Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012

Żarówki standardowe i ich zamienniki

W Unii Europejskiej określano już nawet dopuszczalną krzywiznę bananów i ogórków. Obecnie jesteśmy na etapie wycofywania tradycyjnych żarówek i zastępowania ich bardziej energooszczędnymi zamiennikami. Z założenia ma to przynieść znaczne oszczędności w zużyciu prądu, jednak w rzeczywistości wymuszona odgórnie wymiana ma też swoje negatywne strony, a przede wszystkim nie zawsze jest uzasadniona. Ponadto handlowcy i zwykli użytkownicy znaleźli sposoby na obejście niewygodnych przepisów.

Żarówki standardowe i ich zamienniki
(fot. Osram)
We wszystkich krajach Unii przyjęto harmonogram wycofywania z obrotu tradycyjnych żarówek. W pewnym uproszczeniu wygląda on następująco:

  • 1 września 2009 – wszystkie z bańką matową („mleczną”); pozostałe o mocy ponad 80 W oraz świetlówki o klasie gorszej niż „A”;
  • 1 września 2010 – o mocy 75 W lub większej;
  • 1 września 2011 – o mocy 60 W lub większej;
  • 1 września 2012 – o mocy 25 W lub większej;
  • 1 września 2016 – wszystkie żarówki o klasie „C” lub gorszej; będzie to dotyczyć głównie żarówek halogenowych.
Wprowadzające te zmiany rozporządzenie (Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 245/2009 z dnia 18 marca 2009 r.) jest obszerne (28 stron) i dla laika praktycznie niezrozumiałe. Być może dlatego od początku z całą sprawą wiąże się szereg nieporozumień.

Czy mogę używać żarówek?

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle ma prawo stosować w swoich domach wycofane żarówki? Czy grozi za to jakaś kara? Unijne przepisy zakazują jedynie „wprowadzania do obrotu” – sklepy mogą wyprzedać już posiadane zapasy, a my możemy nadal używać żarówek. Grozi nam najwyżej problem z kupieniem nowych w miejsce zużytych.

 

Zmiany dotyczą jedynie typowych żarówek, używanych jako tzw. oświetlenia ogólnego. Żarówki specjalne, np. o zwiększonej odporności na wstrząsy, z założenia przeznaczone np. do warsztatów czy przenośnych opraw zewnętrznych, nadal mogą być sprzedawane bez żadnych ograniczeń. Analogicznie wygląda sytuacja z żarówkami do piecyków, lodówek oraz innych szczególnych zastosowań. Przepisy rozporządzenia nie mają także zastosowania do kierunkowych źródeł światła, czyli wszelkich żarówek (w tym halogenowych) z różnego rodzaju odbłyśnikami (reflektorami), pod warunkiem że 80% strumienia świetlnego zawiera stożek o kącie rozwarcia do 120°.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!