Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017

Sauna w istniejącym domu

Jednym ze sposobów na rozgrzanie się w chłodne dni jest sauna. Ma ona również korzystny wpływ na zdrowie – hartuje organizm, oczyszcza go z toksyn, poprawia krążenie. Kabinę można zamontować nawet w użytkowanym domu – w niniejszym artykule radzimy, jak to zrobić.

Idealnie byłoby przewidzieć saunę na etapie projektowania budynku. Jeśli jednak tak się nie stało, istnieje możliwość wykonania jej w zamieszkanym domu – najlepiej podczas jego remontu. Musimy tylko wygospodarować odpowiednie miejsce, ze sprawną wentylacją i możliwością wykonania podłączeń (prąd, woda, kanalizacja). Niewiele przestrzeni zajmie sauna kabinowa, przypominająca kabinę prysznicową (będzie też łatwa i szybka w montażu). Urządzenie możemy ustawić np. w rogu łazienki.

 

Dobrze sprawdzi się również sauna z prefabrykowanych elementów (gotowych ścian, podłogi, sufitu, ławek), wykonywana na wymiar według indywidualnego projektu (do wyboru są też katalogowe modele z prefabrykatów). Da się ją wpasować w niewielką wnękę czy w przestrzeń pod skosami na poddaszu. Montaż zajmie jeden lub dwa dni. Jeszcze innym rozwiązaniem jest kabina budowa na miejscu z odpowiedniego gatunku drewna.

GDZIE ZAMONTOWAĆ SAUNĘ?

Jeśli domowe SPA zaplanowano na etapie projektu budynku, najczęściej znajduje się w dużej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. Obok sauny jest prysznic, wanna lub balia z zimną wodą (do schładzania ciała) oraz leżanka lub fotel – miejsce, gdzie po zabiegu można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować. Trudno to wszystko zorganizować w zamieszkanym budynku – szczególnie wtedy, gdy jest on mały, bez piwnicy, z niewielką łazienką. Kabinę można zamontować na poddaszu, jednak model z katalogu (o standardowej wysokości ok. 200 cm) raczej się tam nie zmieści, więc saunę należy wykonać na wymiar. Jeśli łazienka nie jest najmniejsza, można np. usunąć z niej wannę, pozostawić (bądź zamontować) prysznic i wstawić małą domową saunę – najmniejsze wersje mają powierzchnię ok. 1,5 m2.

 

Warto też rozważyć przeznaczenie jednego z pokoi na SPA, bądź wstawić kabinę do jednego z pomieszczeń gościnnych. Nowoczesne modele charakteryzuje ciekawe wzornictwo, dzięki czemu niejako wkraczają na salony. Gdyby wnętrze miało dostęp do tarasu lub balkonu, byłoby idealnie, ponieważ po zabiegu korzystnie jest wyjść na świeże powietrze. Kabiny montuje się także w pomieszczeniach gospodarczych, jak pralnia czy garaż. A jeśli i to nie wchodzi w grę, zbudujmy saunę w ogrodzie – wybierzmy wtedy tradycyjną, z piecem opalanym drewnem.

Małgorzata Kolmus
fot. Klafs

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!