Budujemy Dom 1-2/2011

Dasz radę! – dodatek do miesięcznika Budujemy Dom17 kroków do wbicia łopaty

Jeśli dopiero marzysz o własnym domu, mamy dla Ciebie coś specjalnego – gazetę "Dasz radę!" – dodatek do miesięcznika "Budujemy Dom". Ta multimedialna gazeta ma jasną misję – wesprzeć tych co chcieliby zbudować dom, ale się boją. Dla wzmocnienia morale warto przeczytać kroniki klanów.

To niesamowite, jak zbliża ludzi budowanie identycznych (niemal) domów, w różnych odległych od siebie miejscach. Na forum.budujemydom.pl grona osób budujących dom według tego samego projektu katalogowego są nazywane klanami. Ich wpisy na forum tworzą blogi nazywane kronikami klanów.

Na łamach gazety "Dasz radę!" poprowadzimy Cię od marzeń do pozwolenia na budowę. Pomożemy Ci wybrać projekt swojego domu, działkę, bank kredytowy i poprowadzimy Cię przez 17 kroków od marzeń do uzyskania pozwolenia na budowę i wbicia łopaty pod fundament. Chodź z nami!

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Dom z bali w 75 dni

Zazwyczaj inwestorzy przekraczają początkowy kosztorys budowy o co najmniej 20%. Wiola i Paweł potrafili go utrzymać w ryzach nawet wtedy, kiedy rosły ceny działek, materiałów budowlanych i robocizny. Ponadto sprawili, że dom jest bardzo tani w eksploatacji.

Solidnie i bez pośpiechu

Inaczej buduje się dom ze świadomością, że jest pierwszym i ostatnim w życiu, a inaczej wiedząc, że to tylko przejściowe rodzinne gniazdo. W pierwszym przypadku nie oszczędza się na materiałach budowlanych, izolacji i instalacjach potaniających eksploatację budynku.

Dom eksperta

Dom prefabrykowany

Na początku naszego małżeństwa, a więc dziewięć lat temu, kupiliśmy z Justyną tak zwany typowy projekt domu jednorodzinnego – mówi Dominik Kosmała, dyrektor działu zajmującego się w firmie Wolf-System sprzedażą i marketingiem domów gotowych, prefabrykowanych. – Później pierwotna koncepcja przez wiele lat nieustannie ewoluowała. Skończyło się na tym, że na bazie starych planów powstał zupełnie nowy projekt o indywidualnym charakterze.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Wełna czy styropian?

Wełna mineralna i styropian to najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Każdy ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Co oczywiste przedstawiciele producentów i handlowcy gotowi są dowodzić wyższości „swojego” materiału nad oferowanym przez konkurencję.

ABC mądrego budowania

Okna

Okna muszą zapewnić dobre oświetlenie pomieszczeń, powinny być przy tym ciepłe, ciche i trwałe. Jednak nawet kupując bardzo dobre okna nie zawsze uda nam się to zapewnić. „Diabeł tkwi w szczegółach” – pokazujemy, na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu, by być zadowolonym z wybranych okien.

Wentylacja

Często słyszy się, że wentylacja powinna być energooszczędna, cicha, tania w wykonaniu i eksploatacji. Jednak przede wszystkim powinna być skuteczna, czyli zapewniać ciągłą wymianę powietrza w odpowiedniej ilości. Może być wykonana na wiele sposobów, spośród nich trzeba wybrać najlepszy w konkretnej sytuacji.

Odkurzacz centralny

Co różni odkurzacz centralny od tradycyjnego? Wyobraźmy sobie odkurzacz, którego nie trzeba nosić w czasie sprzątania, prawie go nie słychać, a jego praca nie powoduje ruchu powietrza i wzbijania kurzu. Jeśli chcemy mieć taką instalację, to najlepiej by decyzja zapadła przed wykończeniem domu.

Budujemy bez błędów - B3

Fundamenty

Sposób zaprojektowania i wykonania fundamentów wpływa na stateczność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców. A ponieważ powstają jako pierwsze muszą być nienaganne, bo błędy popełnione na tym etapie budowy będzie bardzo trudno naprawić w już gotowym domu.

Ściany zewnętrzne

Koszt wykonania ścian zewnętrznych stanowi zwykle jedynie ok. 1/10 kosztów całego domu. Biorąc pod uwagę rolę, jaką te elementy odgrywają w całej konstrukcji budynku, wydatki, jakie trzeba ponieść na ich budowę, wydają się tym bardziej niewielkie.

Stropy

Jaki strop wybrać? Najpopularniejsze rozwiązania to stropy żelbetowe w domach murowanych i stropy drewniane w domach z drewna. Choć to rozwiązania najpopularniejsze, to nie jedyne. W domach murowanych możliwe jest wykonanie każdego rodzaju stropu, a w drewnianych niektóre elementy stropu drewnianego, np. podciągi, mogą być wykonane z kształtowników stalowych.

Remontujemy bez błędów

Instalacja elektryczna

Przestarzała instalacja elektryczna jest nie tylko niebezpieczna, ale i niewygodna, gdyż zwykle ma zbyt mało gniazd, a obwody są przeciążone. Działania dobrze wykonanej instalacji praktycznie zaś nie zauważamy – gniazda są tam, gdzie ich potrzebujemy, ręka sama trafia na łączniki, a lampy oświetlają wszystko tak, jak wymaga tego charakter pomieszczenia.

Raport

Instalacja wodna

Bieżącą wodę w domu można zapewnić na dwa sposoby: podłączyć dom do wodociągu lub wykopać własną studnię. Niezależnie od wybranego rozwiązania konieczna jest dobrze przemyślana i wykonana domowa instalacja wodociągowa.

Uzdatnianie wody

Co zrobić, by zdrowa woda płynęła z kranu? Jeśli korzystamy z własnego ujęcia, przede wszystkim musimy zbadać jakość wody i do jej składu dostosować rodzaj i ilość niezbędnych filtrów. Woda z wodociągu nie wymaga uzdatniania, choć może nie odpowiadać nam jej smak lub zapach.

Kanalizacja, szambo czy oczyszczalnia

Jeśli w pobliżu działki, na której budujemy dom, biegnie sieć kanalizacyjna, problem ścieków łatwo rozwiązać. Znacznie trudniej jest, gdy trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Przegląd rynku

Kotły na paliwa stałe

Kocioł na węgiel lub drewno to komfort cieplny za niską cenę i coraz mniej uciążliwości pod warunkiem, że jest to kocioł nowoczesny i dobrze współpracuje z zaprojektowaną instalacją. Chociaż eksploatacja takich kotłów jest bardziej uciążliwa niż olejowych lub gazowych, to można już kupić takie modele, w których paliwo uzupełnia się co kilka dni, a nie co kilka godzin, jak kiedyś.

Oczyszczacze, nawilżacze, osuszacze

Powietrze w domu bywa za suche, a czasem – nadmiernie wilgotne. Obydwie te sytuacje powodują dyskomfort, podobnie jak niepożądane zapachy czy kurz. Remedium na to jest przede wszystkim dobrze działająca wentylacja. Ale i ona może nie wystarczyć, gdy ktoś z domowników jest alergikiem.

Nasz wybór

Wybieramy drzwi zewnętrzne

Dom bez drzwi wejściowych nie istnieje. Nie wystarczy jednak by dom drzwi miał. Przede wszystkim powinien je mieć solidne, bezpieczne, ciepłe, ciche i ładne. W niniejszym zestawieniu pokazujemy, że drzwi dobre i rozsądnie wycenione, to nie muszą być dwa różne modele.

Dylematy

Kolektory słoneczne

Pytanie czytelnika: Witam! Od pewnego czasu zastanawiam się nad instalacją kolektorów. Na razie nie podjąłem decyzji co do ich rodzaju i funkcji, jakie miałyby pełnić w moim domu. Wertowałem publikacje i fora internetowe na ich temat, aby dokonać świadomego zakupu, jednak wciąż mam wątpliwości. Proszę o rady: Jakie realne korzyści płyną z zastosowania kolektorów? Które kolektory są bardziej skuteczne i trwałe – płaskie czy próżniowe? Na jakie parametry kolektorów zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Poradnik urządzania ogrodu

Planowanie ogrodu

Dobrze zaplanowany ogród jest dostosowany do potrzeb użytkowników. Umożliwia relaks, który dla jednych oznacza wypoczynek w altanie czy na hamaku, a dla innych – przekopywanie licznych grządek. Główną ozdobą są w nim rośliny, zaś architektura i nawierzchnie tylko uzupełniają zieleń.

Zrób to fachowo

Układanie kostki brukowej

Fachowo wykonane ścieżki i podjazdy z kostki betonowej są trwałe, wygodne w użytkowaniu i wyglądają estetycznie. Trwałość zapewnia właściwie wykonana podbudowa i kostka odpowiedniej grubości, a wygodę – właściwe wymiary traktów oraz delikatne spadki, dzięki którym na bruku nie tworzą się kałuże.

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Dlaczego pompa ciepła?

W naszych ankietach 40% rozpoczynających budowę domu rozważa zastosowanie pompy ciepła. Co dziesiąty z nich podejmuje ostatecznie decyzję na tak. A jest się nad czym zastanowić.

Reportaż

Perfekcyjne rzeźbienie terenu

Przygotowanie podłoża i ukształtowanie terenu to podstawa dobrego ogrodu. Choć wykonanie tego rodzaju prac jest obecnie drogie, nie warto z nich rezygnować.

Pompa ciepła w nowym i starym domu

Klient przymierzający się do zakupu pompy ciepła próbuje przeważnie zebrać wiele ofert. Jest niemal regułą, iż najbardziej interesuje go cena instalacji. Tymczasem jeżeli jest ona podstawowym kryterium wyboru, wówczas może to oznaczać duże kłopoty.

Dasz radę - 17 kroków do wbicia łopaty

Mniszkieterowie

Czytając tę kronikę, posmakujesz, jak to jest, że człowiek uwikłany w rozwiązywanie mnóstwa problemów i problemików, niekiedy udręczony tymi zmaganiami, widząc swój rosnący dom, potrafi powiedzieć: „cieszę się jak dziecko”.

Kronika klanu Amber

Amber w języku angielskim to odpowiednik słowa bursztyn, na forum portalu budujemydom.pl zaś, to najkrótsze określenie wymarzonych czterech kątów. AMBER bowiem to nazwa jednego z bardzo popularnych projektów domów, o którym dyskutują klanowicze forum budujemydom.pl.

Zanim rozpoczniesz budowę

Nabycie działki – nawet budowlanej – nie oznacza, że będziemy mogli postawić tam dowolny, zgodny z własnym wyobrażeniem dom.