Sposoby na wyciszenie pomieszczeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Sposoby na wyciszenie pomieszczeń

Skuteczne odizolowanie pomieszczeń od hałasów przenikających z zewnątrz jak i pochodzącego ze źródeł wewnętrznych wymaga przede wszystkich ustalenia dróg przenikania dźwięków, które mogą przedostawać się punktowo bądź przez znaczną powierzchnię np. ścian, okien czy stropu. Trzeba więc sprawdzić tzw. szczelność akustyczną badanego pomieszczenia, gdyż nawet niewielkie szczeliny czy otwory sprzyjają rozprzestrzenianiu się hałasu.

aktualizacja: 2022-12-19 07:16:12
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co normy "mówią" o ochronie akustycznej budynków?
  • Co wpływa na izolacyjność akustyczną pomieszczeń?
  • Co decyduje o skuteczności w wyciszeniu hałasów?
  • Jak można poprawić izolację akustyczną w budynku?

Wymagania ochrony akustycznej

Dla pomieszczeń mieszkalnych normy określają dopuszczalny poziom hałasu niezależnie od źródła ich pochodzenia, który nie może przekraczać odpowiednio:

  • pokoje mieszkalne 40 dB dzień/30 dB noc;
  • pokoje do pracy 35 dB dzień;
  • kuchnie, łazienki 45dB dzień/40 dB noc.

Spełnienie tych wymagań musi zapewniać odpowiednią izolacyjność akustyczną przegród zewnętrznych i wewnętrznych umożliwiająca tłumienie dźwięków na dostatecznym poziomie określanym przez wskaźnik RA. W przypadku przegród wewnętrznych powinien on zapewniać ograniczenie przenikania dźwięków na poziomie:

  • dla ścian wewnętrznych - 30 dB w standardzie podstawowym i 40 dB w standardzie podwyższonym;
  • dla ścian oddzielających pomieszczenia sanitarne i techniczne izolacyjność nie mniejsza niż - 35 dB w standardzie podstawowym i 45 dB w standardzie podwyższonym;
  • dla ścian oddzielenia w zabudowie szeregowej - 55 dB.

Odrębne wymagania stawiane są dla izolacji akustycznej konstrukcji stropowej, dla której określane jest skuteczne tłumienie dźwięków uderzeniowych, których poziom nie powinien przekraczać wartości wskaźnika Ln,w = 48-63 dB zależnie od typu budynku, przeznaczenia pomieszczenia i pożądanego poziomu komfortu akustycznego.

Co wpływa na izolacyjność akustyczną pomieszczeń?

W większości domów czy mieszkań problemy związane z akustyką dotyczą rozprzestrzeniania się dźwięków wewnętrznych związanych z pobytem i działaniami ludzi, pracą urządzeń technicznych i wyposażenia pomieszczeń.

Ze względu na sposób wytwarzania i rozchodzenia się dźwięków rozróżniamy dźwięki powietrzne i uderzeniowe zwane też materiałowymi. Dźwięki powietrzne rozchodzą się w postaci fali wywołanej np. głosem, instrumentami muzycznymi, włączonym radiem, pracą urządzeń technicznych.

Znaczną uciążliwością, a także dość trudną eliminacją, charakteryzują się dźwięki materiałowe wywołane przemieszczaniem się ludzi np. odgłos kroków, upadkiem czy przesuwaniem przedmiotów, drganiami spowodowanymi działaniem dużych maszyn.

Same dźwięki materiałowe nie są odbierane bezpośrednio przez ludzi, ale stają się źródłem dźwięków powietrznych nawet w odległych pomieszczeniach.

Co decyduje o skuteczności w wyciszeniu hałasów?

Efekt pożądanej izolacyjności przegród wewnętrznych można uzyskać w dwojaki sposób - poprzez postawienie ich z materiałów o dużej masie powierzchniowej lub z użyciem wyrobów włóknistych w formie np. warstwowej ścianki szkieletowej bądź okładziny akustycznej.

Szkieletowe ściany działowe wypełnione wełną mineralną i pokryte dwoma warstwami płyt g-k skutecznie izolują od dźwięków powietrznych. Fot. ROCKWOOL
Szkieletowe ściany działowe wypełnione wełną mineralną i pokryte dwoma warstwami płyt g-k skutecznie izolują od dźwięków powietrznych. (fot. Armacell)

Dobre własności tłumienia dźwięków mają materiały o dużej gęstości - np. bloczki silikatowe, gipsowe lub betonowe. Popularnym rozwiązaniem przy stawianiu ścianek działowych są konstrukcje szkieletowe z wypełnieniem wełną mineralną i poszyciem płytami gipsowo-kartonowymi bądź gipsowo-włóknowymi.

Oprócz zdolności tłumienia dźwięków przenikających przez przegrody znaczący wpływ na komfort akustyczny pomieszczeń mają wszelkie nieszczelności wynikające np. z układu funkcjonalnego domu jak i pewnych błędów wykonawczych.

Hałasy mogą bowiem przenosić się przez mechaniczną instalację wentylacyjną jak i w systemie rozprowadzenia ciepłego powietrza, a układ rur niekiedy dodatkowo wzmacnia te dźwięki. Również w cyrkulacji grawitacyjnej powietrza wentylacyjnego jak i grzewczego konieczne jest utrzymanie przewiewów poprzez kratki drzwiowe czy podcięcie skrzydła, przez które mogą przenikać dźwięki w obu kierunkach.

Efekt braku skutecznej izolacji akustycznej w drzwiach wewnątrzlokalowych wynika również z ich nieszczelności obwodowej jak i rodzaju konstrukcji o słabym tłumieniu hałasu np. w drzwiach oszklonych.

Niekiedy istotny dyskomfort pobytu ludzi wywoływany jest przez dźwięki przenikające przez strop - zwłaszcza drewniany - jak i hałaśliwe urządzenia techniczne zainstalowane bez odpowiednich osłon akustycznych. Dokuczliwe może być również funkcjonowanie niektórych instalacji np. kanalizacyjnej czy natrysku podczas kąpieli.

Jak można poprawić izolację akustyczną w budynku?

Podstawowy sposób ochrony akustycznej w domu powinien być uwzględniony już na etapie projektowym poprzez dobór odpowiednich materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. W użytkowanym już domu możliwości poprawy akustyki będą znacznie ograniczone lub wymagają przeprowadzanie kosztownych prac modernizacyjnych.

W zakresie najprostszych działań możemy przede wszystkim ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasu poprzez zastosowanie dźwiękoszczelnych osłon lub uszczelnienie dróg przenikania hałasu.

Może polegać to na:

  • obudowie kanałów instalacyjnych z zastosowaniem materiałów dźwiękochłonnych
  • zastosowaniu obić z wypełnieniem izolacyjnym na skrzydłach drzwiowych, a także wymiana skrzydeł oszklonych na pełne z izolacją akustyczną.
  • zamontowanie w drzwiach kratek wentylacyjnych z tłumikiem hałasu
  • uszczelnienie obwodowe ramy drzwiowej z użyciem uszczelek samoprzylepnych
  • w ścianach międzylokalowych i w zabudowie szeregowej skutecznym rozwiązaniem będzie utworzenie okładziny izolującej akustycznie lub postawienie drugiej „ślepej” ścianki pokryta płytami gipsowo-kartonowymi mocowanymi do stelaża lub murowanej np. z bloczków gipsowych oraz z wypełnieniem wełną mineralną.
Maty i otuliny ze spienionego kauczuku to doskonała izolacja akustyczna i termiczna przegród i elementów instalacji. (fot. Armacell)
Maty i otuliny ze spienionego kauczuku to doskonała izolacja akustyczna i termiczna przegród i elementów instalacji. (fot. Armacell)

Autor: Redakcja BudujemyDom

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie otwierające: Recticel Izolacje

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!