Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005

Dachy - ABC w pytaniach i odpowiedziach

1. Co trzeba wiedzieć o konstrukcji dachu?W Polsce, po półwieczu dominacji żelbetowego stropodachu niewentylowanego, nastąpił powrót do uświęconych tradycją i w dużej mierze uzasadnionych klimatem dachów stromych. Dziś, po kilkunastu latach „odreagowywania klocków”, można też zaobserwować pewien nawrót do formy dachu płaskiego, pobratanego już jednak z całkiem inną, nowoczesną technologią...

1. Co trzeba wiedzieć o konstrukcji dachu?

W Polsce, po półwieczu dominacji żelbetowego stropodachu niewentylowanego, nastąpił powrót do uświęconych tradycją i w dużej mierze uzasadnionych klimatem dachów stromych. Dziś, po kilkunastu latach „odreagowywania klocków”, można też zaobserwować pewien nawrót do formy dachu płaskiego, pobratanego już jednak z całkiem inną, nowoczesną technologią (dach wentylowany).

W dziedzinie materiałów konstrukcyjnych na dachy strome od stuleci niepodzielnie króluje drewno. Jest to surowiec tani, łatwy w obróbce, a także odpowiednio wytrzymały i trwały. Drewniana więźba sprawdza się jako podłoże pod wiele rodzajów pokryć dachowych, w tym również pod najpopularniejsze u nas dachówki ceramiczne i cementowe, blachy i blachodachówki, a także papy i gonty bitumiczne.

Te pokrycia dachowe dzielą się na lekkie (1,5-20 kg/m2) i ciężkie (30-80 kg/m2), co ma istotne znaczenie dla wyboru parametrów konstrukcji dachu. Na ogół jednak – choć nie zawsze! – w projektach domów jednorodzinnych przyjmuje się wymiary krokwi wystarczające dla pokryć ciężkich, gdyż poza ciężarem samego pokrycia uwzględnia się jeszcze dwa istotne w naszym klimacie czynniki:

  • maksymalne obciążenia od wiatru i śniegu (ponad 100 kg/m2),
  • możliwość ułożenia pomiędzy krokwiami wystarczająco grubej warstwy ocieplenia – ponieważ w Polsce warstwa ta powinna mieć co najmniej 15 cm (zaleca się 20 cm), zwykle projektuje się krokwie o przekrojach od 5/15 do 8/18 cm.
Najpopularniejsze typy drewnianych więźb dachowych omawiamy w artykule „Jak kręgosłup”, w niniejszym numerze BD.

2. Jakie powinno być podłoże pod pokrycie?

Każdemu rodzajowi pokrycia dachu odpowiada indywidualna technologia mocowania, a co za tym idzie – odpowiednie podłoże. Papy oraz gonty i dachówki bitumiczne wymagają sztywnego podłoża o równej powierzchni – pełnego odeskowania więźby (najlepiej deskami łączonymi na pióro i wpust) lub obicia jej płytami z wodoodpornej sklejki. Są to podłoża drogie, co warto mieć na uwadze, zwłaszcza, że na pokrycie gontem bitumicznym decydujemy się często ze względu na jego niską cenę. Należy też pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy podłożem a warstwą termoizolacji.

W przypadku dachówki ceramicznej, cementowej, a także pokryć z blachy i blachodachówki, mamy do wyboru dwa typy podłoża: tradycyjny (jednocalowe deski mocowane na styk do krokwi, pokryte warstwą papy, przez którą mocuje się do krokwi łaty, kontrłaty, a następnie pokrycie – blachę lub dachówki) oraz nowocześniejszy, w którym deskowanie i papę zastępuje mocowana do krokwi folia wstępnego krycia (FWK). 

W obu przypadkach bardzo ważne jest zachowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy podkładem a pokryciem dachu (zapewnia je prawidłowo wykonany ruszt z łat i kontrłat). Jeśli zdecydujemy się na papę lub folię FWK o niskiej paroprzepuszczalności, konieczne będzie też pozostawienie szczeliny pomiędzy podkładem (odpowiednio: deskowaniem lub FWK) a warstwą izolacji cieplnej dachu.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!