Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016

Ściany i stropy

Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.

Ściany i stropy
Choć do murowania ścian i stropów od lat stosowane są te same znane i sprawdzone materiały, to nie są one identyczne z tymi z lat minionych. Są one bowiem stale udoskonalane. Ponadto oferowane są rozwiązania alternatywne do tradycyjnego murowania, wykorzystujące np. elementy prefabrykowane, takie jak pustaki z betonu z ociepleniem styropianem, kształtki styropianowe z wypełnieniem betonem i kilka innych.

 

Przed podjęciem decyzji dotyczącej technologii stawiania domu, dobrze jest zapoznać się z zaletami i wadami wszystkich metod, znaleźć optymalną w naszym przypadku. Zanim jednak skupimy się na szczegółach murowania warto dowiedzieć się nieco o najważniejszych wymogach, jakie mają spełniać ściany i stropy.

NAJPIERW ŚCIANY... CIEPŁE, WYTRZYMAŁE, TRWAŁE I TŁUMIĄCE HAŁAS

Podstawową cechą – braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ścian zewnętrznych – jest ciepłochronność. Do 1 stycznia 2017 r. współczynnik przenikania ciepła powinien mieć wartość poniżej 0,25 W/(m2•K), po tym czasie wymóg ten będzie wynosił 0,23 i będzie obowiązywał do 1 stycznia 2021 r. kiedy to zmniejszy się do 0,20.

 

Takie wartości U można uzyskać, stosując odpowiednie materiały ścienne w każdej z popularnych technologii jedno- dwu i trójwarstwowej.

Joanna Dąbrowska
FOT. ZCB OWCZARY

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!