Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005

Wygodnie i oszczędnie

Bateria jednouchwytowa w stylu nowoczesnym (fot. Hans Grohe)Wykańczanie wnętrz to zazwyczaj najprzyjemniejsza część budowy lub remontu domu. Chociaż czasem potrafi przyprawić o ból głowy... Zwłaszcza w łazience wybór jest trudny, gdyż nietrafione decyzje oznaczają uciążliwy remont. Wybór baterii to jednak nie tylko względy estetyczne, ale także możliwość oszczędzania (lub marnowania) wody...
Bateria jednouchwytowa w stylu nowoczesnym (fot. Hans Grohe)

Wykańczanie wnętrz to zazwyczaj najprzyjemniejsza część budowy lub remontu domu. Chociaż czasem potrafi przyprawić o ból głowy... Zwłaszcza w łazience wybór jest trudny, gdyż nietrafione decyzje oznaczają uciążliwy remont. Wybór baterii to jednak nie tylko względy estetyczne, ale także możliwość oszczędzania (lub marnowania) wody w przyszłości. Dlatego zastanówmy się nad naszymi preferencjami i odpowiednio połączmy to co piękne, z tym co funkcjonalne.

Jeden uchwyt czy dwa pokrętła?

 

Przy kupnie baterii pierwszym pytaniem jest, czy wolimy baterie jedno- czy dwuuchwytowe. Wybór zależy wprawdzie od naszego gustu, ale rodzaj baterii będzie miał wpływ na oszczędność wody w przyszłości.

 

Baterie dwuuchwytowe zna chyba każdy. Obecnie są trwałe i estetycznie wykończone, a wzornictwo każdy dopasuje do swojego gustu. Są wśród nich zarówno modele bardzo nowoczesne, jak i w stylu retro czy przypominające baterie z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Słabym punktem baterii dwuuchwytowych są uszczelki przy pokrętłach oraz przy połączeniu z instalacją zimnej i ciepłej wody. Stosowane dawniej uszczelki gumowe są obecnie zastępowane uszczelkami silikonowymi, ale te również dość szybko się niszczą. Gdy na baterii pojawi się osad kamienia, to znak, że już pora na wymianę. Najczęściej dotyczy uszczelki przy pokrętle do ciepłej wody – pod wpływem temperatury niszczy się ona szybciej.

 

Chociaż jakość baterii dwuuchwytowych wzrosła, nie są one rozwiązaniem sprzyjającym oszczędzaniu wody. Przy każdorazowym odkręceniu kurków musimy od nowa regulować jej temperaturę. Zakręcenie kranu również zajmuje chwilę. Zanim się ustali temperatura wody, musimy poczekać, to zaś oznacza każdorazowo dodatkowe jej zużycie. Ułatwieniem wprowadzonym przez producentów jest ograniczenie zakresu obrotu pokrętła do 270° lub nawet 180°, dzięki czemu możemy szybciej uzyskać pożądany strumień wody.

 

Dużo bardziej popularne są baterie jednouchwytowe, zwane też mieszakowymi. Są one łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Zarówno temperaturę, jak i ilość wypływającej wody, regulujemy za pomocą jednego uchwytu. Podnosząc uchwyt do góry uruchamiamy wypływ wody i zwiększamy jej strumień, a przekręcając uchwyt w lewo lub w prawo zmieniamy temperaturę wody. Baterie te pozwalają na znaczne zaoszczędzenie zużycia wody w stosunku do baterii dwuuchwytowych.

 

Zarówno w bateriach jedno-, jak i dwuuchwytowych stosowane są trwałe głowice ceramiczne, na których szczelność producenci udzielają nawet 5-letniej gwarancji.


Pobierz wersję pdf: Wygodnie i oszczędnie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!