Budujemy Dom 1-2/2012

Mądrze zaprojektować dom to nie lada sztuka. W styczniowo-lutowym wydaniu Budujemy Dom znajdą Państwo wszystko na temat wyboru architekta i projektu, a na deser ranking 99 najlepszych prezentacji katalogowych.

Dla tych, co wybór projektu mają już za sobą radzimy uważne przyglądanie się pracy przy wylewaniu fundamentów czyli Budujemy Bez Błędów - Fundamenty.

W najnowszym Budujemy Dom znajdują się także bezcenne doświadczenia użytkowników: rekuperatorów, kolektorów słonecznych oraz stacji uzdatniania wody. Przybliżamy też temat zmiany typowych żarówek na ich energooszczędne zamienniki.

Projektujemy

Katalogowy czy indywidualny?

Przygotowując się do budowy wymarzonego domu musimy podjąć wiele istotnych decyzji. Z części z nich zdajemy sobie sprawę, jednak jedną z najważniejszych najczęściej podejmujemy zupełnie nieświadomie, w dodatku pozbawieni podstawowej wiedzy koniecznej do dokonania rzetelnego wyboru. Tymczasem konsekwencje tej decyzji ponosić będziemy nie tylko w czasie budowy, ale w zasadzie do końca użytkowania budynku. Mowa tutaj o wyborze nawet nie tyle projektu co raczej sposobu jego wykonania.

Wybieramy architekta

Do inwestorów w Polsce jeszcze nie dotarło, że kupując dobry projekt indywidualny za 10 000 zł, mogą zaoszczędzić 100 000 zł!

Wybieramy projekt

Czym się kierować przy wyborze projektu i jak go twórczo zaadaptować do własnych potrzeb? Pouczające przykłady, jak sobie z tym inni radzą można znaleźć na forum BD w dyskusjach „klanów”, łączących osoby budujące dom według identycznego projektu. Oto interesujące case study – doświadczenia osób budujących dom według bardzo popularnego projektu Amber (forum.budujemydom.pl/amber)

Podpatrujemy i pytamy

Na słonecznej działce bez wysokich drzew

Dom warto budować i wyposażać w taki sposób, aby w razie konieczności jego sprzedaży nie tracił na wartości i „wpadał w oko” potencjalnym nabywcom.

Własny dom bez kredytu

Nawet na działce o powierzchni 1000 m2 można zmieścić parterowy dom. Trzeba mieć tylko odrobinę wyczucia przestrzeni i uważnie wybrać projekt.

Dom daggulki

Gdyby zapytać uczestników internetowego forum miesięcznika Budujemy Dom, czy znają Dagmarę Kasprzyk-Rogal, to tylko pewna część odpowiedziałaby twierdząco. Natomiast nie ma chyba osoby, która nie znałaby daggulki. Na pytanie, skąd jest, odpisuje, naśladując charakterystyczną, śląsko brzmiącą frazę: z samiuśkiego połednia… :). A gdzie to jest konkretnie? Dagmara mieszka w miejscowości Zebrzydowice w pobliżu Cieszyna.

Wentylacja z rekuperatorem

Odpowiedzią na wszelkie niedostatki naturalnego wentylowania budynków jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tezę tę potwierdzają inwestorzy, którzy w taki rodzaj wentylacji wyposażyli swój dom. Choć cała inwestycja wymaga sporych nakładów finansowych, to jej zalety: świeże, czyste powietrze niezależnie od warunków atmosferycznych i znaczące obniżenie kosztów ogrzewania, sprawiają, że coraz więcej budujących własny dom decyduje się na taką instalację.

Kolektory słoneczne

Wszystko wskazuje na to, że ceny gazu, oleju i elektryczności nadal będą miały tendencję wzrostową. Konkurencja na rynku instalacji solarnych sprawia natomiast, że ich ceny nieco spadają. Chcąc zamontować kolektory, można także ubiegać się o dotację z funduszy unijnych (zbiorową), albo o dopłatę NFOŚiGW do kredytu (dla inwestorów indywidualnych). Warto pomyśleć więc o obniżeniu kosztów przygotowania ciepłej wody oraz wsparciu systemu ogrzewania w budynku, czerpiąc energię od słońca

Uzdatnianie wody

Właściciele jednorodzinnych domów chcą mieć w kranie zdrową, smaczną wodę bez zapachów i myć się w miękkiej i nie wysuszającej skóry. Zależy im, by woda nie osadzała zanieczyszczeń w rurach instalacji hydraulicznej i grzewczej oraz nie niszczyła drogich urządzeń. W celu uzyskania takiej wody są skłonni zastosować nowoczesne technologie, które pomagają ją uzdatnić bez względu na to czy czerpana jest z własnej studni, czy płynie z wodociągu.

Budujemy

Żarówki standardowe i ich zamienniki

W Unii Europejskiej określano już nawet dopuszczalną krzywiznę bananów i ogórków. Obecnie jesteśmy na etapie wycofywania tradycyjnych żarówek i zastępowania ich bardziej energooszczędnymi zamiennikami. Z założenia ma to przynieść znaczne oszczędności w zużyciu prądu, jednak w rzeczywistości wymuszona odgórnie wymiana ma też swoje negatywne strony, a przede wszystkim nie zawsze jest uzasadniona. Ponadto handlowcy i zwykli użytkownicy znaleźli sposoby na obejście niewygodnych przepisów.

Zdrowy i oszczędny dom

Budowa zdrowego i oszczędnego domu to nie tylko moda. Zainteresowanie takim budownictwem wzrasta z wielu powodów: najważniejszym są finanse, bowiem dom oszczędny to taki, który zużywa 3–4-krotnie mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy, a to oznacza dużo niższe rachunki za ogrzewanie. W cyklu dziewięciu artykułów przybliżymy Państwu tematykę energooszczędnego budowania. W pierwszym odcinku podpowiemy, na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniej działki, jakimi cechami powinien charakteryzować się projekt energooszczędnego domu, przy użyciu jakich materiałów i w jaki sposób go zbudować oraz jak użytkować, by świadomie i w racjonalny sposób oszczędzać energię.

Jak się mądrze zabrać do budowy domu?

Budowa domu to złożona inwestycja, składa się bowiem z wielu skomplikowanych elementów i żadnego z nich nie wolno bagatelizować. Dlatego do budowy domu, jak do każdego zadania, trzeba się dobrze przygotować. Lepiej o wszystkim pomyśleć wcześniej, rozważyć wszystkie możliwości, by potem podejmować tylko trafne decyzje, zadawać fachowcom konkretne pytania i wiedzieć, czego od nich wymagać.

Fundamenty

Każdy budynek musi być stabilnie oparty na gruncie, dlatego zaprojektowanie i wykonanie fundamentu wymaga szczególnej dbałości; wszelkie błędy bardzo trudno naprawić, a koszty z tym związane mogą być niebagatelne.

Ściany zewnętrzne

Rodzaj technologii wznoszenia ścian zewnętrznych domu rzutuje na pracochłonność robót i rodzaj sprzętu, jaki trzeba zastosować. Materiały, z których wznosimy przegrody, mają natomiast wpływ na ich właściwości. Oczywiste jest, że ściany muszą być wytrzymałe na duże obciążenia, ale oprócz tego powinny zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń oraz chronić przed hałasem.

Stropy

Zdarza się, że najpopularniejsze stropy gęstożebrowe wykonywane są przez przypadkowe, niewykwalifikowane ekipy budowlane. Trzeba wtedy wiedzieć, jak taki strop powinien być układany i w jaki sposób się do tego przygotować. Ponadto, wszelkie modyfikacje konstrukcji stropowej przewidzianej w projekcie muszą być zatwierdzone przez projektanta i kierownika budowy.

Woda w domu

Zapewnienie wody dla domu może kosztować równie dobrze dwa, jak i dwadzieścia tysięcy złotych. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to oczywiście przyłączenie domu do znajdującego się w pobliżu wodociągu. Jednak często to niemożliwe i nawet na obrzeżu wielkich miast trzeba zainwestować w studnię, pompę, zbiornik i stację uzdatniania. Dobór tych elementów oraz wykonanie instalacji domowej wymaga wiedzy, bo trzeba dostosować się do istniejących warunków.

Kanalizacja

Odprowadzenie ścieków to najpoważniejszy problem w domowej kanalizacji. Kanalizacja zbiorcza, szambo i oczyszczalnia to kompletnie różne rozwiązania. Natomiast instalacja wewnątrz budynku powinna działać bezawaryjnie i być wykonana tak by nie było jej widać słychać ani czuć.

Kotły na paliwa stałe

Ogrzewanie paliwem stałym (węglem, drewnem, brykietem) to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Najprostszy kocioł na paliwo stałe kupimy już za 1500 zł. Modele z rozbudowanymi układami sterowania i bogatym wyposażeniem kosztują ponad 10 000 zł.

Instalacja elektryczna

Podczas doboru elementów domowej instalacji elektrycznej warto pamiętać o rozwiązaniach, które znacznie zwiększają komfort jej użytkowania. Bardzo praktyczne są łączniki schodowe czy impulsowe albo z diodą elektroluminescencyjną. W rozdzielnicy można zastosować lampki sygnalizujące obecność poszczególnych faz napięcia

Nawierzchnie z kostki brukowej

Na ścieżkach wokół domu oraz na podjeździe i parkingu przydomowym warto mieć nawierzchnię utwardzoną. Świetnie nadaje się do tego kostka brukowa, produkowana z różnych materiałów w wielu wzorach i kolorach.

Styropian czy wełna?

Typowy początek dyskusji o wyższości wełny mineralnej nad styropianem (lub odwrotnie) wygląda tak:

Wybieramy i kupujemy

Grzejniki płytowe

Zima to czas, kiedy wychodzą na jaw wszelkie niedoskonałości domowej instalacji c.o. Szczególnie dokuczliwe mogą okazać się zimne grzejniki. Przed wymianą ich na nowe warto zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z najpopularniejszym obecnie na rynku rodzajem grzejników wodnych – stalowymi grzejnikami płytowymi – i porównać dostępne na rynku produkty.

Urządzamy podwórko i ogród

Planowanie ogrodu. Kolejność robót

Coraz więcej właścicieli traktuje zakładanie ogrodu tak samo poważnie, jak budowę domu. To słuszne postępowanie, ponieważ aby przydomowy ogród był ładny, a przede wszystkim funkcjonalny oraz niewymagający wiele wysiłku w późniejszym utrzymaniu, najpierw trzeba go dobrze zaprojektować, a potem na obszarze całej działki starannie wykonać wiele prac. Ich kolejność nie jest przypadkowa! Zaczynają się od planowania oraz oczyszczenia terenu, następnie obejmują mniej lub bardziej skomplikowane roboty ziemne i budowlane, a dopiero kończą się… siewem trawnika i sadzeniem roślin.

Robimy kurs

Dlaczego pompa ciepła?

Zainteresowanie pompami ciepła wśród ludzi budujących własne domy jest bardzo duże. Jednak na zainteresowaniu bardzo często się kończy, bo na temat tej technologii często brak zrozumiałych dla inwestora informacji – jak to w ogóle działa, do czego można wykorzystać pompę ciepła oraz ile to wszystko będzie kosztowało?