Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011

Pompa ciepła w nowym i starym domu

Klient przymierzający się do zakupu pompy ciepła próbuje przeważnie zebrać wiele ofert. Jest niemal regułą, iż najbardziej interesuje go cena instalacji. Tymczasem jeżeli jest ona podstawowym kryterium wyboru, wówczas może to oznaczać duże kłopoty.

Pompa ciepła Nibe Fighter 1240
(Pompa ciepła Nibe Fighter 1240)
W przypadku tak zaawansowanego technicznie i technologicznie urządzenia, jakim jest pompa ciepła, cena bywa często kryterium wprowadzającym inwestora w błąd.

Dobre rady

Warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników. Pierwszym z nich jest zainteresowanie, jakie wykazuje firma instalacyjna przedstawionym jej przypadkiem.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że rozmowa wstępna, w czasie której wykonawca zbiera informacje na temat specyfiki danego domu, a więc jego posadowienia, warunków geograficznych, wymagań i oczekiwań właściciela, dodatkowych źródeł grzewczych itp., powinna trwać kilkadziesiąt minut – stwierdza Artur Panas z firmy Grasant instalującej pompy ciepła. – Zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, jest bowiem bardzo dużo. Moim zdaniem nie można w odpowiedzialny sposób dobrać pompy ciepła na podstawie krótkiej telefonicznej rozmowy czy lapidarnego e-maila. A pierwszym pytaniem klienta skierowanym do wykonawcy, nie powinno być: ile to kosztuje i czemu tak drogo?, a uzyskanie wiedzy o przygotowaniu zawodowym wykonawcy do pracy, za którą ma mieć zapłacone…

 

Warto zainteresować się również doświadczeniem, jakie ma dana firma i zatrudnieni w niej ludzie. Wykonywanie instalacji grzewczych z pompą ciepła wymaga bowiem sporej praktyki. Teoria jest zaledwie punktem wyjścia. Wykonawca powinien mieć ponadto doświadczenie nie tylko w dziedzinie budowy i działania pomp ciepła, ale również z zakresu konstrukcji budynków, instalacji elektrycznych oraz wodnych.

 

Warto zwracać się do producentów pomp ciepła z prośbą o wskazanie firmy instalacyjnej – podkreśla Artur Panas. – W interesie tych pierwszych jest to, aby ich urządzenia były instalowane w sposób prawidłowy. Mówiąc krótko, nie wskazuje się wykonawców, za sprawą których było wcześniej dużo problemów, gdyż popełniali rażące błędy! Warto również wybierać wykonawcę z regionu, w którym się mieszka. Firma instalacyjna oddalona o kilkaset kilometrów od naszego domu nie jest w stanie zapewnić nam należytej obsługi oraz serwisu. Nawet gdyby bardzo chciała.

 

Marek Żelkowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!