Budujemy Dom 10/07

Do październikowego numeru Budujemy Dom dołączamy Osobisty Dziennik Budowy – notes służący do ciągłej analizy kosztów. Zawiera on bardzo praktyczne informacje o aktualnych stawkach wykonawstwa i rankingach firm/marek, a także porządkuje sposób prowadzenia notatek.

Taki notes to najlepszy przyjaciel inwestora. Analizuj krok po kroku koszty zakupu materiałów i wykonawstwa, licz i notuj. Można zaoszczędzić duże pieniądze – Twoje pieniądze.

Reportaż

Rezydencja na dachu

Wjeżdżając do Jastrzębia Zdroju od strony szosy łączącej Katowice z Cieszynem i Wisłą nie można nie zauważyć dziwnej, futurystycznej konstrukcji wzniesionej na dachu jednego z bloków, które stoją po lewej stronie drogi. Przy ulicy Północnej Jerzy Godlewski – detektyw z Hamburga, postanowił zrealizować swoje marzenia. Nad małymi blokowymi mieszkankami powstaje dom-ogród, w którym miejsce mebli zajmą rośliny, a woda i światło będą kształtowały przestrzeń.

Wybór paliwa

Wybór paliwa

Jak będziemy ogrzewać dom? Aby sobie odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba najpierw wybrać rodzaj paliwa, potem zdecydować, w jakim systemie ciepło będzie rozprowadzane i przekazywane do pomieszczeń, a na końcu - wybrać kocioł, który będzie zasilał instalację.

Temat numeru

Grzejniki

Kiedy jest już blisko do końca budowy, z przyjemnością wybieramy grzejniki... głównie na podstawie wyglądu. Tymczasem trzeba też zwracać uwagę na ich moc oraz rodzaj, od którego zależy komfort cieplny i wygoda użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe ma teoretycznie same zalety: zapewnia najlepszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniach – zgodnie z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa, z domu znikają grzejniki, a instalacja uchodzi za bezawaryjną i trwałą.

Kominki

Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Potrzebne do tego instalacje to wkład lub kaseta odpowiedniej mocy i rozprowadzenie ciepłego powietrza lub wody.

Kotły c.o. i podgrzewacze

Kotły c.o. i podgrzewacze

To nie zwykła szafa wnękowa w zwykłym przedpokoju, lecz pełna kotłownia kondensacyjna z zasobnikiem 250 l ukryta za drzwiami przesuwnymi. Urządzeń i instalacji grzewczych nie musimy już ukrywać. To, że aż tak zmieniły wygląd, to tylko jedno z udoskonaleń w tej branży.

Posesjonaci

Przejrzysty

Tego domu nie urządzają meble. Można zaryzykować opinię, że bez nich byłby równie piękny. Kreuje sam siebie – poprzez przeszklenia, prześwity, grę światłem i urodę szlachetnych materiałów. A do tego prowadzi bardzo przyjazny dialog z urzekającym otoczeniem.

Przegląd rynku

Centralne odkurzanie

Sprzątnięcie dużego, piętrowego domu stanowi poważne wyzwanie. Trzeba za sobą wszędzie ciągnąć odkurzacz, zmieniać gniazdka, często wymieniać worek. Sprzątanie to dużo hałasu i kurzu. Alternatywą jest centralne odkurzanie: skuteczne, ciche, wygodne i mniej męczące. A na dodatek w zasięgu finansów każdego inwestora.

Rynny

Szybkie odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachu oraz ochrona elewacji domu przed zawilgoceniem to główne zadania stawiane przed systemami odwodnienia. Choć w niektórych przypadkach można zrezygnować z orynnowania, to jednak na większości domów jest ono niezbędne. W jego skład wchodzą m.in. rynny montowane na krawędzi okapu oraz rury spustowe.

Raport

Wentylacja

Dobra wentylacja? To taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Latem nieco chłodzi, a zimą nie wywiewa nam z domu zbyt dużo ciepła.

Klimatyzacja

Lato i upały mamy już za sobą. I chociaż wszyscy powoli szykujemy się na nadejście zimy, właśnie teraz warto pomyśleć o klimatyzacji. Kolejne lato może być równie ciepłe jak tegoroczne, a jesienią czy zimą szybciej i taniej zamontujemy w domu klimatyzator. Teraz bowiem nie tylko kupimy go po niższej cenie, ale także bez problemu wybierzemy odpowiednich fachowców, którzy go zamontują.

Mój pierwszy dom

Elewacje

Po zakończeniu robót budowlanych związanych ze wznoszeniem ścian, stropów, kryciem dachu, wstawieniem okien i montażem wszystkich instalacji przychodzi pora na popracowanie nad wyglądem domu, czyli elewacją. Stanowi bowiem ona wizytówkę domu i decyduje o pierwszym wrażeniu. Wybieramy więc odcień i fakturę tynku, sposób łączenia kolorów lub rodzaj okładziny, wszystko po to by dom cieszył oko... nie tylko nasze.

Wykańczanie ścian wewnętrznych

Na ten etap z wytęsknieniem czekają szczególnie panie domu, bo po pierwsze oznacza to koniec zmagań z budową, a po drugie wreszcie będę mogły dać upust wrodzonemu poczuciu estetyki i zadbać o szczegóły. Bo budując styl wnętrza wymarzonego domu trzeba zacząć od początku, czyli od ścian.

Podłogi

Posadzka nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale przede wszystkim ociepla i wygłusza podłogę. Materiał i sposób ułożenia decyduje o stylu, klimacie i funkcjonalności wnętrza. Meble można zmienić, wymiana podłogi to sprawa znacznie bardziej skomplikowana...

Tematy & dylematy

Oczyszczalnia czy szambo?

Ścieki można odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego, zwanego potocznie szambem lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków – jeśli pozwala na to powierzchnia działki oraz chłonność gruntu. Konkretny sposób może być również narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Bramy garażowe

Nie potrzeba szczegółowej wiedzy o bramach garażowych, aby kupić tę właściwą: renomowani producenci chętnie udzielą fachowych porad, przyślą pracownika, który wymierzy otwór na bramę oraz ekipę, która przywiezie i zamontuje wybrany model, a w razie awarii ją naprawi.

Uzdatnianie Wody

Woda czerpana z przydomowej studni  wymaga przeważnie  dokładnego oczyszczenia, gdyż zawiera bakterie oraz pierwiastki  i rozmaite związki  chemiczne niekorzystne dla zdrowia.  W wielu miejscach kraju jakość wody  wodociągowej także  pozostawia wiele do  życzenia. Jej parametry zdrowotne są wprawdzie monitorowane, ale wielu użytkowników skarży się  na smak i zapach cieczy płynącej z rur.

Folie dachowe

Dach bez względu na rodzaj jest konstrukcją złożoną, która z jednej strony ochrania budynek przed opadami atmosferycznymi, z drugiej zabezpiecza go przed utratą ciepła. Warto pamiętać, że efektywność obu tych funkcji jest w dużym stopniu uzależniona od zrównoważonego bilansu przepływu pary wodnej przez przegrodę dachową.

Wybieramy i kupujemy

Ogrodzenia

Ogrodzenia z jednej strony przyczyniają się do sąsiedzkiej integracji – najczęściej to właśnie przy płocie zaczyna się pierwsza rozmowa, z drugiej zaś – stanowią barierę dla osób z zewnątrz, niekiedy wzmocnioną komunikatami – „Uwaga! Zły pies” albo „Obiekt monitorowany”.

Rok Pompy ciepła

Rok pompy ciepła

W ósmym odcinku naszego cyklu edukacyjnego zaplanowaliśmy temat „Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła”. Najważniejsze, co można powiedzieć na ten temat sprowadza się do stwierdzenia, że eksploatacja jest tania i bezobsługowa.