Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005

Nie tylko dąb

Bambus jest drewnem bardzo twardym, można go stosować nawet w salach gimnastycznych i pomieszczeniach użyteczności publicznej (fot. Delfino)Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych, stale cieszący się dużą popularnością. Jest szlachetne, naturalne, ekologiczne, a w dotyku zawsze ciepłe. Charakteryzuje się małą przewodnością ciepła, dużą wytrzymałością i szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. Cenione...
Bambus jest drewnem bardzo twardym, można go stosować nawet w salach gimnastycznych i pomieszczeniach użyteczności publicznej (fot. Delfino)

Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych, stale cieszący się dużą popularnością. Jest szlachetne, naturalne, ekologiczne, a w dotyku zawsze ciepłe. Charakteryzuje się małą przewodnością ciepła, dużą wytrzymałością i szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. Cenione głównie za swój wygląd i niepowtarzalność wzoru, od lat pod postacią podłóg drewnianych stosowane jest właściwie we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Parkiet

 

Jest to tradycyjna posadzka o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych wykonana z małych deszczułek litego drewna. Wymiary deszczułek parkietów dostępnych na rynku są zróżnicowane. Ich długość kształtuje się od 200 do 450 mm, szerokość od 30 do 100 mm, a grubość od 13 do 22 mm. Produkowane są z różnych gatunków drewna liściastego: dębu, jesionu, klonu, wiązu, buku, brzozy, jawora oraz iglastego: sosny i świerka, a także niektórych gatunków drzew egzotycznych. Deszczułki układane są w różne wzory – jodełkę, szachownicę, cegiełkę. Można też tworzyć bardziej skomplikowane wzory, łącząc ze sobą różne gatunki i kolory drewna. Deszczułki łączone ze sobą na wpust i pióro przyklejane są do podłoża klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Następnie ułożoną podłogę należy wycyklinować, uzupełnić szpachlą drobne ubytki i szczeliny oraz trzykrotnie polakierować. Do wykończenia posadzki z parkietu stosuje się różnego rodzaju drewniane listwy przypodłogowe, cokołowe oraz ćwierćwałki. Podłoga wyłożona parkietem jest bardzo trwała i można ją wielokrotnie odnawiać.

 

Mozaika

 

Mozaika są to płyty z litego drewna wykonane z niewielkich listewek (tzw. lameli) ułożone w kwadratowe segmenty prezentujące gotowe wzory najbardziej popularnych deseni podłóg parkietowych. Całkowita grubość mozaiki wynosi 8 lub 10 mm. Wzór kwadratowy może być wykonany z klepek tego samego lub wielu gatunków drewna ułożonych w różnych kierunkach. Tak skonstruowany blok naklejony jest na siatkę mocującą klepki na swoich miejscach.

 

Podłogę przykleja się do betonowej posadzki bezwodnym klejem do mozaiki i parkietów, łącząc na styk kolejne bloki. Wzór mozaiki układa się automatycznie, co jest ogromnym ułatwieniem, gdyż nie ma potrzeby samodzielnego komponowania deseniu podłogi.

 

Podobnie jak w przypadku parkietu podłożem pod mozaikę jest podkład cementowy, który powinien być suchy, mocny i równy. Dopuszczalna jego wilgotność nie powinna przekraczać 2%. Temperatura pomieszczenia, w którym ma być zamontowana podłoga powinna być wyższa niż 10°C. Należy pamiętać, aby płyty mozaikowe nie dochodziły do samej ściany. Powinno się zostawić ok. 10-mm dylatację. Rzędy płyt montuje się zaczynając od narożnika pomieszczenia, a nie równolegle do ściany.

 

Po wyschnięciu kleju podłogę cyklinujemy, szpachlujemy masą wykonaną z pyłu pozostałego po cyklinowaniu zmieszanego z płynem do szpachlowania, a następnie lakierujemy. Podłogę możemy kilkakrotnie odnawiać.


Pobierz wersję pdf: Nie tylko dąb
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!