Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2010

Jak zbudować dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko moda. Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym wzrasta z wielu powodów: najważniejszym są finanse, bowiem dom energooszczędny to taki, który zużywa 3–4-krotnie mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy, a mniejsze straty energii to dużo niższe rachunki za ciepło.

Jak zbudować dom energooszczędny?
(rys. Archipelag)
W artykule tym, rozpoczynającym cykl energooszczędnych inspiracji, przybliżymy Państwu tematykę energooszczędnego budowania. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniej działki, jakimi cechami powinien charakteryzować się projekt energooszczędnego domu, przy użyciu jakich materiałów i w jaki sposób go zbudować, oraz jak użytkować, by świadomie i w racjonalny sposób oszczędzać energię.

 

Zapotrzebowanie na ciepło w domach standardowych, spełniających obowiązujące normy wyrażane tzw. współczynnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło, wynosi EA średnio 100–120 kWh/m2•rok. Domy energooszczędne to takie, w których współczynnik ten wynosi 15–45 kWh/m2•rok. Jak więc zbudować taki dom?

 

By budynek mógł nosić miano budynku o minimalnych kosztach eksploatacyjnych poza odpowiednim projektem musi być wykonany z dbałością o jakość materiałów i procesów budowlanych. Nie należy zatem kupować materiałów niewiadomego pochodzenia, bez atestów i zatrudniać przypadkowych wykonawców bez fachowego nadzoru.

 

Konieczne jest więc zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Szczególnie ryzykowne jest powierzenie specjalistycznych robót ekipom bez autoryzacji producenta montowanych urządzeń.

Wybór działki

Szukając działki warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania, na pierwszy rzut oka nieatrakcyjnych, naturalnych warunków terenowych: wszelkich zagłębień, skarp, nachylenia terenu, a nawet istniejących drzew. elementy mogą i powinny być wykorzystane do oszczędzania energii, podobnie precyzyjne zorientowanie budynku stron świata. To dobra wiadomość dla właścicieli nietypowych działek.

 

Niestety wykorzystanie naturalnych warunków terenu do budowy energooszczędnego domu możliwe jest właściwie tylko w projektach wykonywanych na indywidualne zamówienie.

 

Joanna Dąbrowska

 

Pełny artykuł w PDF Jak zbudować dom energooszczędny?

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!