Budujemy Dom 1-2/2010

Rok 2010 w miesięczniku Budujemy Dom to początek nowego cyklu artykułów Budujemy Bez Błędów (B3) Jarosława Antkiewicza. Pierwsze z nich zostaną poświęcone fundamentom, ścianom zewnętrznym i stropom, kolejne będą dotyczyć m.in. schodów, ścian działowych, konstrukcji stropu, pokrycia dachu i rynien.

Styczniowo-lutowy numer Budujemy Dom zawiera sześć reportaży - sprawozdanie z walki z polskimi urzędami, relacja z montażu pompy ciepła czy historie budowy domów osób należących do Klubu Budujących Dom.

Raport, na który zwracamy szczególna uwagę, to „Dom przyjazny alergikowi”. Omawiamy w nim najważniejsze dla budujących dom tematy: wilgoć w domu, wentylacja, odkurzanie i uzdatnianie wody.

Reportaż

Wierzby za oknem

Interesuję się historią i dużą wagę przykładam do wartości patriotycznych – mówi Marek Hanyga, inżynier elektryk, właściciel firmy „Hanmar”, która od 26 lat zajmuje się sprzedażą oraz naprawą elektronarzędzi.

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Dom dla czwórki

Ewa i Tomasz kilka lat temu zbudowali dom dla czteroosobowej rodziny. Przestronny i funkcjonalny, o powierzchni 272,4 m2, dający im poczucie komfortu po mieszkaniu w bloku. Od kiedy jednak wyprowadziła się córka, rodzinne gniazdo stało się dla nich za duże. W przyszłości planują więc budowę kolejnego. Tym razem będzie to dom o połowę mniejszy, na mniejszej działce, ale koniecznie w tej samej okolicy. Bo miejsce wybrali znakomicie.

Na emeryturę pod miasto

Jerzy i Maria już kilka lat temu przygotowali się do spędzenia jesieni życia za miastem. W tym celu zbudowali dom, położony 35 kilometrów od Warszawy. Choć obecnie muszą dojeżdżać do pracy, grzęznąc w korkach, cieszą się, że niedługo będą tylko korzystać z uroków życia na wsi. W wygodnym przestronnym domu, którego utrzymanie jest porównywalne z kosztami utrzymania ich poprzedniego mieszkania w bloku.

Budujemy bez błędów - B3

Fundamenty

Od fundamentów zależy stateczność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców, a błędy popełnione na tym etapie budowy bardzo trudno poprawić w gotowym już domu. Nie ma jednego idealnego rozwiązania – warto jak najlepiej dostosować fundamenty do warunków gruntowych, cech budynku (przede wszystkim jego masy) czy oczekiwanego tempa prac budowlanych.

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne muszą bezpiecznie przenosić obciążenia na fundamenty, a równocześnie chronić wnętrze przed wpływami atmosferycznymi, hałasem i ucieczką ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Pierwsza z funkcji wymaga wytrzymałości, druga – izolacyjności, a więc cech, które rzadko udaje się pogodzić w jednym materiale. Dlatego ściany zwykle buduje się jako wielowarstwowe.

Temat numeru

Lekarz o alergii

Jesteś alergikiem? Jeśli często atakuje Cię katar, a kładąc się do łóżka często kaszlesz i przyjmujesz co miesiąc antybiotyki – to najprawdopodobniej odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi TAK!

Przyczyny zawilgocenia

Zarodniki grzybów i odchody roztoczy to bardzo silne alergeny. Rozwojowi tych organizmów sprzyja podwyższony poziom wilgotności. Wilgoć w domu szkodzi nie tylko mieszkańcom, ale i budynkowi: jest powodem gnicia drewna, niszczenia tynków i powłok malarskich, przyspiesza korozję stali.

Ogrzewanie

W jaki sposób ogrzewać dom, by było w nim ciepło i przytulnie? Jaki sposób przekazywania ciepła do pomieszczeń wybrać, by był najbardziej przyjazny domownikom, szczególnie tym uczulonym na kurz? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć najbardziej zaleca się ogrzewanie płaszczyznowe, odradza natomiast konwekcyjne i nadmuchowe, wznoszące kurz gromadzący się w domu.

Wentylacja

Domy budowane dawniej zawdzięczały dobrą wymianę powietrza przede wszystkim niekontrolowanemu przepływowi powietrza przez nieszczelności w oknach i drzwiach, ścianach i dachu. W obecnie budowanych domach takich nieszczelności nie ma. Jak zatem wentylować nowoczesne budynki, by mieszkańcy nie mieli problemów ze snem i nie skarżyli się na kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach, jak to się często dzieje w domach, w którym źle działająca wentylacja powoduje zawilgocenie, a nawet zagrzybienie ścian?

Uzdatnianie wody

Woda, z której korzystamy w domu, musi odpowiadać normom określonym przez ministra zdrowia. I mimo że zazwyczaj im odpowiada, to jednak jej jakość nie zawsze odpowiada nam. To, co płynie z kranu, bywa po prostu niesmaczne, źle pachnie i nieprzyjemnie wysusza skórę po umyciu.

Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny w domu alergika? Tak, bo najlepiej radzi sobie z usuwaniem wszechobecnych roztoczy kurzu domowego. Nie unosi go też z jeszcze nieposprzątanych miejsc, bo wessane powietrze wydmuchuje na zewnątrz domu.

Ściany i podłogi

W artykule znajdą Państwo porady na temat produktów, które można stosować do krycia ścian i podłóg w domu alergika. Niektóre z nich opatrzone zostały specjalnymi atestami, m.in. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, inne polecane są jako najbardziej odpowiednie z danej grupy produktów w tych szczególnych przypadkach.

Dom energooszczędny - poradnik

Jak zbudować dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko moda. Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym wzrasta z wielu powodów: najważniejszym są finanse, bowiem dom energooszczędny to taki, który zużywa 3–4-krotnie mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy, a mniejsze straty energii to dużo niższe rachunki za ciepło.

Przegląd rynku

Kotły na paliwo stałe

Nowoczesne kotły na paliwo stałe nie brudzą tak jak kiedyś, a paliwo do nich można uzupełniać co kilka dni. Kocioł na węgiel lub drewno to komfort cieplny za niską cenę i coraz mniej uciążliwości.

Remont i modernizacja

Wymiana drzwi i okien

Wymiana stolarki zimą? Dlaczego nie? Producenci chętniej udzielają rabatów, a zastój w branży sprawia, że łatwiej znaleźć wykwalifikowaną ekipę montażową. Dzięki nowym „cieplejszym” oknom jeszcze tej zimy rachunki za ogrzewanie mogą być niższe. A zatem – do dzieła!

Elektryka

Przestarzała instalacja elektryczna jest potencjalnie niebezpieczna i po prostu niewygodna – brakuje gniazd, a istniejące obwody są przeciążone. Zakres prac przy jej modernizacji zależy od tego na ile odbiega od obowiązujących współcześnie standardów.

Wybieramy i kupujemy

Kolektory słoneczne

Ciepła woda w kranie i gorące grzejniki – wszystko za cenę kilku kolektorów zamocowanych na dachu! Niestety, to zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Zatem Instalowanie kolektorów ma jedynie wymiar ekologiczny! i to też nie jest cała prawda. To dwa skrajne poglądy, które nieustannie krążą na forach internetowych, w dyskusjach publicznych i folderach informacyjnych. Warto sprawdzić, jak jest naprawdę.

Inspiracje wnętrzarskie

Domowy salon kąpielowy

Jest marzeniem wielu z nas – przestronna i wysoka, zalana światłem, luksusowo wyposażona. Ozdobiona kryształami i złotem, które kamuflują jej sanitarny charakter. W takich dążeniach nie ma nic dziwnego – pałacowa łazienka pozwala doznać pełnego oczyszczenia, zrelaksować się i odnowić siły po długim dniu. A także poczuć się po prostu po królewsku!

Pompa ciepła w praktyce - kompleksowy poradnik

Dlaczego pompa ciepła?

W Polsce co trzeci inwestor budujący własny dom poważnie rozważa zastosowanie pompy ciepła. Zastanów się i Ty!

Reportaż z budowy

Mur przepisów

„Error ignorantia iuris nocet” – nie jest to wbrew pozorom komunikat z zawieszającego się komputera, tylko łacińska maksyma o tym, iż nieznajomość prawa szkodzi. Czasami komuś z nas wydaje się, że coś wie, bo: sąsiad mówił, w gazecie było napisane, logika wskazuje. Warto porzucić te złudzenia! Polski system prawny nie toleruje najmniejszych nawet błędów, a zgnębiony obywatel powinien znać swoje miejsce, gdyż w przeciwnym razie... przychodzi mu za brak wiedzy słono płacić. Dosłownie i w przenośni.

Wybierać racjonalnie

Najczęstszy błąd popełniany przez inwestorów to porównywanie urządzeń o różnych standardach. Piec węglowy jest rzeczywiście stosunkowo tani, ale jego zaawansowanie techniczne trudno porównywać z pompą ciepła.

Trzeba dobrze policzyć koszty

W Polsce najczęściej domy jednorodzinne mają powierzchnię w granicach 140–170 m2. Realny koszt pompy ciepła z sondami pionowymi oraz wykonaną podłogówką kształtuje się dla takiego domu na poziomie 60–70 tysięcy złotych.