Budujemy Dom 1-2/2016

W tym numerze, szczególnie zachęcam Państwa do lektury Poradnika dla inwestora rozpoczynającego budowę. Jest to opracowanie składające się z czterech części. Zaczynamy od wyboru działki i projektu, poprzez stan surowy i instalacje docieramy do wykańczania.

Polecam od razu przeczytać cały poradnik. W racjonalny sposób pokazujemy w nim, z jakimi dylematami spotka się inwestor, i jaki podjęte wówczas decyzje mają wpływ na dalszy proces inwestycyjny.

Życzę miłej lektury
Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Dom w pigwowcach

Dom Magdy i Rafała doskonale wpisuje się w przestrzeń zadrzewionej działki, dzięki naturalnym materiałom elewacyjnym i klasycznej bryle, przykrytej czterospadowym dachem. Para celowo zrealizowała projekt z odważnymi przeszkleniami, które nadają budynkowi nowoczesny rys.

Na osiedlu strzeżonym

Dom z elegancką i proporcjonalnie rozrzeźbioną bryłą, Ilona i Piotr zbudowali na strzeżonym osiedlu. Tu bowiem, w sąsiedztwie rodziny i znajomych, znaleźli bezpieczeństwo i wzajemną pomoc.

Dlaczego dom energooszczędny?

Wymagania względem energooszczędności budynków od lat rosną. Dbanie o niski poziom zużycia energii ma niewątpliwie sens, jednak nie jest celem samym w sobie. Jaki poziom jest racjonalnie uzasadniony, będziemy wyjaśniać w kolejnych artykułach z naszego cyklu.

Ściany i stropy

Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.

Woda w domu

Woda to podstawowe medium – bez niej nie tylko nie da się mieszkać w domu, ale w zasadzie nawet prowadzić budowę. Dlatego najważniejsza sprawa, to zapewnić samo zaopatrzenie w wodę. Potem przychodzi czas na wykonanie rurociągów wewnątrz budynku oraz rozwiązanie problemu przygotowania ciepłej wody.

Rozmowy z Majstrem Guru - Ogrzewanie

Każda budowa domu oznacza konieczność podjęcia tysiąca decyzji, począwszy od wyboru miejsca na przyszłe siedlisko, przez wybór projektu, źródła ciepła, wody, niezbędnych instalacji i wszystkiego w co dom wyposażyć trzeba. Możliwości jest bardzo dużo, uwarunkowań i zależności również, dlatego bez fachowego doradztwa trudno wybrać te najbardziej optymalne dla konkretnego budynku. Proponujemy więc cykl rozmów z fachowcem, który w przystępny sposób rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące domowych instalacji. Oto pierwsza z nich – dotycząca ogrzewania.

Alternatywne technologie budowy domu

Około 90% domów jednorodzinnych w Polsce wznosi się jako murowane. Jednak inne technologie stopniowo zdobywają rynek. A zachodzące zmiany, np. zaostrzanie wymogów energooszczędności, sprzyja właśnie takim niestandardowym rozwiązaniom.

Kotły na paliwa stałe

Wykorzystanie paliwa stałego – węgla, drewna, brykietów – to jeden z tańszych sposobów na ogrzewanie domu. Jednak obsługa nawet najbardziej zautomatyzowanych urządzeń jest dość uciążliwa i na takie rozwiązanie decydują się głównie właściciele domów położonych na terenach bez dostępu do sieci gazu ziemnego.

Osprzęt elektroinstalacyjny

Większość osób wybiera osprzęt elektroinstalacyjny o standardowych funkcjach. Producenci oferują jednak wiele nowoczesnych rozwiązań – dizajnerskie gniazda i łączniki oraz zaawansowane urządzenia, umożliwiające sterowanie natężeniem światła, roletami, a nawet ogrzewaniem.

Wanny z hydromasażem

Wannę z hydromasażem można kupić już za niespełna 2 tys. zł, choć w sprzedaży są też modele kosztujące kilkanaście tysięcy lub jeszcze więcej. W zależności od tego, ile wydamy, dostaniemy produkt standardowy bądź ekskluzywny, pozwalający stworzyć w domu prawdziwą strefę relaksu. Podpowiadamy, jak rozeznać się w tak zróżnicowanej ofercie rynkowej.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników

Choć sposób działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych jest zupełnie inny, oba urządzenia przechwytują i przetwarzają energię od słońca. Pierwsze przekazują pozyskane ciepło wodzie użytkowej, a drugie produkują prąd. O przydatności obu instalacji opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.

Kominki Czytelników

Nikt nie chce marnować ciepła wyprodukowanego przez kominek, nawet jeśli pali się w nim dla przyjemności. Właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych rezygnują z więc z nieefektywnych kominków z otwartym paleniskiem – na rzecz wkładów zamkniętych. Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z instalacją c.o. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu specjalnymi kanałami (DGP). Jeszcze inni wybierają kozy lub nowoczesne piece kaflowe. Oto, jakie kominki zastosowali u siebie nasi Rozmówcy.

Domy energooszczędne i pasywne

Jakie są pod względem energooszczędności polskie domy? Niestety, diagnoza wypada nieciekawie. Zgodnie z raportami firm zajmujących się audytami i certyfikacją, także wiele nowych domów nie osiąga nawet standardów narzuconych przez obecnie obowiązujące prawo. Jeszcze gorzej jest ze starszymi domami i nic dziwnego, że zauważają to również internauci.

Budujemy i remontujemy

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - formalności

Wybór działki, projektu i ekipy wykonawczej to kluczowe decyzje, jakie trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Należy je dobrze przemyśleć, bo od nich zależą koszty i tempo prac, a także późniejszy komfort mieszkania.

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - stan surowy

Podczas planowania stanu surowego budynku inwestor musi rozstrzygnąć kilka istotnych dylematów. Z projektantem trzeba ustalić sposób wykonania fundamentów, ścian, stropów i dachu. Na tym etapie nasz dom nabiera już realnych kształtów.

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - instalacje

Instalacje, choć zazwyczaj niewidoczne – bo ukryte w ścianach, podłogach i sufitach – są niezbędnym elementem w każdym domu. Dzięki nim po budynku rozprowadzane jest ciepło, prąd, woda. Aby ich układ był jak najmniej skomplikowany, a montaż odbył się bezproblemowo, należy je zaplanować już na etapie opracowywania koncepcji budynku.

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie

Po wykonaniu stanu surowego domu i ułożeniu niezbędnych instalacji, przychodzi czas na ostatni etap budowy – wykończenie i urządzenie pomieszczeń. W porównaniu z poprzednimi, ten jest zdecydowanie przyjemniejszy. Nie znaczy to jednak, że obędzie się bez rozstrzygnięcia kilku trudnych dylematów.

Wymiana okien

Przez stare, nieszczelne okna ucieka z budynku znaczna ilość ciepła. Dlatego wymiana stolarki, choć kosztowna, z pewnością się opłaci – pozytywnie odbije się na kosztach eksploatacji domu i komforcie mieszkania. Warunkiem powodzenia takiej inwestycji jest jednak dobranie okien o odpowiednich parametrach oraz ich prawidłowe zamontowanie.

Sauna w istniejącym domu

Sauna w domu nie jest obecnie luksusem. Spora część osób budujących dom przeznacza na nią oddzielnie pomieszczenie przy jednej z łazienek. Nierzadko właściciele remontowanych budynków, przy okazji tych prac, również postanawiają urządzić saunę np. na poddaszu lub w piwnicy. Oto wskazówki jak się zabrać do takiego przedsięwzięcia.

Wybieramy i kupujemy

Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny ma wiele zalet, a dzięki coraz przystępniejszym cenom mogą się o tym przekonać nie tylko właściciele hoteli czy biur, ale także posiadacze domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując najważniejszy element instalacji – jednostkę centralną – oraz pozostałe akcesoria niezbędne do jej funkcjonowania.

Urządzamy podwórko i ogród

Planowanie ogrodu

Najpierw plan, potem realizacja. To hasło powinno przyświecać wszystkim tym, którzy przystępują do zakładania lub modernizacji ogrodu. Kolejna zasada brzmi – nie warto się śpieszyć – każdy chciałby stworzyć ogród szybko i sprawnie, ale lepiej działać powoli, niż niezgodnie z planem.

Ogród Czytelników - Nowoczesny i regularny

Do geometrycznej bryły domu, architektki krajobrazu dopasowały regularny układ ogrodu. W małej architekturze oraz w doborze materiałów wykończeniowych i roślin – widoczne jest ich nowoczesne podejście do kształtowania przydomowej przestrzeni. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że styl wielu dobranych tu rozwiązań wywodzi się z dawnych ogrodów formalnych.

Robimy kurs

Najważniejsze informacje o pompach ciepła

Od tego numeru zaczynamy cykl artykułów przybliżających sposoby pozyskiwania ciepła i energii z odnawialnych źródeł, za pomocą pomp ciepła, kolektorów słonecznych, wiatraków i ogniw fotowoltaicznych. Oto pierwszy z nich. Nie wszyscy wiemy, że małą pompę ciepła każdy ma w swoim domu, bowiem jest zespołem roboczym chłodziarek. Jeśli w czasie pracy agregatu dotkniemy umieszczonych z tyłu rurek, to z pewnością będą one gorące – mimo tego, że wewnątrz obudowy jest minus kilkanaście stopni. Ciepło na zewnątrz chłodziarki zostało bowiem przetransportowane z komory chłodniczej dzięki sprężeniu i rozprężeniu czynnika chłodniczego, krążącego w obiegu pompy ciepła. Efekt przetłaczania ciepła możemy również spożytkować do ogrzewania domu, korzystając z darmowej energii, zmagazynowanej np. w powietrzu zewnętrznym i w gruncie.