Budujemy Dom 1-2/2013

Warto popierać wszystkie działania pomagające propagowaniu budownictwa energooszczędnego, ale powinny to być działania z głową. W rocznym cyklu DOM ENERGOOSZCZĘDNY A TRADYCYJNY z ołówkiem w ręku porównujemy te rozwiązania, za które warto dopłacić budując dom droższy inwestycyjnie, ale tańszy w eksploatacji.

Wskażemy również na te rozwiązania promowane jako energooszczędne, w które nie warto inwestować, bo czas zwrotu poniesionych większych kosztów jest zbyt długi. Będziemy omawiali sztuczki marketingowe niektórych producentów oferujących nieprawdziwe i nieuczciwe rozwiązania energooszczędne.

W pierwszej części cyklu opublikowanego w Budujemy Dom 1-2/2013 przedstawiamy ogólne założenia, które powinien znać każdy inwestor przystępujący do budowy energooszczędnego domu. Podpowiadamy, na które rozwiązania technologiczne warto zwrócić szczególną uwagę, a które nie wpłyną znacząco na zużycie energii przez nasz dom, ale skutecznie zdrenują naszą kieszeń…

Zapraszamy do lektury.

Podpatrujemy i pytamy

340 m2 za 700 000 zł

Mieszkanie w dużym domu nie zawsze oznacza duże wydatki na jego utrzymanie. Dom Agaty i Konrada jest tego przykładem. Ponadto, jego budowa nie była tak kosztowna, jak by się mogło wydawać. Co sprawiło, że tak solidnie zbudowany i wyposażony budynek bez umeblowania kosztował „tylko” 700 000 zł, podczas gdy inni wydaliby na niego dwa razy więcej? Jak to możliwe, że jego utrzymanie kosztuje tyle, co eksploatacja większości mniejszych murowanych domów?

Zgodnie z zasadami feng shui

Ewa i Irek nie chcieli sztampowego domu, zbudowanego według taniego gotowego projektu. Marzyli o niepowtarzalnym domu z wnętrzami, zaprojektowanymi według zasad feng shui. Miał go otaczać na wpół dziki ogród, w którym można obserwować rodzimą faunę i florę.

Kotły na paliwa stałe

Stosowanie kotłów na paliwa stałe jest w Polsce nadal powszechne. Wynika to głównie z ceny paliw i kosztu urządzeń grzewczych, ale również po prostu z przyzwyczajenia. Coraz więcej Polaków podczas doboru tego rodzaju kotłów, oprócz ceny, zwraca jednak uwagę na komfort obsługi i sprawność urządzenia. O zakupie oraz bieżącej eksploatacji opowiedzieli nam użytkownicy różnych kotłów na paliwa stałe.

Kotły gazowe

Nowoczesne kotły gazowe są dla użytkowników niemal bezobsługowe. Wystarczy dobrze zaprogramować ich pracę na automatycznym sterowniku i co roku wykonywać okresowe przeglądy. To jeden z głównych powodów popularności tych urządzeń. Wyjątkowo bogata oferta rynkowa umożliwia ich optymalny dobór do konkretnych potrzeb. Wypowiadający się niżej użytkownicy różnych modeli kotłów gazowych przyznali, że podczas ich wyboru potrzebowali wsparcia fachowców. 

Budujemy i remontujemy

Fundamenty - mocna podstawa

Fundament to podstawa każdego domu. Przede wszystkim powinien być dostosowany do warunków gruntowo-wodnych na działce. Jego wykonaniu warto poświęcić dużo uwagi, bo późniejsze dokonywanie zmian lub poprawek jest bardzo trudne. 

Ściany zewnętrzne

Ściany powinny być mocne, ciepłe, dobrze izolować od hałasu, a jeszcze do tego chcielibyśmy, by były trwałe i niedrogie. Niestety, nie można mieć wszystkiego na raz, a uzyskany efekt zależy nie tylko od użytych materiałów, ale również od liczby i układu warstw w ścianach. 

Stropy

Lista wymagań, jakie powinien spełniać idealny strop jest bardzo długa. Ponadto niektóre cechy trudno ze sobą pogodzić, np. stropy o dużej masie lepiej tłumią dźwięki, co jest bardzo pożądane, gdy już mieszkamy w domu. Jednak w trakcie budowy dobrze, jeśli elementy stropu są lekkie, bo to ułatwia montaż. Jaki więc powinien być dobry strop?  

Dom energooszczędny a tradycyjny

Energooszczędne budownictwo to z jednej strony potrzeba, bo paliwa wciąż drożeją, a z drugiej także moda. Jednak, jak to z modą bywa, łatwo popaść w przesadę. Nie w każdym domu uzasadniony jest montaż najcieplejszych okien, centrali wentylacyjnej o wyśrubowanej sprawności odzysku ciepła, do tego połączonej z wymiennikiem gruntowym, oraz 30 cm izolacji na ścianach. Ciepło oszczędzać warto, ale to, jakie rozwiązania zastosujemy i na ile obniżymy zużycie energii powinno mieć techniczne i ekonomiczne uzasadnienie.

Instalacja wodociągowa

Wodę do domu można dostarczyć z sieci wodociągowej lub z własnej studni. Oba przyłącza wymagają formalności i nakładów finansowych. Zdarza się, że inwestorzy korzystają z obu tych źródeł jednocześnie. Jednak niezależnie od wybranego rozwiązania konieczna jest dobrze przemyślana i wykonana domowa instalacja wodna.

Kanalizacja

Przeciętna, czteroosobowa rodzina wytwarza w ciągu doby nawet 500–600 litrów ścieków. Co z nimi zrobić? Uzależnione jest to od istniejącego uzbrojenia – czy w pobliżu znajduje się sieć kanalizacyjna. Jeśli jej nie ma, trzeba wybrać inne rozwiązanie, które będzie wygodne dla mieszkańców i zgodne z prawem.

Wymiana okien

Spora część właścicieli domów jednorodzinnych płaci zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Uświadamiamy sobie to zimą, szczególnie podczas dużych mrozów. W większości przypadków przyczyną największej ucieczki ciepła są okna: stare, nieszczelne, wypaczone lub po prostu o wysokim współczynniku przenikania ciepła.

Wybieramy i kupujemy

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie

Właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny harmonizuje z wystrojem wnętrz i działa sprawnie, a dobrze zaplanowane oświetlenie zapewnia domownikom komfort podczas pracy i odpoczynku. Inwestorzy często jednak gubią się w mnogości dostępnych rozwiązań. Najważniejsze, aby pamiętać, że kryterium wyboru powinna stanowić jakość, nie cena.

Odkurzacz centralny

O zaletach sprzątania za pomocą odkurzacza centralnego nie trzeba już nikogo przekonywać. Wygoda i łatwość obsługi urządzenia oraz gwarancja usuwania zakurzonego powietrza poza budynek sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na jego montaż. Sama instalacja jest prosta, dlatego najmniej kosztowna ze wszystkich domowych instalacji. Obecnie każdego na nią stać.

Kominy

Komin to element domu, którego roli często nie doceniamy. Tymczasem źle dobrany i niepoprawnie użytkowany może przysporzyć wiele kłopotów: trudności z rozpaleniem ognia w kominku, zbyt duże zużycie paliwa, zwiększenie osadzania się sadzy oraz powstawanie dużych ilości kondensatu. Nieodpowiedni komin często zaburza także działanie automatyki kotła oraz sprawia, że ciąg jest za duży lub za mały. W ekstremalnych sytuacjach może nawet doprowadzić do pożaru.

Kostka brukowa

Ścieżki ogrodowe, taras ziemny oraz podjazd możemy wyłożyć brukiem betonowym, kamiennym oraz klinkierowym, pamiętając, aby na nawierzchnie, po których będą poruszać się samochody zastosować grubszy materiał. Dostępna na rynku kostka drewniana nie znosi natomiast dużych obciążeń, ale można nią utwardzać trakty piesze. Poszczególne rodzaje bruku nadają ogrodowi charakterystyczny klimat, różnią się także ceną, sposobem układania i trwałością, zatem wymagają odmiennej pielęgnacji.

Hydromasaż

Obecnie wiele dostępnych na rynku wanien, kabin i paneli prysznicowych jest wyposażonych w funkcję hydromasażu. Choć są one nieco droższe od tradycyjnych, czasami warto głębiej sięgnąć do kieszeni pamiętając, że masaż wodny – zwłaszcza po ciężkim dniu – znakomicie relaksuje. Dzięki niemu czas, który i tak poświęcilibyśmy na kąpiel, może zostać wykorzystany bardziej efektywnie.

Kolektory słoneczne

PYTANIE CZYTELNIKA Na czym właściwie polega różnica pomiędzy kolektorami płaskimi i próżniowymi? I czy te ostatnie są rzeczywiście na tyle lepsze, by znacznie do nich dopłacić? Zastanawiam się też ile właściwie można zaoszczędzić dzięki kolektorom?

Grzejniki

Nasze domy wymagają ogrzewania. Ciepło do pomieszczeń mogą dostarczać różnego rodzaju grzejniki albo ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne). Choć ogrzewanie podłogowe przez ostatnie lata bardzo się upowszechniło, to grzejniki nadal mają wielu zwolenników. W niektórych sytuacjach są też lepszym wyborem niż podłogówka.

Agregaty prądotwórcze

Stwierdzenie, że jesteśmy całkowicie zależni od prądu, każdy uzna za frazes. Jednak ci, którzy doświadczyli skutków przerw w jego dostawach wiedzą, że nie ma w tym przesady. Awaria w dostawie prądu oznacza zazwyczaj brak oświetlenia, ogrzewania, wody, możliwości przechowywania i przygotowywania posiłków oraz szansy na komunikację ze światem – także przez urządzenia mobilne o krótkim czasie działania na baterii. Jeśli często musimy mierzyć się z takimi wyzwaniami, powinniśmy poszukać alternatywy dla zasilania sieciowego i kupić agregat prądotwórczy.

Wyłączniki różnicowoprądowe

Do upływu prądu dochodzi, gdy np. ktoś dotknie przewodu bez izolacji albo metalowej obudowy uszkodzonego urządzenia, znajdującej się pod napięciem. W takiej sytuacji odpowiednio dobrany wyłącznik różnicowoprądowy szybko odcina zasilanie uszkodzonego obwodu, niejednokrotnie ratując życie tej osobie.

Wyłączniki naprądowe

Wyłączniki nadprądowe (nadmiarowoprądowe) to podstawowe zabezpieczenie w każdej instalacji elektrycznej. Mają za zadanie przerwać dopływ prądu w razie przeciążenia i zwarcia.

Poradnik urządzania ogrodu

Etapy zakładania ogrodu

Ogrody japońskie wtopione są w krajobraz i płynnie łączą się z domem. Niejako w myśl tej filozofii traktujemy ogród jako dodatkowy pokój, w którym można się zrelaksować po ciężkim dniu. Jego urządzenie jest więc tak samo istotne, jak aranżacja wnętrza domu, choć o ogrodzie często przypominamy sobie dopiero w okresie wiosennego rozkwitu. A to zima jest najlepszym czasem na jego planowanie.

Azjatyckie inspiracje

Żwirowe placyki z ceramicznymi dzbanami przypominają właścicielom dłuższy pobyt w Turcji. Przy okazji, tego rodzaju aranżacje z naturalnego kamienia zdobią ogród założony na ubogim piaszczystym gruncie.

Pompa ciepła

Pompa ciepła. Fakty i mity

Pompy ciepła są tanie w eksploatacji, banalnie łatwe w obsłudze, trwałe i niezawodne. Jednak przeciętny inwestor nie ma pojęcia jakie urządzenie będzie pasować do jego domu, a w zasadzie nawet jak ono działa. Brak wiedzy to główna przeszkoda w ich upowszechnieniu.