Budujemy Dom 10/2008

W październikowym wydaniu „Budujemy Dom” dużo miejsca poświęcamy dylematowi, jak zbudować dom, aby nie wykosztować się na jego ogrzewanie. Dlatego też szczególnie polecamy artykuł o kotłach kondensacyjnych i przygotowane przez nas zestawienie 58 modeli pomp ciepła.

W miesięczniku znajdą Państwo także ostatni artykuł z serii "Kosztorys Kowalskich". Przedstawiamy w nim projekty domów jednorodzinnych, na których przykładzie opracowaliśmy kosztorysy wariantowe dla różnych materiałów i technologii.

W Budujemy Dom przeczytamy również m.in. o wentylacji, klimatyzacji, bramach garażowych, uzdatnianiu wody...

Inspiracje

Kup pan pałac

Nieraz są to małe, skromne dworki z zapadniętym dachem. Zapomniane, pokryte mchem, a nieraz okazałe pałace, którym przywrócono dawną świetność. Te ostatnie kuszą odremontowanymi wnętrzami, kłują w oczy czerwonym dachem i zapraszają do przechadzki po przepięknie utrzymanych ogrodach, gdzie za każdym drzewem czai się przeszłość.

Dacza - wspomnienie lata

Nastała jesień. Powrót do pracy po letnim urlopie, jak co roku, był bolesny. Ale naładowani nową, pourlopową energią mamy szansę przetrwać do następnych wakacji. Gdzie odpoczywaliśmy?

Twój dom - Twoje pieniądze

Elewacje

Elewacja jest rzeczywiście jak ubranie: zakładamy je, ale oglądają je przede wszystkim inni. Czy się spodoba? To będzie zależało od tego, czy dobrze dopasujemy je nie tylko do domu, ale też do jego otoczenia.

Wykańczanie ścian wewnętrznych

Ten etap prac to już prawie koniec zmagań z budową. Jeszcze tylko tynki, malowanie i z budowy zacznie robić się dom.

Posadzki

Od wykończenia posadzki zależy styl, klimat i funkcjonalność pomieszczenia. Nieodpowiednie meble łatwo zmienić, wymiana posadzek jest znacznie bardziej skomplikowana, więc swoje wybory warto dobrze przemyśleć.

Rok domu energooszczędnego

Kotły kondensacyjne

Jak zbudować dom, by jak najmniej wydawać na jego ogrzewanie? Przede wszystkim – wybrać racjonalny projekt, a potem ocieplić dom lepiej niż nakazują normy, by do ogrzewania zużywał jak najmniej energii. Tę ilość pomoże zredukować kocioł kondensacyjny, bo ma sprawność dużo wyższą niż „zwykłe” kotły.

58 modeli polecanych pomp ciepła

Uwzględniając wiszącą w powietrzu podwyżkę dla abonentów o 23%, ceny gazu używanego w naszych domach wzrosną w tym roku w sumie o ponad 40%. Na tym nie koniec podwyżek, bo gaz importowany z Gazpromu ma zdrożeć do końca roku o 1/3, do poziomu 550 USD/1000 m3. To dobra wiadomość... dla użytkowników i dostawców pomp ciepła.

Raport

Wentylacja

Kilkanaście lat temu domy zawdzięczały dobrą wentylację naturalnym ruchom powietrza przewiewającego przez nieszczelne okna i drzwi. Budynki obecnie budowane są szczelne, dobrze ocieplone i by zapewnić w nich ciągły dopływ świeżego powietrza, niezbędne jest wspomaganie naturalnych procesów, czyli wentylacja mechaniczna. Najlepiej jeśli jest wyposażona w rekuperator

Klimatyzacja

Gorące lato już minęło, ale wkrótce nadejdzie znowu. A z nim nowe fale upałów. Warto więc skorzystać z obniżek posezonowych i zamontować w domu klimatyzację.

Przegląd rynku

Folie do dachów spadzistych

Od kiedy zaczęliśmy mieszkać na poddaszach, musimy chronić ich ocieplenie przed wilgocią. Bywało to często nieskuteczne, dopóki nie wynaleziono folii, które nie przepuszczają wody, ale też nie zatrzymują pary wodnej.

Bramy garażowe

Czym się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru? Czy można znaleźć niedrogą bramę, która będzie wygodna w użytkowaniu? Czym różni się brama uchylna od segmentowej?

Centralne odkurzanie

System centralnego odkurzania to sieć przewodów w ścianach domu połączonych z gniazdami ssawnymi w pomieszczeniach oraz jednostka centralna, czyli odkurzacz dużej mocy, zamontowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Dlaczego warto go mieć?

Uzdatnianie wody

Woda z wodociągu powinna spełniać wszystkie wymagania higieniczno-zdrowotne, ale zwykle jest niesmaczna. W wodzie zaś z własnego ujęcia mogą znajdować się zanieczyszczenia, choć jej smak nam odpowiada. Receptą zarówno na smak jak i na jakość wody jest uzdatnianie!

Nawierzchnie ogrodowe

Materiałów do wykonania podjazdu i ścieżek jest wiele, jednak podczas ich wyboru trzeba pamiętać, że nawierzchnię powinno się traktować jako część kompozycji, do której należą budynek, jego elewacja i otaczający go ogród oraz ogrodzenie.

Remont

Ściany wewnętrzne

Jeśli ściany w domu zaczynają zwracać naszą uwagę, zapewne czas na odnawianie. Najpierw trzeba w nich wypełnić ubytki, ale czasem też – wygładzić tynk. Niekiedy trzeba nawet zerwać stary i otynkować ściany od nowa. A co z wykańczaniem?

Dylematy

Rynny z PVC czy metalowe

PYTANIE CZYTELNIKA Na budowie naszego domu wkrótce rozpocznie się układanie pokrycia dachu. Czas zatem podjąć decyzję co do orynnowania, tymczasem jedni znajomi polecają mi plastikowe – bo tanie i odporne na korozję, inni zaś radzą metalowe, bo tradycyjne i wytrzymałe na zmiany temperatury. Nie wiem, kogo mamy posłuchać?

Komin ceramiczny czy stalowy?

Pytanie czytelnika: Jesteśmy na etapie projektowania naszego domu. Do jego ogrzewania wybraliśmy kocioł gazowy. Od architekta wiemy, że kocioł można podłączyć do komina stalowego lub ceramicznego komina prefabrykowanego, a także że ceramiczne kominy prefabrykowane lepiej pasują do tradycyjnych domów, a stalowe – do bardziej nowoczesnych.

Poradnik urządzania domu

Wygodna oranżeria

Poranna kawa w otoczeniu pnączy bluszczu kanaryjskiego, zapachu dojrzałej mandarynki i odprężającego widoku karmazynowych płatków kwitnącej róży chińskiej to prawdziwa rozkosz.

Wybieramy i kupujemy

Ogrodzenie działki

Ogrodzenie powinno być dopełnieniem domu, to znaczy pasować do jego charakteru, bryły, stylu i wykończenia elewacji. Lepiej go nadmiernie nie zdobić, bo będzie wyglądało pretensjonalnie. Dobrze, jeśli da się stylem dopasować do okolicznej architektury, choć w Polsce to nie zawsze się udaje...

Sauna

Sauna – broń do walki z przeziębieniami. Kąpiele w saunie hartują organizm – wzmacniają układ immunologiczny, przynoszą ulgę w bólach głowy i wielu dolegliwościach układu oddechowego.

Ogrody

Jak przygotować ogród do zimy

Podczas jesiennych porządków trzeba nie tylko przygotować ogród do zimy, ale zadbać też o narzędzia i uporządkować wszystko, co będzie potrzebne wiosną.

Reportaż

Naprawdę tanie ciepło

Pompy ciepła stają się w Polsce coraz popularniejszym źródłem ogrzewania. Większość inwestorów wybiera jednak urządzenia z kolektorami gruntowymi. Działania takie podyktowane są przekonaniem, że w klimacie naszego kraju pompy powietrzne nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Przykład z Bydgoszczy pokazuje jednak, że nie wszyscy mają tego rodzaju obawy.