Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007

Baseny

Jeśli po ciężkim dniu pracy potrzebujesz czynnego wypoczynku, jeśli w upał marzysz o tym, by ochłodzić się w wodzie lub po prostu lubisz pływać, pomyśl o basenie! Pływanie w basenie było kiedyś niedostępne dla przeciętnej rodziny. Nie tylko zresztą we własnym, ale także w publicznym. Teraz sytuacja się zmienia, powstają niewielkie...

Jeśli po ciężkim dniu pracy potrzebujesz czynnego wypoczynku, jeśli w upał marzysz o tym, by ochłodzić się w wodzie lub po prostu lubisz pływać, pomyśl o basenie!

 

Pływanie w basenie było kiedyś niedostępne dla przeciętnej rodziny. Nie tylko zresztą we własnym, ale także w publicznym. Teraz sytuacja się zmienia, powstają niewielkie baseny osiedlowe, sąsiedzi budują własne… Prywatny basen, chociaż nadal jest luksusem, stał się tańszy, a przez to bardziej dostępny.

 

Na początku warto się zastanowić, jaki basen jest nam potrzebny i na jaki nas stać: czy zamierzamy z niego korzystać tylko latem czy przez cały rok, czy chcemy wykonać go od podstaw, czy kupić gotową nieckę, jak długo chcielibyśmy go użytkować bez potrzeby remontowania lub wymiany (to też ma wpływ na cenę) i jakie są możliwości dokupienia doń atrakcyjnych akcesoriów.

 

Koszty basenu przydomowego zależeć będą od tego, czy dom już stoi, czy dopiero przymierzamy się do jego budowy. Nie będzie łatwo wybudować wkopany w ziemię basen zewnętrzny bez szkody dla urządzonego ogrodu, bardzo skomplikowane będzie też wybudowanie basenu krytego w gotowym domu – wszystkie takie trudności można wprawdzie pokonać, ale w obydwu sytuacjach będzie to wymagało znacznych dodatkowych kosztów. Jak z tego wynika, inwestycję taką warto zaplanować już na etapie projektu domu, a jeśli to ma być basen ogrodowy – przed urządzeniem ogrodu.

Projekt domu i basenu

O zakresie i kosztach inwestycji zdecyduje to, czy z basenu będziemy chcieli korzystać przez cały rok, czy tylko latem. Gdy chcemy wybudować basen kryty i uwzględnimy to już w projekcie, będziemy potrzebować jednego pozwolenia na budowę.

 

Basen pod dachem wymaga zazwyczaj dodatkowego pomieszczenia, w którym umieszcza się filtr do wody, aparaturę do jej uzdatniania i osuszacz. Pomieszczenie to powinno być skutecznie wentylowane, co wymaga zamontowania odpowiednich urządzeń.

 

Basen ogrodowy z niecką zagłębioną w gruncie można wybudować w dowolnym czasie, ale koszty i ilość prac będą na pewno mniejsze, gdy wykonamy go jeszcze przed urządzeniem ogrodu. W urządzonym już ogrodzie znacznie łatwiej ustawić basen naziemny.

 

Niezależnie od tego, jaki basen wybierzemy, musimy doprowadzić do niego wodę, prąd i odprowadzić zeń ścieki, co warto uwzględnić przed wykonaniem instalacji w domu. Jeśli woda w basenie ma być podgrzewana, można wykorzystać do tego np. domową instalację grzewczą, a to trzeba zaplanować przed wykonaniem projektu c.o.

Monika Kuśnierowicz


Pobierz wersję pdf: Baseny
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!