Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2010

Wymiana drzwi i okien

Wymiana stolarki zimą? Dlaczego nie? Producenci chętniej udzielają rabatów, a zastój w branży sprawia, że łatwiej znaleźć wykwalifikowaną ekipę montażową. Dzięki nowym „cieplejszym” oknom jeszcze tej zimy rachunki za ogrzewanie mogą być niższe. A zatem – do dzieła!

Wymiana drzwi i okien
(fot. Sokółka Okna i Drzwi)
Montaż stolarki zimą to oczywiście sytuacja szczególna: wymaga liczenia się z pogodą i stosowania odpowiednich materiałów montażowych. Roboty powinno się zaplanować na okres, w którym temperatura nie spada poniżej –5°C. Trzeba stosować specjalne pianki montażowe i zaprawy.

 

Budynek powinien być ogrzewany. Z częścią prac można poczekać do wiosny, ale trzeba koniecznie zamontować parapety zewnętrzne, by woda nie podciekała pod okno i nie zawilgociła ścian. Jeśli przy okazji przeprowadza się większy remont, prace należy zaplanować następująco:

  • okna: drewniane wstawia się po otynkowaniu ścian i zabetonowaniu podłóg, ponieważ pod wpływem wilgoci mogą się wypaczyć; te z PVC można wstawić w dowolnym momencie;
  • drzwi: po otynkowaniu ścian i ułożeniu posadzek.

Co proponują sprzedawcy?

Oferta producentów może zaskoczyć, bo z roku na rok staje się coraz bogatsza, a technologie produkcji stolarki stale się rozwijają.

 

Na pewno nie warto kierować się wyłącznie ceną i wybierać stolarki najtańszej, bo zwykle oznacza to gorszą jakość, a oszczędzanie na jakości rzadko się opłaca. Trzeba zwrócić uwagę na to, by nowe okna i drzwi były funkcjonalne (łatwo się otwierały i zamykały), szczelne, ciepłe i bezpieczne. Niektóre z tych parametrów określa się liczbami.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

 

Pełny artykuł w PDF Wymiana drzwi i okien

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!