Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005

Z wypalanej gliny

1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na...

1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)

Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.

Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na wysokie temperatury. Ważną cechą jest także to, że mają zdolność gromadzenia (akumulowania) ciepła. Oznacza to, iż powoli je pobierają i bardzo wolno oddają. Dzięki temu po pierwszej fazie nagrzewania spaliny nie stygną zbyt szybko. Takie elementy przewodów kominowych są także niewrażliwe na wilgoć i kwasy.

 

Przewody kamionkowe lub szamotowe nadają się równie dobrze do kotłów na paliwa stałe oraz pieców kaflowych, jak i do kotłów gazowych czy olejowych. Jednak nie wszystkie są polecane do kominków i pieców opalanych drewnem.

 

Wkłady
 

Wkłady są stosowane zarówno w nowo wznoszonych kominach murowanych jak też w renowacji starych przewodów kominowych. Stosuje się je także przy wymianie kotła c.o. przeznaczonego do spalania paliw stałych na gazowy lub olejowy. Wkład umieszcza się wówczas w istniejącym kominie murowanym. Jest to konieczne, gdyż powstający podczas spalania agresywny chemicznie koncentrat uszkodzi tradycyjny komin murowany.


Pobierz wersję pdf: Z wypalanej gliny

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!