Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych

Artykuł na: 4-5 minut
Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych
Od wielkości wnętrz w dużej mierze zależy ich funkcjonalność i wygoda mieszkańców. Zakłada się, że ich łączna powierzchnia w przypadku czteroosobowej rodziny powinna wynosić 120-150 m² (nie licząc garażu).

Jak wybrać wielkość budynku i samych pomieszczeń?

Jeśli dotychczas rodzina mieszkała w mieszkaniu powiedzmy 60 m² - nawet nie za duży dom (około 100 m²) może okazać się wystarczający. Oczywiście większy (np. 200 m²) będzie wygodniejszy - choć droższy. Dla 5-6 osobowej rodziny optymalna powierzchnia użytkowa to 150-250 m².

Niemniej jednak, na wybór wielkości budynku wpływa wiele kwestii - w tym także możliwości finansowe czy powierzchnia i rodzaj działki. Pamiętajmy, że wygodny dom to nie tylko odpowiedni metraż, ale także właściwy układ pomieszczeń - zapewniający podział na strefy (dzienna, nocna, gospodarcza itp.) oraz wygodną komunikację. Budynki z kilkoma wnętrzami, ale o podobnej wielkości, ustawnymi, łatwiej dostosowywać do zmieniających się warunków życiowych rodziny. Jeśli zaś mają mocno zróżnicowaną powierzchnię, narzuca to, jaką będą pełnić funkcję.

Na temat optymalnej wielkości poszczególnych pomieszczeń piszemy poniżej. Przestronne wnętrza to duża zaleta, jednak z metrażem nie warto przesadzać. Dużą przestrzeń również trzeba ogrzać, co przekłada się na koszty. Więcej jest też do wykonania prac podczas rozmaitych remontów.

Optymalna wielkość i układ pomieszczeń
Zarówno układ, jak i powierzchnia pomieszczeń, mają duży wpływ na codzienne życie domowników. W okolicach kuchni warto zlokalizować spiżarnię. Na parterze często planuje się WC, a na poddaszu dużą łazienkę. (fot. Dobre Domy)

Kuchnia - około 12 m2

Jeśli nie jest tu planowane miejsce do spożywania posiłków, jej powierzchnia w domu dla czterech osób powinna wynosić 7-10 m². Gdy natomiast planowany jest tutaj również stół z krzesłami - potrzeba minimum 12 m². Najbardziej komfortowe byłoby zaś 16-18 m².

Jadalnia - około 12-16 m2

Oddzielna jadalnia wymaga co najmniej 9 m². Jeśli jest taka możliwość, warto zwiększyć ten metraż do 12-16 metrów. Standardowa szerokość stołu jadalnianego wynosi 80 cm - stąd też przyjmuje się, że minimalna szerokość pomieszczenia to 240 cm.

Salon - około 20 m2

Wielkość pokoju dziennego dla czteroosobowej rodziny, w którym jest również miejsce na stół (a więc możliwość spożywania wspólnych posiłków) powinna wynosić co najmniej 20 metrów. Reprezentacyjne, otwarte wnętrza są niekiedy dużo przestronniejsze - 30-40 m² lub jeszcze więcej. Jeśli w salonie nie planujemy kącika jadalnianego, wystarczy 18 m². Pomieszczenie nie powinno być węższe niż 3,6 m, ponieważ meble wypoczynkowe (kanapa, fotele itd.) zajmują znaczną ilość miejsca.

Przestronny pokój dzienny
Przestronny pokój dzienny zapewni komfortową przestrzeń rodzinnych spotkań. (fot. Hola Design)

Pokoje strefy indywidualnej - około 16-20 m2

Powierzchnia sypialni czy pokoi dzieci wynosi zwykle 8-15 metrów. W mniejszych wnętrzach trudno bowiem zmieścić pojemną szafę o pełnej głębokości 60 cm, rozmaite szafki itp. Pokój dziecięcy, wyposażony w dwa łóżka, czy tzw. sypialnia rodziców, powinny mieć minimum 12 m². Wygodniej jeśli jest to 16-20 metrów. Na pokój jednoosobowy czy gabinet (pracownię) ostatecznie wystarczy 8-11 m².

Łazienki - mała to 5 m2, duża 8 m2

W domu jednorodzinnym warto wygospodarować miejsce na dużą wspólną łazienkę, a dodatkowo mniejszą przy sypialni rodziców i toaletę z natryskiem w strefie dziennej na parterze (komfortowe rozwiązanie dla gości). Najmniejsza łazienka bez WC może mieć powierzchnię 4 m², a z WC 5 m². Na oddzielne WC potrzeba około 1,5 m² (w optymalnej wersji 2-3 m²). Duże wygodne łazienki mają 6-8 metrów, a przestronne pokoje kąpielowe nawet 15-20.

Łazienka z WC
Powierzchnia łazienki z WC powinna wynosić przynajmniej 5 m². (fot. Cersanit)

Pomieszczenia techniczne - spiżarnia: 2 m2, pozostałe do 4 m2

Nie może zabraknąć pomieszczeń strefy gospodarczej. Przy kuchni warto zaplanować przynajmniej niewielką 1,5-2 m² spiżarnię, a przy sypialni garderobę. Najlepiej jeśli będą miały po kilka metrów kwadratowych. Powierzchnia pozostałych pomieszczeń gospodarczych powinna wynosić minimum 3-4 m².

Sypialnia z garderobą
W dużej sypialni najlepiej zaplanować pojemną szafę. (fot. Elfa)

Garaż - 20 m2 (jednostanowiskowy), 30 m2 (dwustanowiskowy)

Na jednostanowiskowy potrzebujemy 14-18 m², w wersji bardziej komfortowej 20-25. Natomiast garaż na dwa samochody musi mieć przynajmniej 27-30 m² (jeszcze lepiej, gdy będzie to 32-40 m²). Niektórzy inwestorzy przeznaczają na tę przestrzeń nawet 50 m².

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Fotolia

aktualizacja: 2018-11-27

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę dwa razy w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Gdzie i jak montować skrzynkę gazową? Budowa krok po kroku
w artykule odpowiadamy na pytania: Gdzie należy zamontować skrzynkę gazową? Jaki kolor musi mieć skrzynka gazowa? Co mówią przepisy o instalacji gazowej budynku?
Taras drewniany - krok po kroku Budowa krok po kroku
Taras drewniany jest bardzo łatwy do wykonania. W zależności od jego kształtu i różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią tarasu, ...
Budowa dobrze zaizolowanego akustycznie domu Budowa krok po kroku
Uzyskanie ciszy w domu jest nie mniej istotne niż zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń, światła słonecznego czy świeżego powietrza. W hałasie nie wypoczniemy, ...
Malowanie pomieszczeń - krok po kroku Budowa krok po kroku
W przystępny sposób opisujemy, jak pomalować pomieszczenie w 14 krokach. Od czego zacząć, jakie materiały będą nam potrzebne i jakimi narzędziami będziemy się posługiwać?
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach Budowa krok po kroku
Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne można zamontować na kilka sposobów. Szczegóły dotyczące tych prac należy ustalić z montażystą podczas składania zamówienia. ...
Montaż elektrycznego podgrzewacza wody - krok po kroku Budowa krok po kroku
W 12 krokach pokazujemy, jak samodzielnie wykonać montaż elektrycznego podgrzewacza wody. Opisujemy, jaki wybrać typ urządzenia i jakie mamy możliwości podłączenia ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom