Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2008

Jak przygotować ogród do zimy

Podczas jesiennych porządków trzeba nie tylko przygotować ogród do zimy, ale zadbać też o narzędzia i uporządkować wszystko, co będzie potrzebne wiosną.

Jak przygotować ogród do zimy
 (fot. D. Zieniewicz)
Deszczowa aura i krótkie dni bywają zniechęcające, ale warto się zmobilizować do prac ogrodowych: sadzenia cebulek czy usuwania chorych pędów roślin oraz przedzimowych porządków.

Trawnik

Także jesienią, jeśli jest sucho, trzeba trawnik podlewać. Na początku października można jeszcze dosiać trawę w miejscach, gdzie powstały ubytki.

 

Koszenie

 

Jesienią koszenie trawnika można ograniczyć, gdyż trawa wolniej rośnie z powodu niższej temperatury. W październiku, wystarczy skosić murawę dwa razy, po raz ostatni – w drugiej połowie miesiąca, przy czym ostrze kosiarki należy ustawić tak, by zostawić trawę nie krótszą niż 5 cm. Najlepiej użyć kosiarki z koszem, można też skoszoną trawę dokładnie wygrabić, w przeciwnym razie wiosną znajdziemy ją zgniłą na trawniku.

 

Są kosiarki spalinowe dwu- i czterosuwowe, lecz tylko te pierwsze nadają się na pochyłości. Kosiarki powinny mieć napęd, który ułatwia koszenie. Trawę można zostawiać na trawniku lub zbierać. Kosiarki samomielące po odpowiednim ustawieniu rozdrabniają skoszoną trawę i rozsypują ją na trawniku; jest to sposób na jego naturalne nawożenie.

 

Nawożenie

 

Jesienne nawożenie trawnika poprawia zimotrwałość i zapewnia lepszy wzrost trawy w kolejnym sezonie. Można użyć gotowych wieloskładnikowych nawozów mineralnych (Agrofoska, Florovit), którymi trawnik nawozi się dwa razy do roku, wiosną i jesienią – pod koniec września. W październiku można też dodatkowo użyć naturalnego nawozu, kompostu, który poprawia strukturę gleby, dostarcza składników pokarmowych i pobudza życie mikro­fauny. Półcentymetrową warstwę dojrzałego kompostu rozkłada się na trawniku po ostatnim koszeniu.

 

Aeracja

 

Przed nadejściem zimy warto przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Aeracja polega na nakłuwaniu trawnika na całej powierzchni aeratorem elektrycznym, spalinowym lub ręcznym. Jeśli kolor trawnika jest niejednolity, a na powierzchni powstają kałuże, to sygnały, że podłoże jest zbite i słabo przepuszczalne, a więc warto je poddać zabiegowi napowietrzania. Na trawnikach ozdobnych przeprowadza się aerację powierzchniową – na głębokość około 3 cm, a na trawnikach intensywnie użytkowanych – aerację wgłębną – na głębokość co najmniej 8 cm.

 

Usuwanie liści

 

Opadające liście należy sukcesywnie usuwać z trawnika, inaczej mogą powodować gnicie murawy i powstawanie łysych placów, bo rozkładająca się materia sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Liści dobrze wyschniętych można użyć do okrywania na zimę roślin wrażliwych na mróz.

 

Na działce, gdzie jest dużo drzew liściastych, sprzątanie może ułatwić odkurzacz do liści, elektryczny lub spalinowy. Urządzenie zasysa z trawnika i innych powierzchni liście, gałązki, ściętą trawę, szyszki.

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Odkurzacza można też używać jako dmuchawy: w ten sposób można zdmuchnąć liście, a także inne resztki roślinne, na przykład pokos po strzyżeniu trawnika, z miejsc trudno dostępnych. Urządzenie to jest także przydatne do sprzątania śmieci i piasku z kostki brukowej lub innych nawierzchni utwardzonych.

 

Małgorzata Cuch

Pobierz artykuł w PDF Jak przygotować ogród do zimy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!