Formalności przed wybudowaniem domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Formalności przed wybudowaniem domu

Wybudowanie własnego domu to długo wyczekiwany moment w życiu wielu polskich rodzin. Nim jednak dojdzie do postawienia fundamentów, należy dopełnić wszelkich formalności, by uczynić budowę legalną i wykonalną. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób przygotowujących się do swojej inwestycji budowlanej.

aktualizacja: 2022-01-04 10:56:43

Zanim rozpoczniesz budowę...

Nim ruszą pierwsze prace nad Twoim nowym miejscem zamieszkania, konieczne będzie spełnienie wszystkich konkretnych procedur i przygotowanie odpowiednich dokumentów. Najważniejsza jest opinia geotechniczna, mapa do celów projektowych, projekt budowlany, dziennik budowy, pozwolenie na budowę, oświadczenie kierownika budowy. Ponadto, w niektórych sytuacjach również inne dokumenty również mogą okazać się potrzebne. Przykładowo, decyzja dotycząca wyłącznie gruntu z prac rolnych może okazać się konieczna, jeśli działka była wcześniej w ten sposób wykorzystywana.

Nie zawsze konieczna jest też opinia geotechniczna. Najczęściej, wymaga się jej w sytuacji, gdy warunki gruntowe są wyjątkowo uciążliwe na danej działce. Wówczas, projektant może zlecić badanie gruntu, a uzyskany w ten sposób dokument stanowi formalną opinię.

By dom sprawnie działał, konieczne będzie uzyskanie dostępu do mediów - gazu, prądu, kanalizacji i bieżącej wody. Wniosek o ich przyłączenie do działki należy złożyć w odpowiednim zakładzie energetycznym. Jego koszt może wynosić około 150 zł. Dodatkowe uzgodnienia, pozwolenia oraz opinie mogą wynikać z wyjątkowo trudnej gospodarki wodnej panującej w rejonie Twojej działki bądź też zlokalizowanych w pobliżu zabytków kultury lub natury.

Odstępstwo od przepisów w budowie domu rodzinnego

Niekiedy istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na wybudowanie domu większego niż wynika to z realiów danej działki. Uzyskanie zgody na odstępstwo od przepisów jest możliwe. Jest ono udzielane jeszcze przed wydaniem samego pozwolenia na budowę. Należy wówczas wskazać na elementy projektu, które wymagają odpowiedniego zezwolenia. Najczęściej, chodzi o obecność innych budynków na działkach sąsiadujących.

Warto podkreślić, że wniosek taki powinien zostać przygotowany przez posiadającego odpowiednie uprawnienia projektanta. Następnie, wniosek trafia do starosty, a następnie do ministra (uzyskane od niego upoważnienie jest kluczowe dla załatwienia sprawy).

Wpis do księgi wieczystej po zakończeniu budowy

Gdy nieruchomość jest już gotowa do zamieszkania, należy dokonać wpisu mienia do księgi wieczystej. Wystarczy odpowiednio wcześnie złożyć wniosek. Jego rozpatrzenie może zająć kilka miesięcy. Dzięki umieszczeniu nieruchomości w rejestrze jest ona zabezpieczona pod kątem prawnym. Księgi wieczyste mają pierwszeństwo przed pozostałymi prawami i aktami, np. notarialnymi.

Wpisu dokonuje notariusz w oparciu o zlecenie otrzymane od prawnego właściciela nieruchomości. Wniosek (formularz KW-WPIS) można złożyć osobiście lub pocztą; jest łatwo dostępny w sieci. Po jego wypełnieniu należy dostarczyć na adres sądu rejonowego - wydziału do spraw ksiąg wieczystych. Konieczne będzie także uiszczenie odpowiedniej opłaty w wysokości 200 zł.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!