W czym leży źródło błędów i improwizacji na budowach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
W czym leży źródło błędów i improwizacji na budowach?

Jestem technikiem i myślałem, że rysunek techniczny jest taki sam w budownictwie jak np. w budowie maszyn. Okazuje się, że tak nie jest. Rysunek maszynowy pokazuje wszelkie szczegóły, rysunek budowlany natomiast jest w dużej mierze tych szczegółów pozbawiony.

aktualizacja: 2023-01-05 06:11:23

I tu moim zdaniem leży źródło improwizacji na budowach, źródło błędów i fuszerek. Murarz czy inny fachowiec, mniej lub bardziej doświadczony, wykonuje niepokazane na rysunkach szczegóły czy rozwiązania konstrukcyjne według własnego uznania, często idąc na skróty, robiąc tak, by było szybciej i łatwiej, a niekoniecznie dobrze.

W części opisowej projektu są takie stwierdzenia, że coś należy wykonać zgodnie ze sprawdzoną praktyką. Mnie murarze wmówili, że to, co robią, jest zgodne z właśnie tą praktyką. I teraz podam przykłady, moim zdaniem bardzo istotnych błędów popełnianych z powodu pominięcia niektórych szczegółów konstrukcyjnych w projekcie.

Ławy fundamentowe narysowane np. tylko dla budynku, a przecież budynek ma taras. Dla tarasu nie ma zaznaczonych fundamentów ani sposobu połączenia go w całość z budynkiem. Podobnie nie ma na rysunku schodów wejściowych i połączenia ich z budynkiem. Efekt jest taki, że murarze postawili ściany domu, zalali wieńce, a taras i schody będą starali się przykleić do budynku za pomocą prętów stalowych układanych w nawiercone otwory w wieńcu i ścianach parteru. Ponadto brak w projekcie zaznaczenia, gdzie przechodzą przez ściany i stropy media, tj. woda, kanalizacja, c.o., gaz itd.

Efektem tej niedbałości o szczegóły będzie fuszerka (schody, taras) oraz rozkuwanie ścian, stropów, kominów. A przecież wystarczyłoby zaznaczyć na rysunkach poszczególnych przejść z ewentualnym opisem w części opisowej i uniknęłoby się tego typu błędów wykonawczych. Projektanci nie powinni liczyć zbytnio na domyślność wykonawców.

Na koniec chcę zaznaczyć, że projekt jest gotowcem powtarzalnym, co daje "fachowcom" duże możliwości i dużą ilość kombinacji w wykonawstwie.

Krzysztof
fot. otwierająca: jarmoluk / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Janek

30 Oct 2009, 20:08

Schodów i tarasu nie łączy się z fundamentem bomu. Należy zastosować dylatacje

Gość drwal

29 Oct 2009, 18:08

Dom to nie obrabiarka. Inne są wymiary, inne ich tolerancje, inne znaczenie elementów. Większe natężenie szczegółów w projektach budowlanych jest zbędne i nieuzasadnione. Ekonomicznie (projektowanie w milimetrach każdego detalu wymagałoby wykładniczo rosnącego zwiększenia nakładu ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły