są przez ościeżnice i mocowane do muru, nie należy używać tych łączników do mocowania progu z posadzką. Próg nie może zostać w żaden sposób przewiercony na wylot, gdyż grozi to ewentualnym przeciekom wody w strukturę piany i podłoże. W takim wariancie próg/poszerzenie lub ciepły parapet mocujemy przy użyciu kątowników.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 7.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - całą konstrukcję uszczelniamy pianą montażową
Całą konstrukcję uszczelniamy pianą montażową. W zależności od ustaleń montażysty z inwestorem - dodatkowo zabezpieczamy pianę poliuretanową taśmami paroizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi. Tzw. ciepły montaż skutkuje ograniczeniem strat ciepła.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 8. i 9.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - do zamocowanej konstrukcji montujemy ponownie skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego
Ostatni etap montażu drzwi balkonowych
Do zamocowanej konstrukcji montujemy ponownie skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego. System HS jest szklony podobnie jak okno/drzwi balkonowe typu FIX, a więc skrzydło nie jest wypierane podkładkami nośnymi - jak w przypadku wariantów R i RU - lecz pakiet szybowy jest blokowany przed przesuwaniem. Bardzo ważna jest precyzja montażu (pion i poziom, przekątne, gęstość mocowania itd.), gdyż system okuć nie ma regulacji.

Redakcja BD
zdjęcia: Budvar

aktualizacja: 2018-06-11

Zdaniem naszych Czytelników

No nie wiem czy zwykly gość sam bedzie umial tak to zamontowac. Ja jestem zdania, ze nie ma co sie pchać tam gdzie sa potrzebne umiejętności a ich brak. Dobry montaz to podstawa by produkt dzialal dobrze i by nie wtopic kasy.

Gość Mochar

28 Lis 2018, 15:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Połączone artykuły
Ile kosztują drzwi tarasowe? Okna i drzwi
Porównujemy drzwi tarasowe w pięciu kategoriach cenowych: do 7000 zł, do 12 000 zł, do 17 000 zł, do 25 000 zł i powyżej 60 000 zł. Zobacz naszą galerię.
Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe. Czy mogę zrobić szersze wyjście na taras? Tarasy i balkony
Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe wstawione między boczne stałe oszklenia, a łączna długość tego otworu wynosi ok. 2,5 m. Chciałabym ...

Pozostałe artykuły z kategorii
RANKING: 12 najpopularniejszych filmów TV Budujemy Dom Budowa krok po kroku
Subiektywny ranking najlepszych filmów poradnikowych telewizji internetowej naszego portalu. Zobacz filmy, których głównym celem jest pomaganie Wam w wyborze produktów, ...
Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych Budowa krok po kroku
Od wielkości wnętrz w dużej mierze zależy ich funkcjonalność i wygoda mieszkańców. Zakłada się, że ich łączna powierzchnia w przypadku czteroosobowej rodziny ...
Gdzie i jak montować skrzynkę gazową? Budowa krok po kroku
W artykule odpowiadamy na pytania: Gdzie należy zamontować skrzynkę gazową? Jaki kolor musi mieć skrzynka gazowa? Co mówią przepisy o instalacji gazowej budynku?
Taras drewniany - krok po kroku Budowa krok po kroku
Taras drewniany jest bardzo łatwy do wykonania. W zależności od jego kształtu i różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią tarasu, ...
Budowa dobrze zaizolowanego akustycznie domu Budowa krok po kroku
Uzyskanie ciszy w domu jest nie mniej istotne niż zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń, światła słonecznego czy świeżego powietrza. W hałasie nie wypoczniemy, ...
Malowanie pomieszczeń - krok po kroku Budowa krok po kroku
W przystępny sposób opisujemy, jak pomalować pomieszczenie w 14 krokach. Od czego zacząć, jakie materiały będą nam potrzebne i jakimi narzędziami będziemy się posługiwać?
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom