Budujemy Dom 1-2/2017

W styczniowo-lutowym wydaniu zajmujemy się szczegółowo prawie wszystkimi możliwymi technologiami budowy. Nie zabraknie cennych informacji i porad również dla budujących dom z popularnych materiałów murowych.

W dziale Błędy na budowie zajmujemy się fundamentami, ścianami i stropami. Jest to bardzo popularna wśród naszych Czytelników rubryka. Liczba popełnianych błędów wydaje się nieograniczona, ale my skupiamy się na tych najczęstszych, których naprawa na późniejszym etapie jest, jeśli w ogóle realna, to nader kosztowna.

Polecam lekturę Posesjonatów. Ci, którzy już wybudowali, dzielą się tam swoim doświadczeniem, przekazują uwagi i przestrogi oraz bezcenne rady, ponadto wskazują, co zrobiliby z perspektywy czasu inaczej. To także bardzo pouczająca i wartościowa lektura.

Życzę w tym roku realizacji wszystkich marzeń i prowadzenia dobrych budów!
Ernest Jagodziński
ernest.jagodzinski@budujemydom.pl

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Wiejski dom w nowoczesnej wersji

Zlecając zaprojektowanie domu na małą działkę, położoną na typowej podmiejskiej wsi, Agnieszka i Paweł chcieli, aby był tradycyjny i zarazem nowoczesny. Są bardzo zadowoleni, że prosta horyzontalna bryła, przykryta dwuspadowym dachem, pasuje do otoczenia i współczesnych trendów w architekturze.

Zaadaptowany bliźniak

Żeby zaoszczędzić możliwie najwięcej miejsca na dwóch małych osiedlowych działkach, ich właściciele porozumieli się i zbudowali bliźniak, a nie dwa różne oddzielne domy. Bliźniak powstał na podstawie gotowego projektu piętrowego domu jednorodzinnego, zaś jego całą klasyczną bryłę celowo wykończono identycznymi materiałami.

Kominki i kozy grzewcze Czytelników

Współczesne zamknięte wkłady kominkowe i wolno stojące piece (nazywane powszechnie kozami) mogą ogrzać cały dom. Większość z nich ogrzewa powietrze, ale są też takie, które włącza się w instalację c.o. z obiegiem gorącej wody, więc ciepło z kominka podnosi temperaturę wody we wszystkich domowych grzejnikach i nawet w zasobniku c.w.u. Obecnie można wybrać idealny model dla każdego budynku i ładnie wkomponować go w wystrój pomieszczeń. Zapytaliśmy kilku Czytelników, jak funkcjonują kominki w ich domach.

Pompy ciepła Czytelników

Pompy ciepła to urządzenia o wyższej sprawności niż kotły. Wykorzystując darmową energię z natury, oferują tanie ogrzanie budynku oraz wody użytkowej. W upały mogą natomiast chłodzić pomieszczenia. Użytkownicy pomp ciepła są z nich bardzo zadowoleni, bo działają one bezusterkowo i w pełni automatycznie.

TEMAT NUMERU Syndrom chorego budynku

Dom przyczyną choroby

Uskarżacie się na nawracające bóle głowy, dziwne zmęczenie, macie problemy skórne? Objawy ustępują, kiedy na nieco dłużej opuszczacie dom lub biuro? To może być Syndrom Chorego Budynku, czyli zespół dolegliwości związanych z wnętrzem, w którym spędzamy znaczną część życia.

Wentylacja, oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Zła jakość powietrza w budynku może nie tylko powodować dyskomfort, ale również wpływać negatywnie na zdrowie mieszkańców. W każdym domu niezbędny jest więc skuteczny system wymiany powietrza.

Eliminacja wilgoci

Wilgoć i grzyby to nieodłączna para. Niestety, bardzo groźna dla naszego zdrowia oraz samego budynku. Warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny problemów i jak je zwalczać. W wielu sytuacjach nie jest to wcale trudne.

Eliminacja źródeł zanieczyszczeń wewnętrznych

Komfort wypoczynku i funkcjonowania we własnym domu w znacznej mierze związany jest z zastosowaniem do jego wykończenia zdrowych, nieszkodliwych materiałów. Istotne bywa też wyeliminowanie uczulających roślin i skuteczne usuwanie kurzu.

PRZEWODNIK INWESTORA ROZPOCZYNAJĄCEGO BUDOWĘ

Pierwsze decyzje i początek prac

Budowa domu to inwestycja wymagająca podejmowania wielu decyzji. Pierwsze z nich dotyczą wyboru działki, projektu i wykonawców. Potem trzeba rozstrzygnąć rozmaite kwestie związane z elementami budowli – fundamentami, ścianami czy dachem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę na tym etapie prac.

Instalacje

Rodzaj i przebieg instalacji należy dobrze przemyśleć. Choć są one mało widocznym elementem domu, znacząco wpływają na komfort naszego życia oraz na koszty budowy. Zanim więc zapadną ostateczne decyzje, przeanalizujmy możliwe warianty.

Wykańczanie

Wielu inwestorów jest przekonanych, że po zakończeniu etapu stanu surowego będzie już tylko z górki. Jednak wykańczanie domu również bywa kłopotliwe. Efekty prac dają natomiast dużą satysfakcję, gdy udaje nam się stworzyć wymarzoną przestrzeń.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Woda i kanalizacja w domu

Zapewnienie czystej wody i odprowadzenie ścieków jest niezbędne w każdym domu. Niestety, często nie jest to łatwe, bo np. trzeba wywiercić studnię, a następnie uzdatnić wodę. Każde rozwiązanie ma przy tym dobre i słabe strony, które powinniśmy poznać, zanim dokonamy wyboru.

Alternatywne technologie

Jest kilka powodów, dla których decydujemy się na inny sposób budowy, niż tradycyjne murowanie. Motywacją może być szybkość wznoszenia domu, jego wyjątkowo dobra izolacyjność cieplna ale równie dobrze niepowtarzalny styl. Bo alternatywne metody budowania to tak naprawdę bardzo różne technologie. Rzecz w tym, żeby wybrać najodpowiedniejszą względem naszych oczekiwań.

Sauna w istniejącym domu

Jednym ze sposobów na rozgrzanie się w chłodne dni jest sauna. Ma ona również korzystny wpływ na zdrowie – hartuje organizm, oczyszcza go z toksyn, poprawia krążenie. Kabinę można zamontować nawet w użytkowanym domu – w niniejszym artykule radzimy, jak to zrobić.

BŁĘDY NA BUDOWIE

Fundamenty

Sposób posadowienia oraz solidność wykonania prac fundamentowych mają wpływ na trwałość budynku. Choć ten etap budowy nie jest skomplikowany, to wykonawcy, niestety, nierzadko popełniają błędy. Oto z czym najczęściej mają problem.

Ściany

Choć tradycyjne technologie wznoszenia ścian znane są od wielu lat, to wciąż pojawiają się różnego typu nowości i udoskonalenia, które wymagają od wykonawców nie tylko wiedzy i doświadczenia ale również odpowiednich narzędzi. Niekiedy murarze lekceważą zalecenia producentów i popełniają błędy, które wpływają na jakość robót. Oto najczęstsze z nich.

Stropy

W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są stropy gęstożebrowe i żelbetowe wylewane na mokro na budowie, a także prefabrykowane i półprefabrykowane przygotowywane w fabryce. Niestety, ryzyko błędów wykonawczych nie zależy od technologii ich wykonania, a od sumienności i doświadczenia ekipy stawiającej dom.

WYBIERAMY I KUPUJEMY

Okna

Choć zima to nie najlepszy czas na montaż okien, to jeśli planujemy taką inwestycję wiosną, już teraz warto się do niej przygotować. Tym bardziej że zwykle na realizację zamówienia czeka się minimum kilka tygodni, a w szczycie sezonu nawet 3 miesiące.

Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Aranżacja oświetlenia nie jest prostą sprawą – tym bardziej, że ilość rozwiązań proponowanych przez projektantów i producentów jest ogromna. Różne są też sposoby sterowania światłem – nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny daje wiele możliwości.

Alarmy

Policyjne statystyki odnotowują rocznie około 100 000 kradzieży z włamaniem. Obawy właścicieli domów o swój dobytek są więc jak najbardziej uzasadnione. A najskuteczniejszy sposób na złodzieja to odpowiednio dobrany system alarmowy.

Akcesoria dachowe

Na etapie wykonywania dachu większość inwestorów koncentruje się na wyborze pokrycia dachowego. To ono decyduje o szczelności, trwałości i wyglądzie zwieńczenia domu. Trzeba jednak pamiętać, że aby dach był kompletny, musi być wyposażony w akcesoria dachowe, takie jak dachówki specjalne, elementy wentylacyjne i odpowietrzające, ławy i stopnie kominiarskie, ewentualnie także śniegołapy i płotki przeciwśnieżne.

5 sposobów na... wykańczanie ścian wewnętrznych

Kiedyś na ścianach dominowała biel. Później popularne stały się intensywne kolory, nawet różne na sąsiadujących ścianach oraz wyróżniające się faktury. Obecnie znów na topie są gładkie powierzchnie pomalowane na chłodne odcienie bieli i szarości oraz rozmaite nowoczesne okładziny, zdobiące najczęściej jedną, reprezentacyjną ścianę salonu. Oto pięć propozycji takich dekoracji.

Podjazd do garażu

Planując podjazd do garażu, warto rozważyć kilka technologii budowy. Warianty różnią się bowiem nie tylko sposobem prowadzenia prac i późniejszymi warunkami użytkowymi, ale także kosztami, jakie poniesiemy na inwestycję.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Najlepiej mieć i jedno, i drugie, w każdej łazience, albo prysznic w mniejszej gościnnej na parterze, a wannę w dużej – blisko sypialni domowników. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Nie w każdym domu oba sprzęty są też potrzebne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Porównanie 52 odkurzaczy centralnych

Oferowane w sprzedaży jednostki centralnego odkurzania znacznie różnią się od siebie parametrami, dlatego warto dokładnie je porównać przed zakupem. Najtańsze urządzenie kupimy już za ok. 1000 zł, droższe mogą kosztować nawet ponad 10 tys. zł. Jednak cena to nie wszystko – bardzo ważna jest też siła ssania odkurzacza, jego konstrukcja, sposób filtracji oraz okres gwarancji.

RING

Podłogówka vs grzejniki

Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. Żeby ułatwić podjęcie decyzji zestawiamy w czytelny sposób najważniejsze cechy dwóch popularnych rozwiązań – ogrzewania podłogowego i grzejników. Konfrontując ich zalety i wady w poszczególnych kategoriach, każdy będzie mógł zdecydować na czym mu najbardziej zależy.

ZRÓB TO SAM

Malowanie ścian

Zakres prac przy odnawianiu powierzchni ścian i sufitów uzależniony będzie od ich stanu i pożądanej jakości wykończenia.

Renowacja okien drewnianych

Zakres prac renowacyjnych zależy od stanu technicznego okna.

TUTORIALE TECHNIKI BUDOWLANEJ

Dekoracja pokoju dziecka

Posiadanie własnego domu oznacza na ogół odpowiednią liczbę pokoi, dla każdego członka rodziny. Z własnego lokum cieszą się przede wszystkim dzieci. W końcu mają dużo przestrzeni na swoje skarby i zabawki, wygodne miejsce do spania, nauki i do zabawy z kolegami. Aby wnętrze to spełniało oczekiwania najmłodszych, powinno być kolorowe i dostosowane do zainteresowań dziecka.

Montaż przedścianki

Jednym ze sposobów na poprawienie izolacyjności akustycznej ściany jest montaż tzw. przedścianki w systemie suchej zabudowy. To konstrukcja wykonana z profili aluminiowych, wykończona płytami gipsowo-kartonowymi, wewnątrz której znajduje się materiał izolacyjny, np. wełna mineralna.

Montaż okna w dachu płaskim

Zamontowanie okna w płaskim dachu umożliwia dopływ naturalnego światła oraz przewietrzenie wnętrz. Możemy wybrać okno nieotwierane, służące jedynie do doświetlenia, otwierane manualnie (za pomocą drążka) lub sterowane elektrycznie, dodatkowo wyposażone w czujnik, który automatycznie zamyka skrzydło podczas deszczu.

URZĄDZAMY OGRÓD

Rodzinne siedlisko w ogrodzie-parku

W tym przydomowym parku olbrzymie drzewa liściaste, w większości posadzone w 1923 r., pełnią najważniejszą rolę – tworzą zmieniające się wraz z porami roku sklepienie nad ogrodem. Mimo dużej liczby drzew, na działce nie jest ponuro. Wiosną do jej wnętrza przenika dużo światła, latem pożądany cień pozwala właścicielom odpoczywać w nim w południe, jesienią – podziwiać mieniące się kolorami liście, a zimą – koronkowy rysunek konarów.