Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012

Ściany zewnętrzne

Rodzaj technologii wznoszenia ścian zewnętrznych domu rzutuje na pracochłonność robót i rodzaj sprzętu, jaki trzeba zastosować. Materiały, z których wznosimy przegrody, mają natomiast wpływ na ich właściwości. Oczywiste jest, że ściany muszą być wytrzymałe na duże obciążenia, ale oprócz tego powinny zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń oraz chronić przed hałasem.

Ściany zewnętrzne
(fot. Termalica (Bruk Bet))
Materiały o jednorodnej strukturze mają wszystkie właściwości, które powinny cechować materiały ścienne, ale pod żadnym względem nie są szczególnie dobre, wszak niektóre własności wzajemnie się wykluczają. Przykładowo, wysoka ciepłochronność jest w sprzeczności z dużą wytrzymałością na ściskanie czy dobrą izolacyjnością akustyczną.

 

Z tego względu wznoszone są ściany warstwowe – dwu- lub trójwarstwowe – połączone ze sobą warstwy o różnych właściwościach gwarantują korzystne parametry ściany. Strukturę warstwową można uzyskać, nakładając kolejno poszczególne warstwy na konstrukcję nośną ściany lub poprzez budowę ściany typu sandwich – z elementów, które w swoim przekroju mają warstwy o różnych właściwościach.

Murowane

Podstawową cechą ścian zewnętrznych jest ciepłochronność. Odpowiednie materiały ścienne umożliwiają uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U poniżej 0,30 W (m2•K) w ścianach jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Natomiast znaczące zmniejszenie przenikalności cieplnej wymaga zastosowania materiałów termoizolacyjnych o odpowiedniej grubości.

 

Oczywiście docieplenie ściany jednowarstwowej względnie dobrej ciepłochronności przekształca ją w ścianę dwuwarstwową, przy czym 1 cm ocieplenia zastępuje 4–5 cm grubości ciepłochronnego materiału ściennego, nie ma więc sensu poszerzać warstwy konstrukcyjnej, jeśli będziemy ją ocieplać.

Jednowarstwowe

Do budowy ścian jednowarstwowych stosuje się materiały ścienne o wysokiej izolacyjności cieplnej – lekkie odmiany betonu komórkowego lub ceramikę poryzowaną. Możliwa do uzyskania ciepłochronność przy ekonomicznie i technicznie uzasadnionej grubości ściany osiąga wartość ok. 0,25 W/(m2•K).

 

Ten rodzaj ścian wymaga dużej staranności wykonania oraz zastosowania specjalnych elementów chroniących przed powstawaniem mostków cieplnych. Na ścianach nośnych spoczywają elementy konstrukcyjne – wytrzymałe żelbetowe nadproża i wieńce stropowe. W przypadku budowy ściany jednorodnej w miejscach ich przebiegu musi być ułożona dodatkowa izolacja cieplna osłonięta od zewnątrz materiałem o podobnych właściwościach co reszta ściany (rys. 1 i 2). Niekiedy można zastosować nadproża systemowe, ale mają one ograniczoną rozpiętość i są dość drogie.

 

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!