Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018

Renowacja parkietu drewnianego

W 11 krokach pokazujemy, jak samodzielnie przeprowadzić renowację parkietu drewnianego.

Krok 1) Sprawdzamy stan posadzki

Zanim przystąpimy do renowacji podłogi, musimy ocenić jej stan i dopiero potem określić zakres prac. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy pokrycie podłogowe jest przymocowane do podłoża na całej powierzchni. Jeśli nie ma wyraźnych deformacji czy wybrzuszeń i odstaje tylko na niewielkiej powierzchni – można je odnowić. Stare parkiety układane na legarach i deskowaniu często uginają się i skrzypią, i tu mogą pojawić się problemy z równym prowadzeniem cykliniarki. W przypadku desek przybijanych do podłoża, powinno się dobić łebki gwoździ, aby nie porwały papieru ściernego i nie uszkodziły maszyny.

W podłogach wielokrotnie już cyklinowanych trzeba sprawdzić, czy deszczułki nie są już zbytnio zeszlifowane, co przy kolejnej renowacji grozi odsłonięciem złączy piórowpust albo nadmiernym zmniejszeniem warstwy np. mozaiki podłogowej. Wiedzę na temat grubości pokrycia można uzyskać po oderwaniu listew i progu, ale nie zawsze jest to miarodajne, gdyż prowadzone wcześniej cyklinowania niekoniecznie sięgały do pasa pod listwami.

Na niemal wszystkich posadzkach występują szpary powstałe w wyniku błędów wykonawczych lub użytkowania. Jeżeli szczeliny mają 1–2 mm szerokości, można je trwale wypełnić masą szpachlową. Z większych, na skutek ruchów samego drewna i obciążeń, uszczelnienie się wykruszy.

Redakcja BudujemyDom

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!