Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015

Ściany zewnętrzne i stropy

Ściany zewnętrzne i stropy powinny być wytrzymałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i stanowić barierę dla hałasu. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba wybrać odpowiednie materiały i technologię budowy.

Pożądane cechy ścian

Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne.

Wytrzymałość

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia – stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Ponieważ jednak domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie, powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne. Ponadto materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie, dlatego np. w nadprożach okiennych czy wieńcach, gdzie działają też siły rozciągające, stosuje się wzmocnienie w postaci zbrojenia.

Trwałość

Ściany narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i promieni UV. W związku z tym materiały do wykończenia elewacji muszą być nienasiąkliwe, odporne na mróż i na płowienie koloru, spowodowane działaniem słońca. Pod względem trwałości, wyróżniają się ściany trójwarstwowe, szczególnie te, których warstwa elewacyjna została wykonana z cegły klinkierowej. To bardzo trwały materiał, który bez odnawiania wytrzymuje nawet kilkadziesiąt lat. Mniej trwałe i odporne na uszkodzenia są tynki cienkowarstwowe, stanowiące wierzchnią warstwę w ścianach dwuwarstwowych (nakładane na styropian lub wełnę mineralną) – przeważnie wymagają pokrycia farbą co kilka lat. Tradycyjne tynki cementowo-wapienne, stosowane obecnie na ścianach jednowarstwowych, są jeszcze mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ale kilkakrotnie grubsza warstwa sprawia, że nie tracą swoich właściwości przez wiele lat.

Norbert Skupiński
fot. Termalica

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!