Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005

Dachówki ceramiczne czy cementowe?

W moim domu więźba dachowa jest przygotowana pod pokrycie ciężkie. Mogę więc wybierać między dachówkami ceramicznymi a cementowymi. Ale na co się zdecydować? Wiem, że dachówki cementowe są trochę tańsze. Ale na pewno są jeszcze istotne różnice. Specjalnie oglądałem domy i „na oko” nie widać różnicy między nimi a...
Pytanie Czytelnika

 

W moim domu więźba dachowa jest przygotowana pod pokrycie ciężkie. Mogę więc wybierać między dachówkami ceramicznymi a cementowymi. Ale na co się zdecydować? Wiem, że dachówki cementowe są trochę tańsze. Ale na pewno są jeszcze istotne różnice. Specjalnie oglądałem domy i „na oko” nie widać różnicy między nimi a zwykłymi, ceramicznymi.

 


Obydwa rodzaje tych dachówek przeznaczone są do krycia dachów o dużym spadku. Należą do pokryć ciężkich i w związku z tym wymagają wytrzymałej więźby dachowej. Ułożone na dachu wyglądają podobnie, ale różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane, ilością dostępnych wzorów, sposobem konserwacji i przede wszystkim ceną.

Redakcja

Cechy dachówek, zalety i wady

Dachówki ceramiczne

Ceni się je za walory estetyczne i techniczne. Są też produktem ekologicznym, ponieważ wytwarza się je z naturalnego surowca (gliny, do której dodaje się komponenty uszlachetniające, podnoszące jakość gotowych wyrobów). Dach pokryty dachówką ceramiczną jest trwały (wytrzymuje ok. 100 lat) i zapewnia dobry klimat w chronionym budynku.

Wykazuje też dużą odporność na warunki atmosferyczne, m.in. na kwaśne deszcze i duże różnice temperatury. Znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie występują duże opady śniegu. Dobrze też tłumi hałas, dzięki czemu wewnątrz domu nie słychać uderzeń kropli deszczu. Dachówki ceramiczne są niepalne, mało nasiąkliwe i mrozoodporne – wytrzymują 150 cykli zamrażania. Mają też zdolność akumulacji ciepła.

Dachówki cementowe

Należą również do pokryć trwałych (wytrzymują 70-100 lat), niepalnych, nienasiąkliwych i mrozoodpornych (wytrzymują 100 cykli zamrażania i rozmrażania). Dachówki cementowe produkuje się z wyselekcjonowanego piasku kwarcowego, cementu i wody. Aby nadać im żądany kolor, barwi się je w masie, dodając do niej naturalne pigmenty, i dodatkowo maluje powierzchniowo farbami akrylowymi - nierozpuszczalnymi w wodzie, odpornymi na zmiany temperatury i na działanie promieni słonecznych UV. Warstwa farby zmniejsza też porowatość powierzchni, dzięki czemu są mniej niż dachówki ceramiczne podatne na porastanie mchem i na wszelkie zabrudzenia.

nadają się do renowacji dachów obiektów zabytkowych i do pokrywania dachów nowoczesnych domów. Różnorodność wzorów i niezwykle bogata paleta kolorów pozwala na oryginalne, nietypowe zestawianie barwy dachu z pozostałymi elementami domu.


Pobierz wersję pdf: Dachówki ceramiczne czy cementowe?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!